واكنش بازار سرمایه به ماجرای تحقیق و تفحص چیست؟

واكنش بازار سرمایه به ماجرای تحقیق و تفحص چیست؟ یک کارشناس بازار سرمایه معتقد می باشد با توجه به این که پشت پرده ای در بورس وجود ندارد، بهتر است نمایندگان مجلس با طرح تحقیق و تفحصی شوک تازه‎ای به بازار سرمایه وارد نکنند.


به گزارش سیب پال به نقل از خبر آنلاین، بورس اوراق بهادار تهران چهارشنبه هفته جاری نیز با ریزش شاخص کل با افت ۵۹۱۵ واحد به رقم یک میلیون ۲۰۵ هزار و ۷۲۷ واحد رسید. امروز گرچه پس از مدت ها عرضه اولیه در بورس تهران روی داد، اما این ارز اولیه هم نتوانست از ریزش شاخص جلوگیری کند. شاخص کل بورس با معیار هموزن در آخرین روز کاری هفته اخیر با کاهش ۷۱۶ واحد به رقم ۴۳۴ هزار و ۳۸۹ واحد رسید. ارزش بازار در بورس تهران بیش از ۴ میلیون و ۷۹۴ هزار میلیارد تومان شد. معامله گران امروز در بورس تهران بیش از ۴.۳ میلیارد سهام حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۶۷۱ هزار نوبت معامله و به ارزش ۴ هزار و ۹۲۸ میلیارد تومان داد و ستد کردند. قبل از این نیز سیدناصر موسوی لارگانی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، با انتشار مطلبی در توئیتر از تصویب طرح تحقیق و تفحص از بورس آگاهی داد. حمید میرمعینی، کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرآنلاین با شاره به طرح تحقیق و تفحص مجلس در بورس اظهار داشت: فکر نمیکنم اتفاق خاصی در بدنه نظارتی بورس افتاده باشد که بخواهند با تحقیق و تفحص مجلس مسئله خاصی روشن شود. اگر اتفاقی برای بورس افتاده عمدتا بخاطر مشکلات اقتصادی و سیاسی داخلی بوده است.

وی ادامه داد: در بورس کمبودها و نواقصی وجود دارد ولی این که بخواهیم بازار سرمایه را منفک از شرایط سیاسی و اقتصادی حاکم بدانیم درست نیست. اساسا پشت پرده ای در بورس وجود ندارد که نمایندگان مجلس شورای اسلامی بخواهند تحقیق و تفحصی داشته باشند. این کارشناس بازار سرمایه افزود: مکانیسم های معاملاتی در بورس کاملا شفاف هستند. نمی توان شرایط بورس را به گروه خاصی یا دسیسه خاصی مربوط دانست. دلیل شرایط امروز بورس مکانیسم های بازدارنده و منفی خود بازار سرمایه بوده که جریانات نقدینگی را تحت تاثیر قرار می دهد. همین طور بازار برمبنای معاملات آزادانه و تاثیرپذیری از شرایط سیاسی و اقتصادی به این نقطه رسیده است. میرمعینی درباب دخالت سیاسیون در بازار سرمایه اظهار داشت: دخالت های غیرعلمی و غیرتخصصی در بازار سرمایه منجر به اتفاقات بدی خواهد شد. اگر مقرر است کار کارشناسی صورت بگیرد باید قواعد و مقررات کلی و کلان را تدوین بکنند که صدمه ای به جامعه وارد نشود. وی درباب مشکل بازار اظهار داشت: مشکل بازار سرمایه ایران دامنه نوسان نبود، بلکه ناشی از تصمیمات سیاسی بود. شاید این ریزش ابتدایی بخاطر این بود که ما آمادگی پذیرش آن نقدینگی را نداشتیم. همان سیاست گذاری هایی که دولت با جهت دهی نقدینگی انجام داد و موجب هجوم مردم به بازار سرمایه و ایجاد حباب در قیمت ها شد. این سیاست گذاری میتوانست کنترل شده تر صورت گیرد.
میرمعینی با اشاره به دامنه نامتقارن کنونی اظهار داشت: دامنه نوسانی که وجود دارد چه پیش از تغییر و چه حالا، یکی از بزرگترین معضلات بازار سرمایه است که سبب شده تحلیل برود و جای آن رفتارهای توده وار و جوی حاکم بیاید.
وی ادامه داد: بدین سبب دامنه نوسان بازار ایران از پایه مشکل دارد. البته سازمان بورس اعلام نموده که شاید در یک سری از تابلوهایی که میخواهند ایجاد بکنند دامنه نوسان را به صورت آزمایشی بردارند که اگر موفق بود به کل بازار تعمیم دهند.
میرمعینی اظهار داشت: در بازار ما مشکلات عمیق تری نسبت به دامنه نوسان دارد که همچون آنها به برجام و تنش های سیاسی اشاره نمود.
این کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد: بازار به یک محرک سیاسی و اقتصادی قوی نیاز دارد. البته این محرک میتواند یا بازار را به ریزش بیشتر سوق دهد و یا به رشد. اما در حاضر این محرک را نداریم و همه چیز در هاله ابهام است. نه می دانیم که پرونده برجام به کجا می رسد و نه می دانیم اوضاع سیاسی داخل چه می شود. بدین سان با اهمیت ترین مولفه موثر در بازار سرمایه دو مولفه سیاست خارجی و سیاست داخلی است که نباید از آن غفلت کرد.
۲۲۳۲۲۹

1399/12/09
14:42:41
0.0 / 5
518
تگهای خبر: آنلاین , ارز , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است