بورس های جهانی به پرواز درآمدند

بورس های جهانی به پرواز درآمدند به گزارش سیب پال بیشتر شاخصهای مهم بورسی جهان صعود گسترده ای داشتند.


به گزارش سیب پال به نقل از بلومبرگ، بعد از تصویب بسته محرک ۱.۹ تریلیون دلاری پیشنهادی دولت بایدن برای پشتیبانی از بخش های مختلف اقتصاد این کشور در مقابل نتایج کرونا در مجلس سنا و کنگره، جو بایدن این مصوبه را امضا کرد تا بزرگ ترین بسته محرک مقابله با کرونا در این کشور رسما اجرایی شود. این بسته شامل پرداخت یارانه نقدی ۱۴۰۰ دلاری به خانوارهای آمریکایی و هم چنین وام های کم بهره برای کسب و کارهای کوچک و متوسط هم می شود. دموکرات ها در تلاش هستند تا سطح حداقل دستمزد را به ۱۵ دلار در هر ساعت بالا برند.
چین و آمریکا که در ایام اخیر در راه افزایش تنش ها قرار داشتند بر سر برگزاری یک نشست مشترک بین مقامات ارشد دو کشور در آلاسکا به توافق رسیدند. این اولین ملاقات حضوری دو طرف بعد از روی کار آمدن دولت بایدن خواهد بود و بعد از آن انجام می شود که خیلی از مقامات دولت بایدن بار دیگر روی مواضع ضد چینی این کشور تاکید کرده بودند. دو دوره ریاست جمهوری ترامپ جنگ تجاری بین دو طرف از اصلی ترین علل ریزش شدید بازارهای بورس و کاهش رشد اقتصاد جهانی بود که در نهایت به فاز نخست توافق تجاری ختم شد.
داده های انتشار یافته جدید نشان داده است که بانک مرکزی اروپا به نحو قابل توجهی از شدت حضور خود در بازار اوراق و میزان خرید اوراق بدهی کاسته است. باآنکه احتمال توقف کامل سیاست های محرک بانک مرکزی در مقطع کنونی بعید به نظر می آید اما با عنایت به اوج گیری تورم در خیلی از کشورهای اروپایی این احتمال مطرح است که به تدریج از ابعاد این برنامه کاسته شود. برخلاف بانک مرکزی اروپا، بانک مرکزی آمریکا به سیاست های حمایتی خود ادامه می دهد و رئیس این بانک هم صراحتا گفته است شرایط فعلا تا بازگشت به قبل کرونا فاصله دارد.
با توقف روند کاهشی نرخ بیکاری در قاره سبز، تا آخر ژانویه ۲۰۲۱ نرخ بیکاری در منطقه یورو با ۰.۷ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ۸.۱ درصد رسید اما این نرخ در سطح اتحادیه اروپا با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به ماه قبل در سطح ۷.۳ درصد باقی ماند. این نرخ بیکاری بالاترین نرخ بیکاری ثبت شده در کشورهای عضو منطقه یورو در سه ماه اخیر بوده است. در مقایسه با ماه قبل، شمار افراد بیکار در اتحادیه اروپا ۲۹ هزار نفر و در سطح منطقه یورو ۸۰۰۰ نفر افزایش یافته است.
نگرانی از افزایش شدید تورم بعد از انتظار آمار تورم در سطح اتحادیه اروپا و منطقه یورو بار دیگر احتیاط معامله گران را افزایش داده است. طبق اعلام مرکز آمار اتحادیه اروپا، متوسط نرخ تورم در ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در ۱۲ ماه منتهی به ژانویه با ۱.۲ درصد افزایش نسبت به رقم مشابه منتهی به ماه قبل به ۰.۹ درصد رسیده است. در سطح اتحادیه اروپا این نرخ به صورت متوسط ۱.۲ درصد بوده که از ماه قبل ۰.۹ درصد بیشتر شده است. نرخ بهره در سطح منطقه یورو حالا در محدوده منفی قرار دارد و کاهش بیشتر آن بعید به نظر می آید.
انتظارات معامله گران برای افزایش نرخ تورم بعد از صحبت های رئیس بانک مرکزی آمریکا افزایش یافته است. جروم پاول گفته بازگشایی کسب و کارها که به تدریج در حال انجام شدن است منجر به افزایش نرخ تورم در کوتاه مدت خواهد شد. در اروپا هم نگرانی از وضعیت اقتصادی بعد از انتظار آمار رشد بخش خرده فروشی بیشتر شده است. در ماه ژانویه متوسط رشد بخش خرده فروشی در ۱۹ کشور عضو منطقه یورو منفی ۵.۹ درصد بوده که این رقم بزرگ ترین رشد منفی از ماه آوریل سال قبل تابحال بوده است. فعالان بازار انتظار داشتند که این رشد حداکثر منفی ۱.۱ درصد اعلام گردد.
با پیشبرد روند واکسیناسیون انتظار می رود تا سه ماه آینده بخش قابل توجهی از جمعیت آمریکا واکسینه شوند. در ایام اخیر شمار مبتلایان و همینطور قربانیان کرونا در خیلی از کشورها به صورت قابل ملاحظه ای کاهش یافته است و با تداوم این روند امید می رود تا آخر سال جاری ریسک های کرونا بر روی اقتصاد جهانی به حداقل برسد. به قول بانک جهانی، در سال ۲۰۲۰ انتشار کرونا سبب شد متوسط رشد اقتصادی جهان به منفی ۴.۳ رسید که بدترین عملکرد ثبت شده در قرن بیست و یکم بوده است.
تابحال بیشتر از ۱۱۹ میلیون و ۱۲۰ هزار و ۵۷۲ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین دو میلیون و ۶۴۱ هزار و ۷۹۲ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۵۴۳ هزار و ۷۲۱ نفر، برزیل با ۲۷۳ هزار و ۱۲۴ نفر، مکزیک با ۱۹۳ هزار و ۱۴۲ نفر، هند با ۱۵۸ هزار و ۳۲۶ نفر و انگلیس با ۱۲۵ هزار و ۱۲۸ نفر بوده است.
آرتور هوگان - تحلیلگر ارشد بازار سرمایه در موسسه نشنال سکیوریتیز کورپوریشن - اظهار داشت: حالا زمان آن رسیده است که توجه معامله گران و فعالان بازار به شاخصهای بنیادی جلب شود. اخبار در ارتباط با ویروس امیدوارکننده تر از قبل هستند باآنکه هنوز تا خلاصی از آن فاصله بسیاری داریم اما می توانیم رد پای بهبود تدریجی در بخش های مختلف را مشاهده نماییم. با عنایت به حضور خوب و نیرومند سیاستگذاران پولی، بازارها کمتر نسبت به کافی نبودن سیاست های پولی و مالی برای پشتیبانی از رشد اقتصادی نگران اند.
بورس آمریکا
در وال استریت همه شاخص ها صعودی بودند؛ تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند.
شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۵۸ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۲ هزار و ۴۸۵.۵۲ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۱.۰۴ درصد جهش تا سطح ۳۹۳۹.۳۴ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۲.۵۲ درصد افزایش در سطح ۱۳ هزار و ۳۹۸.۶۷ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۱۷ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۶۷۳۶.۹۶ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با افزایش ۰.۲ درصدی و ایستادن در سطح ۱۴ هزار و ۵۶۹.۳۹ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با پیشروی ۰.۷۲ درصدی در سطح ۶۰۳۳.۷۶ض واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۸ درصد بالا رفت و به ۸۵۹۳ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با صعود ۱.۷۳ درصدی تا سطح ۲۹ هزار و ۷۱۷.۸۳ واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۹۵ درصد پایین رفت و در سطح ۲۹ هزار و ۱۰۵.۸۰ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" افزایش ۰.۰۶ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۵۱۲۵.۳۴ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۷۹ درصد صعود و ایستادن در سطح ۶۷۶۶.۸۱ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر شاخصهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها صعودی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۳۷ درصد افزایش به ۶۵.۵۸ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود ۰.۶۱ درصدی به ازای ۶۹.۲۱ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همینطور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با کاهش ۰.۶۳ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۷۱۱.۷۴ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افت ۰.۴ درصدی به ازای ۲۵.۸۴ دلار مبادله شد.1399/12/22
20:44:50
0.0 / 5
513
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است