افزایش ۶۸ تا ۱۳۹ درصدی قیمت روغن

افزایش ۶۸ تا ۱۳۹ درصدی قیمت روغن سیب پال: نوسان و نابسامانی بازار روغن در حالی از ماه های اخیر ادامه دار شده که گزارش های رسمی بیان کننده افزایش 68 تا 139 درصدی قیمت این کالا است.به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، از اوایل نیمه دوم امسال بازار روغن مایع و جامد با مشکلاتی مواجه گردید و گزارش هایی در ارتباط با کیماب شدن این کالا در فروشگاه ها و یا حتی تشکیل صف برای خرید آن وجود داشت.

مسئولان گاها اظهارات متفاوتی داشته و کاهش مواد اولیه وارداتی و یا در بعضی موارد تامین ارز را در این زمینه مطرح و به دادن وعده برای تنظیم بازار اکتفا کرده اند ولی در هر صورت هنوز این بازار به حالت طبیعی برنگشته است.

این در حالی است که بررسی تازه ترین گزارش مرکز آمار از جریان قیمت کالاهای خوارکی نشان میدهد که هر روغن ۹۰۰ گرمی مایع از متوسط ۸۶۰۰ تومان در بهمن پارینه به متوسط ۱۴ هزار و ۴۰۰ تومان در بهمن سال جاری رسیده و حتی تا بیش از ۲۳ هزار و ۵۰۰ تومان نیز فروش رفته است.

براین اساس قیمت روغن مایع نسبت به دی ماه امسال ۶.۶ درصد و بهمن پارینه ۶۸.۱ درصد گران شده است.

در رابطه با روغن جامد نیز هر کیلو از ۹۰۰۰ تومان در بهمن سال قبل به متوسط ۲۱ هزار و ۷۰۰ تومان در بهمن امسال افزایش قیمت دارد. این کالا حتی تا مرز ۳۴ هزار تومان برای هر کیلو در ماه گذشته فروش رفته است.

هر کیلو روغن جامد نسبت به دی ماه ۱۲.۴ درصد و در مقایسه با بهمن سال قبل ۱۳۹.۳ درصد گران شده است.

چقدر مواد اولیه روغن وارد و دپو شده است؟

این افزایش قیمت در حالی رخ می دهد که بررسی وضعیت واردات مواد اولیه این کالا نشان میدهد تا اختتام بهمن ماه بیش از دو میلیون تن دانه های روغنی به ارزش یک میلیارد دلار، یک میلیون تن روغن خوارکی نیمه جامد، مایع و خام به ارزش ۸۹۵ میلیون دلار و همین طور ۳۶۲ هزار تن روغن پالم به ارزش بیش از ۲۷۷ میلیون دلار واردات انجام شده است.

از سویی تا تاریخ ۱۷ بهمن ماه امسال موجودی کالاهای دپو شده در گمرک از این حکایت دارد هم اکنون بیش از ۳۶۵ هزار تن روغن خام و حدود ۲۹۰.۷ هزار تن دانه های روغنی در گمرک و بنادر قرار دارد.

منبع:

1399/12/21
00:46:13
0.0 / 5
503
تگهای خبر: ارز , بازار , خرید , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است