پرونده آزادسازی سهام عدالت باز ماند

پرونده آزادسازی سهام عدالت باز ماند سیب پال: پروسه آزادسازی سهام عدالت، سال 1399 پس از حدود 14 سال صورت گرفت تا مردم مالک سهام خود باشند؛ بر این اساس مشمولان حق انتخاب داشتند تا سهام خودرا به صورت مستقیم یا غیرمستقیم اداره کنند. با این وجود شرایطی پیش آمد که حدودا هیچ کدام از افراد دو گروه مذکور، نتوانستند آنطور که انتظار می رفت مالک سهام خود شوند.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، اردیبشهت سال قبل مقام معظم رهبری موافقت خودرا با آزادسازی سهام عدالت در ابلاغیه ای اعلام نمودند و بلافاصله به مشمولان این امکان داده شد که یکی از دو روش مستقیم و غیرمستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کنند و اعلام گردید که در روش مستقیم افراد می توانند شخصا نسبت به فروش سهام خود اقدام نمایند اما در روش غیر مستقیم افراد سهامدار شرکت های سرمایه گذاری استانی باقی خواهند ماند.
از ۳۰ تا ۹ میلیون تومان!
پروسه آزادسازی در ایام اوج بازار سرمایه صورت گرفت و شاخص به دنبال کسب رقم دو میلیون واحد بود. در آن روزها ارزش واقعی سهام عدالت به ارزش اولیه حدود ۵۰۰ هزار تومان به ۳۰ میلیون تومان رسیده بود و این رقم وسوسه کننده خیلی از سهامداران را بر آن داشت تا نسبت به فروش سهام خود اقدام نمایند. البته در ابتدا ۳۰ درصد سهام عدالت و چندی بعد ۳۰ درصد دیگر آزادسازی شد و قرار بود ۲۲ بهمن سال ۱۳۹۹، باقی مانده سهام آزادسازی شود که این اتفاق رخ نداد.
از طرف دیگر اشخاص نمی توانستند شخاص سهام خودرا به فروش بگذارند و برای فروش سهام خود باید بوسیله بانک و کارگزاری اقدام می کردند. در همان روزها بود که عوامل مختلف دست به دست هم دادند تا ریزش بازار استارت بخورد. یکی از همین عوامل نیز فشار فروشی بود که سهام عدالت به بازار تحمیل می کرد و همین اتفاق موجب شد تقاضای خیلی از مشمولان به نتیجه نرسد و درحالی که همسو با سیر نزولی بازار سرمایه، از ارزش واقعی سهام عدالت کاسته می شد، سهام مردم فروش نمی رفت و در نتیجه پولی به حساب آنها واریز نمی شد!
در نهایت مسئولان در شهریورماه تصمیم گرفتند برای جلوگیری از ریزش بیشتر بازار سرمایه، فروش سهام عدالت را متوقف کنند، بدین سبب مشمولان حتی بوسیله بانک و کارگزاری هم نمی توانستند مبادرت به فروش سهام خود کنند. هرچند در شش ماهه دوم سال وعده هایی برای فروش سهام عدالت همچون امکان خرید این سهام توسط هلدینگ های بزرگ داده شد، اما این وعده ها تا آخر سال اجرائی نشدند. این درحالی است که ارزش واقعی سهام عدالت با ارزش اولیه حدود ۵۰۰ هزار تومانی، تا ۹ میلیون تومان هم کاهش پیدا کرد.
تکلیف سرمایه های مردم چه می شود؟
در آن سوی ماجرا نیز غیرمستقیم هایی بودند که سهام دار شرکت های سرمایه گذاری استانی شده بودند و ارزش این شرکتها به بیش از ۳۴ هزار میلیارد تومان رسیده بود. در این راستا، قرار بود مجامع الکتریکی شرکت های سرمایه گذاری استانی اجرا شود تا سهامداران با حضور در مجامع اعضای هیات مدیره شرکتها را انتخاب کنند. این اتفاق که به عبارتی بزرگ ترین انتخابات اقتصادی کشور محسوب میشد قرار بود در ۲۰ اسفندماه صورت بگیرد اما در نهایت کنسل شد.
هرچند مسئولان بطور رسمی دلیلی برای لغو انتخابات ذکر نکردند اما باید گفت مخالفت شرکت های سرمایه گذاری استانی و انتقاد به نحوه برگزاری مجامع (زیرا مشمولان برای حشور در مجامع باید سجامی می شدند و شرکتها بر این باور بودند که همه مردم امکان دسترسی به اینترنت و ثبت نام در سجام را ندارند) موجب لغو این جریان شد و بنظر می رسد برگزاری مجامع به سال جاری موکول شده و جای سوال است که تکلیف سرمایه چشم گیر مردم که حالا در دست شرکت های سرمایه گذاری استانی باقی مانده و باید صرف توسعه پروژه های اقتصادی هر استان شود، چه خواهد شد؟
در هر صورت هرچند اتفاق مثبت آزادسازی سهام عدالت در سال ۱۳۹۹ رقم خورد اما نتیجه آن طبق پیش بینی ها پیش نرفت و می توان گفت باز هم مردم مالک سهام خود نشدند و مانند سال ۱۳۹۸ سهم مردم از سهام عدالت، سود ناچیزی بود که ۵۰ درصد آنرا در ایام پایانی اسفند ۱۳۹۹ دریافت نمودند.

منبع:

1400/01/02
18:18:29
0.0 / 5
571
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , اینترنت , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است