رییس اتحادیه املاك خبر داد

كاهش ۸ درصدی قیمت و افت ۳۳ درصدی معاملات مسكن در بهمن

كاهش ۸ درصدی قیمت و افت ۳۳ درصدی معاملات مسكن در بهمن به گزارش سیب پال رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اعلان اینکه در بهمن ماه معاملات ملک در تهران 33 درصد نسبت به دی ماه کاهش داشته است اظهار داشت: در هر دوره که قیمت مسکن بالا رفته، سپس کاهش یافته است؛ الان نیز سازندگان و مالکان به خریداران اصرار می کنند اما بازار کساد است و پس از افت تا 15 درصدی قیمتها در آبان، نرخهای پیشنهادی در بهمن ماه نیز حدود 8 درصد کم شد.


مصطفی قلی خسروی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: ماه گذشته ۲۹۵۰ فقره معامله ملک در شهر تهران به امضا رسیده که نسبت به ماه قبل ۳۳ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۷۲ درصد کاهش نشان میدهد. همین طور در بهمن ماه ۱۳۹۹ بیش از ۹۵۳۰ قرارداد اجاره در تهران منعقد شده که از کاهش ۳۸ درصد در مقایسه با دی ماه امسال و افزایش ۱۳ درصد نسبت به بهمن پارینه حکایت دارد.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک درباره آخرین وضعیت معاملات در کشور نیز اظهار داشت: در کل کشور طی بهمن ماه ۱۳۹۹ تعداد ۲۷ هزار و ۶۳۸ مبایعه نامه (قرارداد خرید و فروش ملک) به امضا رسیده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۳۲ درصد و ۳۸ درصد کاهش یافته است. بازار اجاره نیز در مقایسه با دی ماه افت کرده است. بهمن ماه سال جاری ۴۵ هزار و ۲۵۲ اجاره نامه در کل کشور منعقد شده که در مقایسه با دی ماه امسال ۴۸ درصد کاهش یافته و نسبت به بهمن سال قبل ۴۹ درصد افزایش نشان میدهد.
خسروی در تحلیل وضعیت کنونی بازار مسکن اظهار داشت: کسادی معاملات به شکلی است که فروشندگان و سازندگان به خریداران اصرار می کنند. این نشان میدهد که بازار مسکن در راه کاهشی قرار گرفته است. امیدواری به احیای برجام در بازار مسکن موثر بود؛ بطوریکه از آبان ماه قیمتها ۱۰ تا ۱۵ درصد کم شد و در بهمن ماه نیز برمبنای گزارشهای واصله از مشاوران املاک قیمتها حدود ۸ درصد پایین آمده و انتظار داریم روند کاهش قیمت ادامه پیدا کند. پس از عید نوروز هم افزایش قیمت نخواهیم داشت.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک با انتقاد از جوسازی برخی افراد برای القای گرانی در بازار مسکن اظهار داشت: گزارش برخی مراکز آماری در التهاب بازار مسکن موثر است. بساز و بفروشها و بخر و بفروشها هم اهتمام در دامن زدن به تورم دارند. برخی افراد هم که مشخص نیست مدرکشان را از کجا گرفته اند به اسم کارشناس درباره بازار مسکن اظهارنظر می کنند.
وی درباره کف قیمت ها در بازار مسکن شهر تهران اظهار داشت: الان در بعضی مناطق جنوب تهران قیمت متری ۱۲ تا ۱۵ میلیون تومان است. قیمت ساخت با احتساب زمین، متری ۸ میلیون تومان در می آید و در گرانترین حالت قیمت زمین و ساخت به ۲۰ میلیون تومان می رسد. چرا بعضی سازندگان متری ۸۰، ۹۰ و ۱۲۰ میلیون تومان می فروشند؟
خسروی اشاره کرد: در هر دوره ای که قیمت مسکن جهش داشته بعد از آن با تخلیه حباب همراه بوده است. سال ۱۳۶۸ قیمتها بالا رفت و بعد پایین آمد. سال ۱۳۸۶ قیمت رشد کرد و باردیگر کم شد. سال ۱۳۹۲ نیز این صورت گرفت. جهش سال ۱۳۹۶ نیز از این قاعده مستثنی نیست و الان نیز زمان تخلیه حباب قیمت مسکن فرا رسیده است.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اعلان اینکه هرچقدر قیمت مسکن پایین بیاید به نفع مشاوران املاک است اظهار داشت: وقتی خانه ارزان باشد معاملات بیشتری انجام می شود و مشاوران املاک زودتر به کمیسیون می رسند. پس مدام نگوییم که مشاوران، عامل گرانی هستند. بعضی مسئولان نه خانه ساختند، نه کاری انجام دادند بعد گفتند بخش خصوصی و مشاوران املاک قیمت خانه را بالا بردند. ما پایین آورنده قیمتها هستیم و به تمام دفاتر املاک بخشنامه کرده ایم که هرکس بر روی فایلهای با قیمت نامتعارف کار کند طبق ماده ۲۸ با او برخورد می نماییم.
خسروی نقش رسانه ها را در آرامش بخشی به بازار مسکن موثر دانست و اظهار داشت: اینکه اعلام نماییم دوره انتظار برای خانه دار شدن به بیش از ۱۰۰ سال رسیده موجب ناامیدی می شود. ممکنست با رونق اقتصادی و بهبود فضای کسب وکار یک دفعه خانواده ها نقدینگی خرید مسکن را به دست بیاورند. پس نمی توان بطور قطعی استاندارد تحلیلها و آمارها را تضمین نمود.
منبع:

1399/12/03
12:42:37
0.0 / 5
459
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است