علیرغم برنامه ریزی صورت گرفته رخ داد

ناكامی بانك مركزی در كاهش نرخ تورم

ناكامی بانك مركزی در كاهش نرخ تورم سیب پال: بانک مرکزی پارسال اجرای سیاست  هدفگذاری تورم را آغاز کرد و در این حوزه نرخ تورم هدف برای یک سال ۲۲ درصد تعیین شد اما بررسی اعداد و ارقام از وضعیت تورم پارسال نشان از محقق نشدن این هدف دارد؛ به صورتی که سال گذشته را با تورمی معادل ۳۶.۴ درصد به پایان رساندیم.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، بانک مرکزی در اواخر بهار سال قبل آمادگی خود برای اجرای سیاست هدفگذاری تورم را اعلام نمود و در این راستا هدف نرخ تورم را برای بازه یکساله ۲۲ درصد با دامنه مثبت و منفی دو واحد درصد تعیین کرد.
بدین منظور، مرکز اصلی سیاست های پولی و ارزی این بانک پارسال معطوف به تورم هدف بود و برای رسیدن به آن، از ابزار مدیریت نرخ سود در بازار باز بهره برد که طی سال گذشته بانک مرکزی بر این امر متمرکز شد تا نرخ بهره بین بانکی کاهش پیدا کند و طبق آخرین اظهارات رئیس کل این بانک، میانگین نرخ سود بین بانکی به ۱۹.۷ درصد کاهش پیدا کرد.
در این بین کارشناسان اقتصادی موفقیت بانک مرکزی برای تحقق تورم ۲۲ درصدی را مستلزم همراهی دولت، کاهش کسری بودجه، پنهان نکردن کسری بودجه، موفقیت بانک مرکزی در عملیات بازار باز، هدف گذاری نرخ بهره و تورم می دانستند.
اما بررسی آمارها درباره وضعیت تورم پارسال مبین این است که نرخ تورم سالانه اسفند ماه سال گذشته برای خانوارها به ۳۶.۴ درصد رسیده که نسبت به ماه پیش از آن (بهمن) ۲.۲ درصد افزایش را نشان داده است.
همینطور نرخ تورم نقطه ای در اسفند ۱۳۹۹ به ۴۸.۷ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارها به صورت میانگین ۴۸.۷ درصد بیشتر از اسفند ۱۳۹۸ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده­ اند.
با این تفاسیر، موارد ذکر شده از وضعیت تورم سال گذشته گویای این است که بانک مرکزی نه تنها در رسیدن به تورم ۲۲ درصدی موفق نبوده است بلکه نتوانسته این متغیر را کنترل کند و مانع رشد افزایش قیمت ها شود؛ بگونه ای که نابه سامانی در بازار کالاهای اساسی مصداق این امر است.

بانک مرکزی: شوک ارزی مانع رسیدن به تورم ۲۲ درصدی شد
در این حوزه، یک مقام مسئول در بانک مرکزی درباره اینکه چرا نرخ تورم به ۲۲ درصد نرسید؟ به ایسنا اعلام نمود که در راه تحقق هدفگذاری تورم ابتدا بانک مرکزی خوب پیش رفت اما شوک ارزی در مهرماه سال قبل دور از انتظار و برنامه ریزی ها بود و این بانک را از مسیر تحقق تورم ۲۲ درصدی خارج کرد.
وی ادامه داد: از طرفی، وضعیت بورس پارسال در نزدیک نشدن به نرخ تورم هدفگذاری شده موثر بود؛ به این صورت که بازار در آن زمان خویش را برای دلار ۴۰ تا ۵۰ هزار تومانی آماده می کرد که انتظارات تورمی را زیاد کرد اما در نهایت بازار ارز با افت های شدید مواجه گردید.

نرخ دلار بالاتر از هدف تورمی است
این مقام مسئول افزود: بانک مرکزی برای رسیدن به تورم ۲۲ درصد، نرخ دلار در سامانه نیما را ۱۷ هزار تومان پیش بینی نمود اما این گونه نشد و هم اکنون نرخ دلار ۵ تا ۶ هزار تومان از هدف تورمی این بانک بالاتر است.
وی با تاکید براینکه هدفگذاری تورم به این معناست که باقی سیاست های بانک مرکزی در این راستا تعیین شوند و حرکت کنند، اظهار داشت: بدین منظور نرخ سود سپرده های بانکی افزایش یافت.
به قول او، یکی از اولویت های رئیس کل بانک مرکزی این است که حتی با تاخیر زمانی هم که شده به نرخ تورم هدفگذاری دست یافت.
این مقام مسئول در بانک مرکزی اعتقاد دارد که بعضی از علل محقق نشدن نرخ تورم هدفگذاری شده در اختیار بانک مرکزی نبود. بعنوان مثال، اتفاق هایی که در بهمن و اسفند سال قبل برای توزیع کالاهای اساسی رخ داد، خارج از اختیار بانک مرکزی بود و انتظارات تورمی را افزایش داد.
منبع:

1400/01/23
15:27:44
0.0 / 5
465
تگهای خبر: ابزار , ارز , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است