بازار سرمایه چشم انتظار مذاكرات برجامی

بازار سرمایه چشم انتظار مذاكرات برجامی یک کارشناس بازار سرمایه معتقد می باشد که مذاکرات برجام در کوتاه مدت به ضرر و در بلندمدت به نفع بازار است.


به گزارش سیب پال به نقل از خبر آنلاین بورس اوراق بهادار تهران امروز نیز روند کاهش خودرا طی کرد و در آخر معاملات با کاهش ۱۳ هزار و ۴۱۴ واحدی شاخص کل که معادل یک درصد کاهش نسبت به روز گذشته است، به رقم یک میلیون و ۲۶۹ هزار و ۵۳۴ واحد رسید. همین طور شاخص کل با معیار هموزن با کاهش ۱۲ هزار و ۳ واحد به رقم ۴۳۹ هزار و ۹۱۶ واحد رسید. امروز شاخص یک پارچه بورس قرمز بود به شکلی که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی ۱.۰۵ درصد کاهش یافتند، اما شاخص قیمت و شاخص کل با معیار هموزن هر کدام ۲۷ صدم درصد افت کردند. مهدی محمود رباطی، کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرآنلاین در ارتباط با دلیلهای منفی شدن امروز شاخص بورس اظهار داشت: یک سری از عواملی که بازار را منفی کرد به شرایط داخلی خود بازار و تصمیماتی که توسط مدیریت بازار گرفته میشود برمیگردد. مثل دامنه نوسان نامتقارن که موجب خارج شدن نقدینگی قابل توجهی از بازار شد و بازار را به رکود و حالت کما فرو برد.
وی ادامه داد: در کنار این مساله عوامل خارجی مثل چشم انداز کاهش نرخ دلار نیز موثر بوده و موجب شد فعالین بازار سرمایه فعلا رویکرد احتیاطی در پیش بگیرند و هیجان خرید و شادابی که لازم است در بازار وجود نداشته باشد. این کارشناس بازار سرمایه درمورد چاره برون رفت بازار از شرایط فعلی اظهار نمود: یک سری مسائل کلی در اقتصاد وجود دارد که متاثر از واقعیت های اقتصادیست و نیازمند این است که در سطح کلان کشور راجع به آن تصمیم گیری شود؛ مثل تحریم ها، شرایط سیاسی که وجود دارد، تصمیمات اقتصادی مثل دلار ۴۲۰۰ تومانی و قیمت گذاری دستوری. بازار سرمایه اگر بخواهد شرایط رو به رشدی داشته باشد نیازمند این است که رشد اقتصادی بالایی را در کشور تجربه نماییم و از محل رشد واقعی اقتصاد بورس رشد بکند، نه از محل تورمی شدن اقتصاد. این یک چاره است که در این مورد کاری از دست سازمان بورس یا سیاست گذار بازار برنمی آید و باید در سطح کلان اتفاق بیفتد.
وی ادامه داد: ولی در حوزه اختیارات و تصمیم گیری سازمان بورس و سیاست گذاران، به نظر من تصمیماتی مثل حذف دامنه نوسان که به تعادل بازار سرعت ببخشد، بسیار میتواند کمک نماید به این که شادابی به بازار برگردد و نقدینگی وارد بازار شود. وی با اشاره به تاثیرات مذاکرات برجام بر بازار سرمایه اظهار داشت: به سبب این که بازار انتظار این را دارد که این مذاکرات موجب کاهش نرخ دلار شود و به سبب این که بخش عمده ای از رشد بازار به خاطر تورم بوده است، این کاهش نرخ دلار موجب کاهش ارزش بازار خواهد شد و در کوتاه مدت تاثیر بد بر بازار می گذارد. اما اگر به سمت کاهش تحریم ها برویم و تولید شرکتها رونق بگیرد، اساسا در طولانی مدت از محل بهبود رشد اقتصادی کشور شاهد یک توسعه پایداری در وضعیت اقتصادی خواهیم بود. رباطی اظهار داشت: روند رکودی که در بازار سرمایه از بهمن ماه سال پیش شروع شده است تا قبل از انتخابات ادامه خواهد داشت. ۲۲۳۲۲۹

1400/01/16
11:28:30
0.0 / 5
380
تگهای خبر: آنلاین , ارز , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است