روز بد بورس های جهانی

روز بد بورس های جهانی به گزارش سیب پال بیشتر شاخصهای مهم بورسی جهان ریزش کردند.


به گزارش سیب پال به نقل از بلومبرگ، افزایش شمار قربانیان کرونا در اروپا سبب شده است تا محدودیت های کرونا در قاره سبز ادامه یابد و این مسئله می تواند هشداری از دیرتر شدن بازگشت شرایط به حالت عادی خود باشد. بعد از ان که شمار قربانیان کرونا در اروپا از یک میلیون نفر هم گذشت، از آلمان خبر می رسد دولت آنگلا مرکل محدودیت های کرونایی بخصوص در زمینه فعالیت کسب و کارها و رفت و آمد را تا آخر ماه آوریل تمدید خواهد نمود. پیش از این هم به علت مشابهی، دولت فرانسه از قرنطینه پاریس و نواحی شمال این کشور به علت افزایش شمار مبتلایان اطلاع داده بود.
تنش های کشورهای غربی و چین سبب نگرانی معامله گران از تحت تأثیر قرار گرفتن مناسبات تجاری دو طرف شده است. برای اولین بار از سال ۱۹۸۹ اتحادیه اروپا چهار فرد و یک نهاد دولتی چینی را به افترا نقض حقوق بشر تحریم کرد که این اقدام با پاسخ متقابل چین و تحریم ۱۰ مقام اروپایی همراه شد. در میان افراد تحریم شده توسط چین نام رینهارد بتیکفر، رئیس کمیته امنیت و حقوق بشر پارلمان اروپا و همینطور مرکز مطالعات مرکاتور مستقر در آلمان دیده می شود.
به نظر می آید موج سوم کرونا در اروپا در حال آغاز شدن است. بعد از اختلال در برنامه واکسیناسیون حالا کشورهای مختلف در قاره سبز با افزایش شمار مبتلایان مواجه و ناچار به اعمال قرنطینه در بعضی از مناطق شده اند. در فرانسه که یکی از ۱۰ کانون اصلی درگیر با کرونا در اروپا به حساب می آید پایتخت و بعضی از مناطق شمالی به دنبال مشاهده جهش جدید ویروس که به کرونای فرانسوی معروف شده است قرنطینه می شوند. در آلمان و لهستان هم شمار مبتلایان باردیگر رو به افزایش است که در لهستان نیمی از مبتلایان به کرونای نوع انگلیسی گرفتار شده اند.
شمار متقاضیان دریافت مزایای بیکاری در آمریکا تا نیمه ماه مارس به ۷۷۰ هزار نفر رسید که این رقم بالاترین رقم هفتگی ثبت شده دو ماه اخیر و ۷۰ هزار نفر بالاتر از انتظار قبلی فعالان بازار بوده است. با عنایت به بالا باقی ماندن میزان شیوع کرونا در آمریکا کماکان بیشتر کسب و کارها در این کشور با حداکثر ظرفیت خود کار نمی کنند و همین مسئله هم بعضی از کسب و کارها بخصوص کسب و کارهای کوچک و متوسط را مجبور کرده است با هدف پیشگیری از ورشکستگی دست به تعدیل نیرو یا کاهش دستمزد کارکنان خود بزنند.
متوسط نرخ تورم در ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در ۱۲ ماه منتهی به فوریه بدون تغییر نسبت به رقم مشابه منتهی به ماه قبل به ۰.۹ درصد رسید تا نرخ تورم باردیگر در راه رسیدن به سطح دو درصدی هدف گذاری شده توسط بانک مرکزی این منطقه قرار گیرد. در سطح اتحادیه اروپا این نرخ به صورت متوسط ۱.۳ درصد بوده که از ماه قبل ۰.۱ درصد بیشتر شده است. با عنایت به فاصله داشتن نرخ تورم از سطح دو درصدی انتظار می رود بانک مرکزی اروپا به برنامه خرید اوراق قرضه خود ادامه دهد.
در آماری ناامیدکننده برای اقتصاد آمریکا، رشد بخش خرده فروشی در ماه فوریه منفی سه درصد بوده که این رشد ۱۰.۶ درصد کمتر از رشد ثبت شده این بخش در ماه قبل و کمترین رقم ماهانه ثبت شده از ماه آوریل سال قبل تابحال بوده است. با عنایت به نقش بالای این بخش در رشد اقتصادی آمریکا انتظار می رود این آمار روی رشد فصلی بهار تأثیر بسزایی داشته باشد.
به قول دفتر سرشماری آمریکا، به جز بخش فروش سوخت، سایر بخش ها همچون بخش خودرو، لوازم منزل، فروشگاه های زنجیره ای، لباس فروشی ها، سالن های زیبایی و درمانگاه ها رشد منفی داشته اند.
انتشار گزارش جدیدی از وضعیت وخیم بازار کار اروپا سبب افزایش نگرانی ها از طولانی تر شدن احیای رشد اقتصادی شده است. بنیاد بهبود شرایط زندگی و کاری اروپا - یورو فاوند - در گزارشی اعلام نمود تأثیر ویروس کرونا روی بازار کار کشورهای اروپایی غیرقابل انکار بوده و درخلال ماه های پایانی سال ۲۰۱۹ و سال ۲۰۲۰ در مجموع ۵.۷ میلیون نفر از شمار شاغلین اروپایی کمتر شده است. در نتیجه این اتفاق هم متوسط نرخ بیکاری در سال ۲۰۲۰ در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا با ۰.۱ درصد افزایش نسبت به سال قبل به ۶.۷ درصدی رسید.
تابحال بیشتر از ۱۲۴ میلیون و ۶۰۲ هزار و ۸۵۰ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین دو میلیون و ۷۴۰ هزار و ۳۸۰ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۵۵۶ هزار و ۱۳۵ نفر، برزیل با ۲۹۵ هزار و ۶۸۵ نفر، مکزیک با ۱۹۸ هزار و ۲۳۹ نفر، هند با ۱۶۰ هزار و ۴۷۵ نفر و انگلیس با ۱۲۶ هزار و ۲۸۴ نفر بوده است.
آرتور هوگان - تحلیلگر ارشد بازار سرمایه در موسسه نشنال سکیوریتیز کورپوریشن - اظهار داشت: حالا زمان آن رسیده است که توجه معامله گران و فعالان بازار به شاخصهای بنیادی جلب شود. اخبار در ارتباط با ویروس امیدوارکننده تر از قبل هستند باآنکه هنوز تا خلاصی از آن فاصله بسیاری داریم اما می توانیم رد پای بهبود تدریجی در بخش های مختلف را مشاهده نماییم. با عنایت به حضور خوب و نیرومند سیاستگذاران پولی، بازارها کمتر نسبت به کافی نبودن سیاست های پولی و مالی برای پشتیبانی از رشد اقتصادی نگران اند.
بورس آمریکا
در وال استریت همه شاخص ها ریزشی بودند؛ تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایینتری از روز قبل خود بسته شدند.
شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۳۱ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۲ هزار و ۶۳۰.۲۱ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۱۶ درصد ریزش تا سطح ۳۹۳۴.۱۴ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۲۸ درصد کاهش در سطح ۱۳ هزار و ۳۴۰.۶۲ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۴ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۶۶۹۹.۱۹ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با افزایش ۰.۳ درصدی و ایستادن در سطح ۱۴ هزار و ۶۶۲.۰۲ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با عقبگرد ۰.۳۹ درصدی در سطح ۵۹۴۵.۳۰ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۵۶ درصد بالا رفت و به ۸۳۹۰.۳۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با کاهش ۰.۶۱ درصدی تا سطح ۲۸ هزار و ۹۹۵.۹۲ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۱.۳۴ درصد پایین رفت و در سطح ۲۸ هزار و ۴۹۸.۳۷ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" ریزش ۰.۹۵ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۵۰۰۹.۲۵ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۱ درصد کاهش و ایستادن در سطح ۶۷۴۵.۴۰ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر شاخصهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها ریزشی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۴.۴۱ درصد کاهش به ۵۷.۹۸ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با افت ۴.۱۲ درصدی به ازای ۶۱.۰۴ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همینطور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با کاهش ۰.۶۹ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۷۲۷.۰۸ دلار معامله شد. هر اونس نقره با ریزش ۱.۲۱ درصدی به ازای ۲۵.۲۰ دلار مبادله شد.
منبع:

1400/01/04
13:47:08
0.0 / 5
361
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است