جهش مسكن زیر سایه بودجه ۱۴۰۰

تصویب بیشتر از 10 بند از طرح جهش مسكن

تصویب بیشتر از 10 بند از طرح جهش مسكن سیب پال: گفته می شود بیش از ۱۰ ماده از طرح جهش تولید و تامین مسکن در حالی به تصویب مجلس رسیده و البته باتوجه به بررسی بودجه ۱۴۰۰ فعلا از دستور کار خارج شده که پارلمان بنا دارد برای تامین بودجه ۱۶۰ هزار میلیارد تومان سالانه این طرح، بانکها را موظف به پرداخت دست کم ۲۰ درصد از کل تسهیلات پرداختی خود به حوزه مسکن کند.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، طرح جهش تولید و تأمین مسکن با عنایت به بررسی بودجه ۱۴۰۰ فعلا از دستور کار مجلس شورای اسلامی خارج شده است. البته گفته می شود تا ماده ۱۷ این طرح در صحن مجلس مطرح شده که بیشتر از ۱۰ بند به تصویب رسیده و سایر موارد به کمیسیون عمران برگشت خورده است.
نمایندگان مجلس بودجه طرح جهش تولید مسکن را سالانه ۱۶۰ هزار میلیارد تومان تعیین کرده اند اما بطور قطع بدون همراهی نظام بانکی دستیابی به چنین ارقامی میسر نخواهد بود. مطابق قانون، بانکها موظفند سالانه ۲۰ درصد از کل تسهیلات پرداختی خویش را به بخش مسکن اختصاص دهند اما بر مبنای محاسبات، تسهیلات پرداختی به این بخش به حدود ۳ درصد رسیده است.
بالاترین میزان تسهیلات پرداختی به حوزه مسکن در سال ۱۳۹۱ محقق شده که حدود ۱۸ تا ۱۹ درصد از سقف تسهیلات بانکی به مسکن را شامل می شده است. این عدد در سال ۱۳۹۸ به ۷ درصد رسید. تسهیلات پرداختی از جانب بانکها در سال ۱۳۹۸ حدود ۱۰۰۰ هزار میلیارد تومان بوده که بین ۳۰ تا ۴۰ هزار میلیارد تومان به بخش ساخت و ساز آمده و البته بخشی از آن در ارتباط با مابه التفاوت مسکن مهر بوده است. در واقع ۳ تا ۴ درصد از کل تسهیلات بانکی به حوزه تولید مسکن اختصاص یافته است و عمده اش تسهیلات تکلیفی بوده که قانون مشخص کرده است؛ مثل وام مسکن ایثارگران، پرسنل ارتش، نخبگان علمی و غیره.
بررسی ها نشان داده است که بانکها عمده تسهیلات خویش را به بخش بازرگانی و خدمات اختصاص می دهند؛ چون که بازده اقساط در این بخش سریعتر است و گفته می شود بعضی اشخاص حقیقی در حوزه هایی بجز مسکن، ظرف سه ماه کل وام دریافتی را با سودش تسویه می کنند. طبیعی است که بانکها ترجیح می دهند به جای آنکه وامهای ۱۰ ساله به بخش مسکن بپردازند، آنرا به فعالان بازرگانی و خدمات اختصاص دهند.
محمود محمودزاده ـ معاون وزیر راه و شهرسازی ـ با اشاره به اینکه سهم بخش مسکن از تسهیلات بانکی بسیار ناچیز است و باید حداقل به ۲۰ درصد برسد به ایسنا اظهار داشت: هدف اصلی باید این باشد که اقشار متوسط و پایین صاحب مسکن شوند. از سوی دیگر در هیچ جای دنیا پروژه های مسکن بدون تسهیلات کلان قابل اجرا نیست. ما هم چاره ای جز اینکه نظام بانکی تأمین بخش قابل توجهی از منابع بخش مسکن را بپذیرد نداریم.
وی اظهار نمود: دولتها فضای کسب و کار برای بانک درست کرده اند و بانک در این فضا یک بنگاه اقتصادی را اداره می کند اما نباید فراموش کنند که وظایفی هم در برابر مردم دارند. کسی از بانکها انتظار پرداخت وام ارزانقیمت ندارد اما انتظار داریم همین تسهیلاتی که به گروههای دیگر پرداخت می شود، به بخش مسکن هم اختصاص پیدا کند.
ازاین رو گزارش، مقرر است برای طرح جهش تولید مسکن صندوقی تحت عنوان «صندوق ملی مسکن» شامل از ۴۰ درصد تسهیلات سالانه بانکها از محل مانده تسهیلات سالانه تشکیل گردد. بدین صورت که هر بانک، تسهیلاتی که نسبت به سال قبل اضافه می کند ۴۰ درصد را به بخش مسکن اختصاص دهد. این نخستین بار است که بانکها متعهد به پرداخت این میزان تسهیلات به حوزه مسکن می شوند.
اما مهم ترین بند طرح جهش تولید و تأمین مسکن، تشکیل شورایعالی مسکن به ریاست رئیس جمهور است که می تواند نقش مهمی در هماهنگی ها داشته باشد. از دیگر مواردی که هنوز در مجلس مطرح نشده نحوه تأمین زمین است. پارمانی ها به دنبال آن هستند تا زمین با اجاره ۹۹ ساله را به طرح جهش مسکن اختصاص دهند تا سهم زمین از قیمت تمام شده حذف شود یا به صورت قابل توجهی کاهش پیدا کند.
منبع:

1399/12/02
20:33:03
0.0 / 5
539
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است