ركورد ركود در بازار مسكن شكست

ركورد ركود در بازار مسكن شكست بهمن ماه سال جاری عمیق ترین رکود بازار املاک در مقایسه با ماههای مشابه سال های پیش از آن دست کم از سال ۱۳۸۸ تا کنون رقم خورد؛ یک ماه مانده به پایان سال که انتظار می رفت با توجه قرار گرفتن در بازه زمانی شب عید معاملات رشد کند فقط ۲۹۵۰ فقره معامله ملک در تهران به امضا رسید که این حجم از کسادی در ماههای بهمن ۱۱ سال قبل بی سابقه بوده است.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، ماه گذشته و در شرایطی که توقع می رفت بعد از سه ماه کسادی، معاملات مسکن به علت نزدیک شدن به هفته های پایانی سال و قرار گرفتن در بازه زمانی جابه جایی های شب عید مقداری رشد کند، تحت تأثیر افت توان تقاضای واقعی و عقب نشینی سرمایه گذاران از بازار املاک روند کاهشی معاملات که از آبان ماه قبل شروع شده بود ادامه پیدا کرد.
بر مبنای اعلام مصطفی قلی خسروی ـ رئیس اتحادیه مشاوران املاک ـ بهمن ماه سال جاری تنها ۲۹۵۰ فقره معامله ملک شامل مسکونی، تجاری و اداری در شهر تهران به امضا رسید که نسبت به ماه قبل ۳۳ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۷۲ درصد کاهش پیدا کرد.
این حجم اندک معاملات املاک از سال ۱۳۸۸ تا کنون بجز فروردین ۱۳۹۹ بی سابقه بوده است. از سال ۱۳۸۸ بعد از مصوبه شورایعالی مسکن اطلاعات تعداد معاملات و قیمت مسکن پایتخت از راه درج معاملات توسط بنگاههای ملکی در سامانه املاک و مستغلات جمع آوری می شود. بررسی ها نشان داده است فقط در فروردین سال جاری که دفاتر املاک تعطیل بودند و معاملات تحت تأثیر شیروع ویروس کرونا قرار گرفت تعداد معاملات املاک با ۱.۴ فقره کمتر از بهمن سالجاری بوده است. حتی شهریورماه سال قبل که رکورد جدیدی در کسادی معاملات به ثبت رسیده بود ۳۹۰۲ فقره خرید و فروش ملک در تهران انجام شد که ۲۷۸۷ فقره آن در ارتباط با واحدهای مسکونی بود.
با بیرون آوردن آمار معاملات واحدهای مسکونی بهمن سال جاری از کل قراردادهای خرید و فروش املاک تهران که معمولا هر ماه توسط بانک مرکزی انجام می شود وضعیت رکود، بیشتر خود نشان داده است. روند کاهش معاملات از آبان ماه همزمان با انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و افت قیمت ارز شروع شد؛ به صورتی که در ماههای آبان، آذر و دی به ترتیب ۵۰۷۲، ۳۱۲۴ و ۴۴۲۷ معامله ملک در تهران منعقد شد که در مقایسه با ماههای مشابه سال قبل ۱۲ درصد افزایش، ۷۴ درصد کاهش و ۶۸ درصد کاهش پیدا کرد.
با این که آرشیو گزارش سال های پیش از ۱۳۹۶ در سایت بانک مرکزی موجود نیست، بررسی ها نشان داده است از سال ۱۳۹۲ به بعد یازدهمین ماه طی سال های اخیر، پررونق بوده و بجز بهمن ۱۳۹۷ با ۹.۳ هزار فقره در سایر سالها بین ۱۳ تا ۱۸ هزار فقره معامله مسکن در تهران به امضا رسیده است.
طبق گزارشهای ارائه شده توسط بانک مرکزی بین سال های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۸ تعداد معاملات مسکن در تهران به ترتیب ۱۴.۵، ۱۵.۵، ۱۶.۳، ۱۵.۶، ۱۸.۴، ۹.۳ و ۱۳.۲ هزار فقره بوده است.
همینطور در ماههای فروردین سال های ۱۳۹۳ تا کنون بجز فروردین سال جاری چنین رکودی سابقه نداشته است. بین سال های ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۹ در ماههای فروردین به ترتیب ۷.۲، ۴.۹، ۵.۹، ۵.۳، ۵، ۳.۴ و ۱.۲ هزار فقره معامله مسکن در تهران منعقد شده است.
همزمان با تهران، بازار مسکن در کل کشور هم با رکود مواجه گردید. طی بهمن ماه ۱۳۹۹ تعداد ۲۷ هزار و ۶۳۸ مبایعه نامه (قرارداد خرید و فروش ملک) در کشور به امضا رسیده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۳۲ درصد و ۳۸ درصد کاهش یافته است.
کارشناسان عوامل مختلفی را برای افت فشار بازار مسکن عنوان می کنند که مهم ترین آن می تواند انتظار برای احیای برجام و انتخابات ریاست جمهوری ایران باشد. چه بسا کاهش توان خرید متقاضیان واقعی عامل اصلی افت معاملات نباشد؛ چون که در ماههای پیش از آبان ماه که بازار تا حدودی رونق داشت، عمده خرید و فروشها توسط سفته بازان و سرمایه گذاران انجام می شد. طبق برخی آمار ۷۷ درصد معاملات مسکن در ایران را خرید و فروشهای سرمایه گذارانه تشکیل می دهد.
پیش بینی های کارشناسی از آینده بازار مسکن
مهدی روانشادنیا ـ کارشناس اقتصاد مسکن ـ با اشاره به اینکه بجز مقطع زمانی قطعنامه ۵۹۸ با ریزش قیمت مسکن مواجه نبوده ایم اظهار داشت: توان اقتصادی خانوارها بعنوان یک مولفه اثرگذار اجازه رشد قیمت مسکن را نمی دهد و حتی بعد از انتخابات و دولت بعدی هم پرش قیمت بعید به نظر می آید.
همینطور مصطفی قلی خسروی ـ رئیس اتحادیه مشاوران املاک ـ در تحلیل وضعیت کنونی بازار مسکن اظهار داشت: کسادی معاملات بگونه ای است که فروشندگان و سازندگان به خریداران اصرار می کنند. این نشان داده است که بازار مسکن در راه کاهشی قرار گرفته است. تحولات سیاسی بین المللی در بازار مسکن اثرگذار بود؛ به صورتی که از آبان ماه قیمتها ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش پیدا کرد و در بهمن ماه هم بر مبنای گزارشهای واصله از مشاوران املاک قیمتها حدود ۸ درصد پایین آمده و انتظار داریم روند کاهش قیمت ادامه پیدا کند. پس از عید نوروز هم افزایش قیمت نخواهیم داشت.
حسن محتشم ـ عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان تهران ـ هم ادامه وضعیت کنونی را مشروط به آرامش بازار ارز و شرایط سیاست خارجی دانست و اظهار داشت: مقطع کنونی می تواند آغاز یک دوره رکود سه تا پنج ساله برای بازار مسکن باشد؛ به شرطی که این بازار از ناحیه سایر متغیرها همچون شرایط بین المللی گرفتار شوک نشود و شاهد رشد قیمت ارز و طلا نباشیم. بعد امکان دارد به تدریج سرمایه ها به بخش مسکن بیاید و معاملات کم کم افزایش پیدا کند. بخشی از این ورود نقدینگی از بورس خواهد بود؛ چونکه به علت روند کاهشی بازار سرمایه، سهامداران گرفتار دلزدگی شده اند.
قیمت مسکن در تهران متری ۲۷.۴ میلیون تومان
ازاین رو گزارش، دی سال جاری متوسط قیمت هر متر مسکن در شهر تهران ۲۷ میلیون و ۳۹۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۸ و ۹۸.۳ درصد افزایش دارد. طبق اعلام بانک مرکزی همینطور تعداد معاملات انجام شده در دیماه سال ۱۳۹۹ معادل ۳.۵ هزار فقره بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۷.۱ درصد کاهش و در مقایسه با ماه قبل ۳۷.۶ افزایش را نشان داده است. گزارش بهمن ماه هنوز ارائه نشده است.
منبع:

1399/12/04
13:33:12
0.0 / 5
641
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است