با برگزاری ۴۹ حراج عملیات بازار باز

بانك ها بیش از 182 هزار میلیارد اعتبار دریافت نمودند

بانك ها بیش از 182 هزار میلیارد اعتبار دریافت نمودند سیب پال: بانک مرکزی در سال 1399، 49 حراج عملیات بازار باز را برگزار کرد و در مجموع 182 هزار و 910 میلیارد تومان اعتبار کوتاه مدت در اختیار بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی قرار داد.به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، باتوجه به پیش بینی این بانک از وضعیت نقدینگی در بازار بین بانکی، موضع پولی بانک مرکزی در این هفته جذب نقدینگی بود. از ین جهت، بانک مرکزی در روز چهارشنبه ۲۷ اسفندماه عملیات بازار باز نداشت. پس تنها معاملات مربوط به سررسید توافق بازخرید روز دوشنبه ۲۵ اسفند به ارزش ۵۸.۷ هزار میلیارد ریال توسط کارگزاری بانک مرکزی در روز چهارشنبه ۲۷ اسفندماه انجام شد.

در دو روز گذشته بانک ها و موسسات اعتباری در ۹ نوبت از اعتبارگیری قاعده مند در مجموع به ارزش ۲۵۴.۸ هزار میلیارد ریال استفاده کردند. همین طور در دو روز گذشته ۹.۸ میلیارد ریال اوراق بدهی دولتی متعلق به بانک مرکزی توسط کارگزاری این بانک در بازار ثانویه به فروش رسید.

طبق اعلام بانک مرکزی، در سال ۱۳۹۹ این بانک ۴۹ حراج عملیات بازار باز را برگزار کرد و در مجموع ۱۸۲۹.۱ هزار میلیارد ریال اعتبار کوتاه مدت در اختیار بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی قرار داد. لازم به ذکر است که مانده توافق بازخرید در عملیات بازار باز در آخر اسفندماه سال جاری صفر است. از جانب دیگر، بانکهای و موسسات اعتباری غیربانکی در سال ۱۳۹۹ در ۳۳۱ فقره قرارداد و ۸۸ نوبت از اعتبارگیری قاعده مند جهت رفع نیازهای نقدینگی اضطراری استفاده کردند و مانده اعتبارگیری قاعده مند در آخر سال جاری ۲۲۷ هزار میلیارد ریال است.

شایان ذکر است، بانک مرکزی در قالب مدیریت نقدینگی مورد نیاز بازار بین بانکی ریالی، عملیات بازار باز را به صورت هفتگی اجرا می کند. موضع این بانک (خرید یا فروش قطعی یا اعتباری اوراق بدهی دولتی) برمبنای پیش بینی وضعیت نقدینگی در بازار بین بانکی و با هدف کاهش نوسانات نرخ بازار بین بانکی حول نرخ هدف، بوسیله انتشار اطلاعیه در سامانه بازار بین بانکی اعلام می شود. متعاقب اطلاعیه مزبور، بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی می توانند در امتداد مدیریت نقدینگی خود در بازار بین بانکی، نسبت به ارسال سفارش ها تا مهلت تعیین شده بوسیله سامانه بازار بین بانکی اقدام نمایند.

بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی می توانند در ایام شنبه تا چهارشنبه از اعتبارگیری قاعده مند (دریافت اعتبار با وثیقه از بانک مرکزی) مشروط به در اختیار داشتن اوراق بدهی دولتی و در قالب توافق بازخرید با نرخ سود سقف دالان (۲۲ درصد) استفاده کنند.

منبع:

1399/12/29
13:28:10
0.0 / 5
360
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , بانك مركزی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است