خواسته های همتی از بانك جهانی و صندوق بین المللی پول

خواسته های همتی از بانك جهانی و صندوق بین المللی پول رئیس کل بانک مرکزی ضمن تاکید بر برخورد منصفانه و فارغ از فشارهای سیاسی بانک جهانی و صندوق بین المللی پول در حمایت مالی از کشورهای عضو، گسترش همکاری ها در زمینه انتقال دانش فنی تولید واکسن و توزیع عادلانه آن و تأمین سرمایه و اعطاء منابع برای توسعه کشورهای کم درآمد را خواهان شد.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، در نشست گروه ۲۴ که به ریاست دکتر عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و با حضور رئیس صندوق بین المللی پول، رئیس بانک جهانی، روسای بانکهای مرکزی و وزرای اقتصادی کشورهای عضو این گروه، به صورت مجازی برگزار شد، همتی به بروز نشانه های بهبود اقتصاد جهانی اشاره نمود و اظهار داشت: امروز نزدیک به یک سال بعد از شروع کووید-۱۹ گرد هم آمده ایم و شاهد نشانه های اولیه بهبود اقتصاد جهانی هستیم. باآنکه نگران طولانی شدن روند بازیابی اقتصاد خیلی از کشورهای در حال توسعه و معکوس شدن روند چندین دهه گذشته در زمینه همگرایی بین کشورهای ثروتمند و فقیر هستیم.

همتی ارتقای وضعیت دسترسی به واکسن را در سرعت بهبود اقتصادی کشورها موثر دانست و اظهار داشت: در این مقطع زمانی، آنچه که بسیار حیاتی و حائز اهمیت می باشد، همکاری جهانی و انتقال دانش فنی در تولید و امکان تهیه و توزیع عادلانه واکسن ها با قیمت های معقولانه است. به علل اخلاقی هم، جای هیچگونه محدودیتی برای صادرات واکسن و تجهیزات پزشکی در رابطه با آن وجود ندارد. ما در یک بحران بهداشتی جهانی قرار داریم و هیچ کشوری از این بحران در امان نیست.

وی ادامه داد: در کشورهای درحال توسعه و توسعه نیافته، صدمه پذیرترین افراد و فعالان بخش غیررسمی اقتصاد شدیدترین خسارات را متحمل شده اند. در طول چند ماه کوتاه، خیلی از کشورهای کم درآمد، دستاوردهای اقتصادی که به سختی در طول چندین دهه گذشته به دست آورده بودند، از دست داده اند.
رئیس کل بانک مرکزی بر قرارگیری کشورهای در حال توسعه در راه بهبود اقتصادی تاکید و خاطرنشان کرد: همکاری جهانی و به اشتراک گذاری تجربه، برای واکنش موثر به بحران ضروریست و باید با نگاهی منعطفانه، تمام ابزارهای سیاستی لازم را در جهت پرورش محیطی مناسب برای تجارت و انتقال فناوری و سرمایه به کار بست.

وی افزود: صندوق بین المللی پول و بانک جهانی نقش اساسی در پشتیبانی از کشورهای عضو برای تعدیل آثار بهداشتی و اقتصادی همه گیری و مراحل متعدد بهبودی بعد از آن دارند. درستی و حسن رفتار این دو نهاد به رعایت اصل برخورد یکنواخت و فارغ از فشارهای سیاسی با همه اعضا، بستگی دارد. ازاین رو از صندوق انتظار می رود بدون تبعیض و اثرگذاری لابی های سیاسی به تقاضاهای قانونی اعضا پاسخ دهد.

رئیس گروه ۲۴ با اشاره به اینکه انعطاف پذیری در واکنش ها به بحران و متناسب سازی آنها با شرایط کشور، سبب هموار شدن راه بهبودی پایدار و بازگشت سریع به شرایط پیش از همه گیری می شود، اظهار داشت: صندوق بین المللی پول باید به میزان کافی منابع داشته باشد تا بتواند نیازهای کلان مالی اعضای خویش را هنگام خروج از بحران برآورده کند.

وی با تکیه بر این مهم که تأمین سرمایه و اعطای منابع برای توسعه کشورهای کم درآمد باید بخش مهمی از واکنش جهانی به بحران باشد، اضافه کرد: گروه ۲۴ به شدت از نحوه پیشنهادی صندوق برای تخصیص منابع حق برداشت مخصوص (SDR) استقبال می کند و کشورها را به اتخاذ رویکردهای موثر برای بازیافت SDR های بلااستفاده خود در جهت کمک به سایر کشورها تشویق می کند.
در این نشست کریستالینا جرجیوا رئیس صندوق بین المللی پول ضمن همدردی به خاطر افرادی که در همه گیری بیماری کرونا جان خویش را از دست دادند، بر این نکته تصریح کرد که اگر سیاست های پولی و مالی کشورها نبود، رکود جهانی ناشی از کووید ۱۹ می توانست بسیار عمیق تر از این باشد.

وی اظهار داشت: نشانه های بهبود اقتصادی وجود دارد اما این بهبود در کشورهای جهان متعادل و فراگیر نیست. واکسیناسیون در شرایط فعلی یک سیاست مهم می باشد و تمرکز بر آن برای تسریع روند بهبود بسیار کلیدی است. این در شرایطی است که پیشبینی ما این است که بعضی از کشورها حتی تا نیمه دوم سال ۲۰۲۲ نتوانند واکسیناسیون را شروع کنند.

همینطور دیوید مالپاس، رئیس بانک جهانی، بر این نکته تاکید داشت که بانک جهانی صدای کشورهای در حال توسعه است و این سازمان در طول دوره همه گیری بیشترین وام دهی خویش را به کشورهای در حال توسعه داشته است. با این وجود خیلی از کشورهای با درآمد پایین نیازمند کمک های مالی برای کنترل آثار ناشی از کووید ۱۹ برای مدت طولانی هستند.

وی اظهار داشت: با مشاهده بهبود اقتصادی لازم است چاره هایی دنبال شود که رشد گسترده جهانی بدون آثار منفی بر محیط زیست پیگیری شود.

در این نشست وزرای اقتصاد و روسای بانکهای مرکزی عضو، نظرات خویش را در مورد شرایط اقتصاد جهانی و روند بهبود بعد از همه گیری، بیان نمودند.
منبع:

1400/01/17
12:14:44
0.0 / 5
498
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است