امكان صادرات برق به تركیه با خرید اوراق سلف

امكان صادرات برق به تركیه با خرید اوراق سلف سیب پال: انتشار اوراق سلف برق صادراتی امروز درحالی برای اولین بار در تاریخ بازار سرمایه در بورس انرژی صورت می گیرد که اگر خریدار این اوراق، مجوز صادراتی داشته باشد میتواند به کشور ترکیه برق صادر کند.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، امروز بیش از ۱۵ هزار میلیارد ریال اوراق سلف موازی استاندارد برق صادراتی شرکت برق منطقه ای گیلان در بازار مشتقه بورس انرژی ایران و در نماد «سبرق ۰۲۱» عرضه خواهد شد. این اوراق دوساله، قابل معامله در بورس انرژی و معاف از مالیات بوده و قرارداد سلف مزبور به انضمام اختیار خرید و فروش تبعی آن عرضه خواهد شد.
در این راستا، روح الله حسینی مقدم، مدیرعامل شرکت تامین سرمایه بانک ملت با اعلان اینکه در صورت خرید اوراق سلف موازی استاندارد برق صادراتی به صرف در عرضه اولیه، مجوز صادرات به کشور ترکیه برای خریدار صادر خواهد شد، اظهار داشت: دارایی پایه این اوراق، بسته برق صادراتی (انرژی الکتریکی) به کشور ترکیه معادل یک کیلووات در هر ساعت از «دوره مصرف» در «دوره تحویل»، در نظر گفته شده است.
وی هدف از این عرضه را تامین مالی طرح انتقال نیروی برق شانزده شرکت برق منطقه ای عنوان نمود و اضافه کرد: شرکت برق منطقه ای گیلان به نمایندگی از شرکت های برق منطقه ای، عرضه کننده این اوراق است. اوراق مزبور سود بین دوره ای ندارد و در آخر دوره خریدار می تواند باتوجه به قیمت اوراق در سررسید و برمبنای قیمت اختیار خرید یا فروش تبعی، نسبت به تحویل فیزیکی یا تسویه نقدی اقدام نماید.
حسنی مقدم در مورد قیمت پایه هر قرارداد برق صادراتی در دوره عرضه اولیه نیز توضیح داد و با اشاره به اینکه نحوه قیمت دلاری برق صادراتی توسط شرکت توانیر تعیین می شود، اظهار داشت: قیمت خرید هر قرارداد معادل متوسط قیمت صادراتی برق در یک سال منتهی به یک ماه پیش از انتشار اوراق بوده که توسط شرکت توانیر محاسبه و به صورت رسمی به شرکت بورس انرژی اعلام خواهد شد. نرخ تسعیر ارز نیز برمبنای اسعار مورد معامله در بازار بین بانکی ارز تهران مندرج در سامانه معاملات الکترونیکی ارز (ETS) در یک روز کاری پیش از روز محاسبه اعلام خواهد شد.

منبع:

1399/12/24
12:34:11
0.0 / 5
385
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است