ادامه رالی دلار در بازارهای جهانی

ادامه رالی دلار در بازارهای جهانی به گزارش سیب پال ارزش دلار برای دومین روز متوالی با افزایش زیادی همراه شد.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا و به نقل از رویترز، در ماه ژانویه کسری تراز حساب تجاری آمریکا باز هم رو به افزایش بوده و با ۱.۲ میلیارد دلار افزایش نسبت به ماه قبل، رقم ۶۸.۲ میلیارد دلار را ثبت کرده است. با این وجود خبر خوب برای نگهدارندگان دلار اینکه حجم صادرات آمریکا در این ماه به ۱۹۱.۹ میلیارد دلار رسید که این رقم از ۱۱ ماه پیش تابحال بی سابقه بوده است. در طرف دیگر اما واردات هم ۱.۲ درصد افزایش یافته و به ۲۶۰.۲ میلیارد دلار رسیده که بالاترین رقم ثبت شده از آگوست سال قبل تابحال به حساب می آید. به مانند ماه های قبل، چین بزرگ ترین شریک تجاری آمریکا باقی مانده است.
روابط انگلیس و اتحادیه اروپا یک مرتبه دیگر بر سر مفاد توافق برگزیت متشنج شده و بعد از آن که انگلیس اعلام نمود به کنترل ورود و خروج مواد غذایی به ایرلند شمالی ادامه خواهد داد، اتحادیه اروپا این اقدام را محکوم نمود و ناقض توافق برگزیت دانست. طبق توافق برگزیت قرار بود تا ماه فوریه انگلیس کنترل گذرگاه ها را برای پیشگیری از هرج و مرج های احتمالی بر عهده گیرد اما دولت انگلیس اعلام نمود به صورت یکجانبه این اقدام را تا ماه سپتامبر تمدید کرد. ایرلند شمالی جز بریتانیا و ایرلند جنوبی عضو اتحادیه اروپا هستند.
امید سرمایه گذاران برای نسبت به عادی شدن شرایط و تقویت رشد اقتصادی بعد از فروکش کردن موج سهمگین کرونا در کشورهای مختلف افزایش یافته است. این احتمال وجود دارد که بانکهای مرکزی کم کم از شدت اجرای سیاست های حمایتی و محرک خود بکاهند و نرخ های بهره را بار دیگر به میزانی بالا برند که جذابیت بازارهای مالی بیشتر شود. با این وجود الگوی احیای رشد اقتصادی در آمریکا و اروپا یکسان نیست و احیانا به زمان طولانی تری در اروپا تا رسیدن نرخ بهره به سطوح بالای قبلی زمان نیاز خواهد بود. نرخ بهره منطقه یورو حالا منفی ۰.۵ درصد و در آمریکا ۰.۲۵ درصد است.
با احتمال واکسینه شدن بخش بزرگی از جمعیت آمریکا تا آخر پاییز و کاهشی شدن روند مبتلا شدن به کرونا در این کشور، شاخص خوشبینی فعالان اقتصادی به اقتصاد آمریکا تا ابتدای ماه مارس به ۵۵.۴ درصد رسیده که نسبت به ماه قبل ۳.۵ واحد افزایش داشته است. این میزان همینطور بالاترین سطح خوشبینی ثبت شده نسبت به اقتصاد آمریکا در طول پنج ماه اخیر به حساب می آید. همینطور شاخص مالی آمریکا که حس مصرف کنندگان نسبت به وضعیت مالی خویش را تا شش ماه آینده بیان می کند، با ۱.۵ واحد افزایش نسبت به ماه قبل به ۵۸ واحد رسیده است.
با وجود افزایش سطح فعالیت کارخانجات منطقه یورو در ماه فوریه هنوز نگرانی هایی از نحوه و زمان لازم برای احیای اقتصاد این منطقه در میان معامله گران وجود دارد. رویکرد خوشبینانه نسبت به یورو که در ابتدای سال جاری یورو را به اوج رسانده بود کمی تعدیل شده بخصوص آن که برنامه واکسیناسیون در قاره سبز طبق انتظارات قبلی پیش نرفته است و خیلی از کشورها نسبت به برنامه ریزی ها عقب هستند. از سوی دیگر معامله گران بازار ارز منتظرند تا واکنش کریستین لاگارد- رئیس بانک مرکزی اروپا- را به افزایش محسوس بازدهی اوراق قرضه مبتنی بر یورو ببینند.
بعد از مدت ها بحث سرانجام نمایندگان کنگره با اکثریت آرا به لایحه پیشنهادی ۱.۹ تریلیون دلاری دولت برای تقویت رشد اقتصادی و پشتیبانی از کسب و کارها رای مثبت داد. مقرر است این لایحه در مجلس سنا هم رای گیری شود که در صورت رای مثبت سنا، این لایحه با امضای بایدن به قانون تبدیل خواهد شد. دموکرات ها در تلاش هستند تا بسته حمایتی جدید را تا تاریخ چهاردهم ماه مارس یعنی قبل از آنکه اعتبار بسته محرک قبلی به پایان برسد، تصویب و اجرایی کنند. این بسته شامل کمک های نقدی مستقیم و وام به کسب و کارهای کوچک هم هست.
با پیشرفت در روند واکسیناسیون در سرتاسر جهان که سبب کاهش محسوس شمار مبتلایان هم شده، بازدهی اوراق قرضه بعنوان نمادی از خوشبینی فعالان بازار به دورنمای اقتصادی افزایش یافته است. این افزایش بخصوص بعد از آن تسریع شد که هیچ کدام از مقامات ارشد بانکی جهان نسبت به این مورد واکنش نشان ندادند و به نظر می آید از نظر بانکهای مرکزی اوراق قرضه می تواند ابزاری در مدیریت و کنترل حجم نقدینگی در بازارها باشد بخصوص حالا که با هدف کاستن از تبعات اقتصادی کرونا، این بانک ها وادار به تزریق نقدینگی قابل توجهی به بازارها شده اند.
آمار نهایی رشد سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۰ آمریکا نشان داده است اقتصاد این کشور ۴.۱ درصد رشد کرده که این میزان از برآورد قبلی ۰.۱ درصد بیشتر است. بخش های مخارج دولتی، سرمایه گذاری ثابت و سرمایه گذاری بخش خصوصی رشد خوبی داشته اند اما رشد بخش مخارج خانوار که بار اصلی رشد اقتصادی را بر دوش می کشد از برآورد قبلی کمتر بوده است. در مجموع سال ۲۰۲۰ اقتصاد آمریکا ۳.۵ درصد کوچک شد که این رشد بدتر از رشد منفی رکود بزرگ سال ۲۰۰۹ و همینطور بدترین عملکرد سالانه ثبت شده در این کشور از زمان جنگ جهانی دوم تابحال به حساب می آید.
تحلیل گران دویچه بانک در گزارش جدیدی پیشبینی کردند که اقتصاد آمریکا امسال شش درصد رشد کند که این رشد ۱.۲ درصد بیشتر از چیزی است که در گزارش قبلی پیشبینی شده بود. این بهبود برآورد بعد از آن صورت می گیرد که نتایج واکسیناسیون در کنترل و کاهش مرگ و میر ناشی از کرونا تأثیر مثبتی داشته است. به قول تحلیل گران این بانک، انتظار می رود بزودی یک بسته محرک دیگر با اعتباری بین ۱.۶ تا ۱.۹ تریلیون دلار تصویب و اجرایی شود تا بدین ترتیب جمع نقدینگی تزریق شده توسط دولت به بخش های مختلف اقتصاد آمریکا به چیزی حدود پنج تریلیون دلار افزایش پیدا کند.
تابحال بیشتر از ۱۱۶ میلیون و ۶۸۴ هزار و ۵۴۲ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین دو میلیون و ۵۹۲ هزار و ۲۹۴ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۵۳۵ هزار و ۵۶۳ نفر، برزیل با ۲۶۲ هزار و ۹۴۸ نفر، مکزیک با ۱۸۹ هزار و ۵۷۸ نفر، هند با ۱۵۷ هزار و ۶۹۳ نفر و انگلیس با ۱۲۴ هزار و ۲۶۱ نفر بوده است.
استراتژیست های ارزی آی ان جی در یادداشتی نوشتند: برآیند وضع موجود نشان داده است که تغییری بنیادین یا سریع در سیاست های بانک مرکزی آمریکا متصور نخواهد بود. نرخ بهره های واقعی در سطح منفی یا حدود صفر باقی خواهند ماند و تغییر در سیاست های فعلی مستلزم آن خواهد بود که تا آخر سه ماهه دوم سال شاهد احیای اقتصاد این کشور و بازگشت به سطوح پیش از کرونا باشیم. فعلا چنین چشم اندازی خیلی محتمل نیست.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۴۲ درصد افزایش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۲.۰۱ واحد بسته شد.
نرخ برابری هر فرانک سوئیس هم معادل ۱.۰۷۴ دلار اعلام گردید. (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است.)
ارزهای اروپایی
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۳۹ درصد کاهش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۸۳ دلار مبادله شد. یورو ۰.۳۸ درصد پایین رفت و با ماندن در کانال ۱.۱۹ به ۱.۱۹۱ دلار رسید.
ارزهای آسیایی
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۱.۱۳ درصد افزایش به ۱۰۸.۴۰ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۳۰ دلار مبادله شد. همینطور نرخ برابری دلار معادل ۶.۴۹۶ یوان چین اعلام گردید.
منبع:

1399/12/16
13:53:52
0.0 / 5
501
تگهای خبر: ابزار , ارز , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است