بورس های جهانی بر سر دوراهی

بورس های جهانی بر سر دوراهی شاخصهای بورسی مهم جهان عملکرد مختلفی از خود نشان دادند.


به گزارش سیب پال به نقل از بلومبرگ، با گذشت سه ماه از سال ۲۰۲۱ حالا به نظر می آید که رشد اقتصادی خیلی از اقتصادهای بزرگ به میزانی که پیش تر تصور می شد نیرومند نخواهد بود. موسسه مطالعات اقتصادی آلمان در گزارش جدید خود پیشبینی کرده است که رشد اقتصادی بزرگ ترین اقتصاد اروپا امسال به ۳.۷ درصد برسد که این رقم ۰.۵ درصد کمتر از چیزی است که پیش تر تصور می شد. همینطور شاخص مدیران خرید در سطح منطقه یورو در ماه مارس به ۵۲.۵ واحدرسید که ۳.۷ واحد بالاتر از رقم ثبت شده در ماه قبلی بوده است. حالا سرعت افزایش تولید کارخانه ها در اروپا به بالاترین سطح ۲۶ سال گذشته رسیده است.
به دنبال بازگشایی تدریجی کسب و کارها در آمریکا و کم شدن انگیزه های احتیاطی، میزان فروش خانه های جدید در امریکا در دوازده ماه منتهی به فوریه با کاهش قابل توجه ۱۸.۲ درصدی نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه قبل به ۷۷۵ هزار واحد رسیده است که این رقم، کمترین رقم ثبت شده در هشت ماه اخیر به حساب می آید. بیشترین رکود مسکن در بخش غرب میانه اتفاق افتاده که فروش خانه ها ۳۷.۵ درصد کمتر از فوریه سال قبل شده است. متوسط قیمت مسکن هم به ۳۴۸ هزار دلار افزایش یافت.
افزایش شمار قربانیان کرونا در اروپا سبب شده است تا محدودیت های کرونا در قاره سبز ادامه یابد و این مسئله می تواند هشداری از دیرتر شدن بازگشت شرایط به حالت عادی خود باشد. بعد از آن که شمار قربانیان کرونا در اروپا از یک میلیون نفر هم گذشت، از آلمان خبر می رسد دولت آنگلا مرکل محدودیت های کرونایی بخصوص در زمینه فعالیت کسب و کارها و رفت و آمد را تا آخر ماه آوریل تمدید خواهد نمود. پیش از این هم به علت مشابهی، دولت فرانسه از قرنطینه پاریس و نواحی شمال این کشور به علت افزایش شمار مبتلایان اطلاع داده بود.
تنش های کشورهای غربی و چین سبب نگرانی معامله گران از تحت تأثیر قرار گرفتن مناسبات تجاری دو طرف شده است. برای اولین بار از سال ۱۹۸۹ اتحادیه اروپا چهار فرد و یک نهاد دولتی چینی را به افترا نقض حقوق بشر تحریم کرد که این اقدام با پاسخ متقابل چین و تحریم ۱۰ مقام اروپایی همراه شد. در میان افراد تحریم شده توسط چین نام رینهارد بتیکفر، رئیس کمیته امنیت و حقوق بشر پارلمان اروپا و همینطور مرکز مطالعات مرکاتور مستقر در آلمان دیده می شود.
به نظر می آید موج سوم کرونا در اروپا در حال آغاز شدن است. بعد از اختلال در برنامه واکسیناسیون حالا کشورهای مختلف در قاره سبز با افزایش شمار مبتلایان مواجه و ناچار به اعمال قرنطینه در بعضی از مناطق شده اند. در فرانسه که یکی از ۱۰ کانون اصلی درگیر با کرونا در اروپا به حساب می آید پایتخت و بعضی از مناطق شمالی به دنبال مشاهده جهش جدید ویروس که به کرونای فرانسوی معروف شده است قرنطینه می شوند. در آلمان و لهستان هم شمار مبتلایان باردیگر رو به افزایش است که در لهستان نیمی از مبتلایان به کرونای نوع انگلیسی گرفتار شده اند.
شمار متقاضیان دریافت مزایای بیکاری در آمریکا تا نیمه ماه مارس به ۷۷۰ هزار نفر رسید که این رقم بالاترین رقم هفتگی ثبت شده دو ماه اخیر و ۷۰ هزار نفر بالاتر از انتظار قبلی فعالان بازار بوده است. با عنایت به بالا باقی ماندن میزان شیوع کرونا در آمریکا کماکان بیشتر کسب و کارها در این کشور با حداکثر ظرفیت خود کار نمی کنند و همین مسئله هم بعضی از کسب و کارها بخصوص کسب و کارهای کوچک و متوسط را مجبور کرده است با هدف پیشگیری از ورشکستگی دست به تعدیل نیرو یا کاهش دستمزد کارکنان خود بزنند.
متوسط نرخ تورم در ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در ۱۲ ماه منتهی به فوریه بدون تغییر نسبت به رقم مشابه منتهی به ماه قبل به ۰.۹ درصد رسید تا نرخ تورم باردیگر در راه رسیدن به سطح دو درصدی هدف گذاری شده توسط بانک مرکزی این منطقه قرار گیرد. در سطح اتحادیه اروپا این نرخ به صورت متوسط ۱.۳ درصد بوده که از ماه قبل ۰.۱ درصد بیشتر شده است. با عنایت به فاصله داشتن نرخ تورم از سطح دو درصدی انتظار می رود بانک مرکزی اروپا به برنامه خرید اوراق قرضه خود ادامه دهد.
تابحال بیشتر از ۱۲۵ میلیون و ۷۲۳ هزار و ۲۸ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین دو میلیون و ۷۶۰ هزار و ۵۰۱ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۵۵۸ هزار و ۴۹۷ نفر، برزیل با ۳۰۱ هزار و ۸۷ نفر، مکزیک با ۱۹۹ هزار و ۶۲۷ نفر، هند با ۱۶۰ هزار و ۹۸۲ نفر و انگلیس با ۱۲۶ هزار و ۳۸۲ نفر بوده است.
دریک هالپینی - تحلیلگر ارشد بازار سرمایه در بانک میتسوبیشی - اظهار داشت: به صورت کلی هنوز ریسک های زیادی در بازارهای مالی وجود دارند که روند معاملات را دست کم تا نیمه نخست سال جاری تحت تأثیر خود قرار می دهند. وضعیت کرونا هنوز مایه نگرانی بزرگی است بخصوص آن که هنوز نمی توانیم با قاطعیت بگوییم که واسکن های موجود در مقابل گونه های جهش یافته ویروس هم کارایی بالای خویش را حفظ نموده اند. اینکه تنش های ژئوپلتیکی تا چه حد مناسبات تجاری را تحت تأثیر قرار دهند هم مهم می باشد.
بورس آمریکا
در وال استریت بیشتر شاخص ها صعودی بودند؛ تا جایی که دو شاخص از سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند.
شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۱۸ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۲ هزار و ۴۷۹.۳۲ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۱۱ درصد صعود تا سطح ۳۸۹۳.۴۶ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۲۱ درصد کاهش در سطح ۱۲ هزار و ۹۳۴.۸۲ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۵۷ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۶۶۷۴.۸۳ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با صعود ۰.۰۸ درصدی و ایستادن در سطح ۱۴ هزار و ۶۲۱.۳۶ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با پیشروی ۰.۰۹ درصدی در سطح ۵۹۵۲.۴۱ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۴۱ درصد پایین رفت و به ۸۴۰۹.۵۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد مختلفی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با افزایش ۱.۱۴ درصدی تا سطح ۲۸ هزار و ۷۲۹.۸۸ واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۰۷ درصد پایین رفت و در سطح ۲۷ هزار و ۸۹۹.۶۱ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" ریزش ۰.۰۵ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۴۹۲۶.۳۵ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۱۷ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۶۷۹۰.۵۶ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر شاخصهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها نزولی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۳.۴۱ درصد کاهش به ۵۸.۰۸ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با ریزش ۳.۷۶ درصدی به ازای ۶۱.۶۷ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همینطور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با کاهش ۰.۸۳ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۷۲۵.۵۲ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افت ۰.۳۸ درصدی به ازای ۲۵.۱۴ دلار مبادله شد.
منبع:

1400/01/06
13:17:33
0.0 / 5
468
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است