فواید حذف كارت بانكی در تراكنش های خرید

فواید حذف كارت بانكی در تراكنش های خرید طبق اعلام مدیر اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی، عدم نیاز به حمل کارت، امکان پرداخت سریع و امن، عدم امکان کپی برداری از کارت و... از خاصیت های مهم سرویس پرداخت موبایلی مبتنی بر استاندارد EMV (کهربا) برای مشتریان است.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، داوود محمد بیگی با اشاره به اهداف نظام های پرداخت و خدمات بانکی در کشور اظهار داشت: اهداف نظام های پرداخت و خدمات بانکی در کشور بر سه پایه اصلی «امنیت» و «تنوع» و «سهولت کاربرد» بنا شده است و بانک ها در ارائه هر محصول جدید باید این سه موضوع را مدنظر خود قرار دهند. در سرویس کهربا نیز اصول فوق مدنظر قرار گرفته و ضمن ایجاد سهولت و سادگی و آسایش بیشتر در پرداخت های کارتی و ارتقای امنیت، به تنوع خدمات و سرویس هایی که در این عرصه قابلیت گسترش دارند نظیر پرداخت با رمز اول، پرداخت مبتنی بر ریسک مشتری، خدمات پرداخت بدون دریافت رمز و پرداخت بزن و برو مانند کارت مترو (tap&go) و... توجه شده است.

وی درباب سرویس کهربا اظهار داشت: بواسطه این سرویس، در حقیقت از هوشمندی موبایل بعنوان ابزار کارت بهره گرفته شده و کارت از موجودیتی منفعل و غیرفعال به موجودیتی فعال تبدیل گشته است. براین اساس و به مفهوم دقیق در این خدمت پرداخت، از موبایل بعنوان ابزار پرداخت و کارت استفاده می شود.

طبق اعلام بانک مرکزی، محمد بیگی با اعلان اینکه استفاده از فیزیک کارت نزد مشتریان بانک ها از جذابیت زیادی برخورداد نیست و همیشه یکی از اشکالات مردم در خدمات بانکی تعدد کارت های بانکی است که در این سرویس امکان تجمیع آنها در موبایل وجود دارد، اضافه کرد: یکی از خاصیت های مهم این طرح عبور از کارت های فیزیکی هوشمند بانکی و جایگزینی موبایل هوشمند با آنست که صرفه جویی چشمگیری برای کشور خواهد داشت.

مقام مسئول بانک مرکزی با اعلان اینکه قبل تر، این شیوه پرداخت جسته و گریخته در کشور انجام شده است، اظهار داشت: طی سالهای گذشته تعدادی از بانک ها و شرکت های پرداخت، اقداماتی دراین زمینه انجام دادند. بر این اساس بانک مرکزی نیز نسبت به بومی سازی استاندارد EMV در کشور اقدام نموده است. در حقیقت این اقدام بانک مرکزی هم راستا کردن و هم افزایی تمام اقداماتی است که قبل از این توسط شرکت های پرداخت و بانک ها انجام شده بود.

بدون اتصال به اینترنت تراکنش کنید
وی اضافه کرد: برای مثال برخی بانک ها در شیوه های پرداخت به سمت کارت فیزیکی هوشمند و برخی برای نگهداری اطلاعات حساس کارت از فضای موجود روی سیمکارت رفته بودند. البته ذکر این نکته لازم است که استفاده از فضا یا حافظه امن گوشی در کشور ما تقریباً غیرقابل دسترس است. در حقیقت بانک مرکزی با طرح کهربا تکلیف این مساله را مشخص کرد. به بیان بهتر الان، بانک مرکزی برای بازیگران این عرصه مشخص کرده است که اطلاعات حساس کارت به چه شکل نزد صادرکننده و در فضای ابری نگهداری شده (به این تکنولوژی HCE یاHost Card Emulation) و نحوه دسترسی برنامک ها به آن چگونه است و پذیرندگان نیز باید از استاندارد EMV استفاده کنند و عملاً تکلیف حوزه کارت هوشمند مشخص شده است. بااینکه کماکان استفاده از حافظه سخت افزاری نیز امکان پذیر است اما با هزینه بالاتر.

مدیر اداره نظام های پرداخت با اعلان اینکه در سرویس کهربا پرداخت برخط و برون خط پوشش داده می شود، اشاره کرد: به عبارت دیگر این امکان وجود دارد که مشتری بدون نیاز به اتصال برخط به اینترنت مبادرت به انجام تراکنش کند. این مساله می تواند تا حد زیادی در آینده ضمن ایجاد سهولت برای مشتریان موجب کاهش حجم تراکنش های برخط شده و نتیجه آن کاهش هزینه انجام تراکنش است.

محمدبیگی اضافه کرد: برمبنای آمار شرکت شاپرک هم اکنون قریب به ۴۰ درصد کارت خوان ها فعلاً قابلیت پشتیبانی از خدمت NFC را دارند. اما برای پوشش حداکثری در این استاندارد علاوه بر NFC، راهکارهای ارتباطی دیگری همچون QR کد Di-Wi نیز قابل استفاده می باشد. برای دستگاه های کارت خوانی که از فناوریNFC پشتیبانی نمی کنند، می توان از سایر مدلهای ارتباطی بهره برد و این مساله مشکل بازدارنده ای برای اجرا و فراگیر شدن این پروژه نیست.

وی با اعلان اینکه کارت های مغناطیسی موجود بسادگی قابل کپی برداری است اظهار داشت: در صورتیکه در طرح کهربا عملا کارت پیش از انجام تراکنش مبادرت به شناسایی ابزار پذیرش می کند این یعنی هوشمندی و فعال بودن کارت نسبت به ابزارهای پذیرش.

محمدبیگی با اعلان اینکه این فناوری یک «امکان» و «انتخاب» است که در اختیار مشتریان قرار گرفته است، عنوان کرد: مشتری می تواند از سرویس کهربا در پرداخت موبایلی خود بهره مند شود و یا از کارت فعلی خود برای پرداخت هایش استفاده نماید. پس بواسطه این توانایی، تنها یک محصول به سبد محصولات پرداخت کارتی اضافه می شود و فعلا قرار نیست تمام کارتهای فیزیکی حذف شود و قاعدتاً در صورتیکه موبایل مشتری از این توانایی پشتیبانی کند، می تواند از خدمت مذکور بهره مند شود.

وی درباره مشتریانی که گوشی هوشمند ندارند و یا حتی گوشی هوشمند دارند و مایل به استفاده از این ابزار نیستند، اظهار داشت: این افراد کماکان می توانند از کارت مغناطیسی خود استفاده کنند. اما به سبب مزایای طرح و سادگی کاربری آن پیش بینی می شود به سرعت مورد استقبال مردم به خصوص قشر جوان کشور قرار گیرد. عدم نیاز به حمل کارت، امکان پرداخت سریع و امن، عدم امکان کپی برداری از کارت و... از خاصیت های مهم طرح یاد شده برای مشتری است.

مقام مسئول بانک مرکزی با اعلان اینکه ملحق شدن شبکه بانکی به این فناوری کار چندان پیچیده ای نیست، اظهار داشت: هم اکنون تجهیز و ملحق شدن یک بانک و یک شرکت پرداخت (PSP) به این طرح نشان از آن دارد که این طرح، امری شدنی و امکان دارد. البته همانطور که گفتم بانکها می توانند با تغییراتی اندک به این فناوری مجهز شوند. درباب شرکت های پرداخت (PSP) نیز بر طبق هماهنگی های صورت گرفته، امیدواریم در آینده تعداد زیادی از این شرکتها تغییرات را متناسب با فناوری یاد شده اعمال کنند.

برگزاری آزمون از بانک ها برای حذف کارت فیزیکی
وی ضمن تاکید بر توجه به عنصر مروز زمان در پیاده سازی و اجرائی کردن تکنولوژی های جدید اظهار داشت: باید توجه داشت که مدتی زمان لازم است تا یک فناوری نوین در تمام حوزه های کسب وکار به جایگاه مطلوب برسد. در عین حال استفاده و خو گرفتن مردم با تکنولوژی های جدید نیز امری زمان بر است. طبیعتاً قسمتی از این مهم نیز به نوع استقبال مردم از تکنولوژی جدید بازمی گردد. پس باید منتظر ماند و دید که مردم تا چه اندازه از این نوع جدید پرداخت استقبال می کنند. بدین جهت عنصر زمان در حوزه تکنولوژی های جدید بسیار تعیین کننده است و نمی توان به یک باره و ظرف مدتی کوتاه تمام حوزه پرداخت به این تکنولوژی منتقل شود.

مدیر اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی با تاکید بر اینکه لازم است در حوزه پرداخت تنوع محصولات وجود داشته باشد، عنوان کرد: لازم است این انتخاب را به مشتریان بدهیم که از بین محصولات مختلف، گزینش کنند. برای مثال مشتریان می توانند از پرداخت هوشمند موبایلی، کارتی، کیف پول، حسابی و غیره استفاده نماید.

محمدبیگی تصریح کرد: البته بانک مرکزی درصدد است که این آمادگی را هر چه سریع تر در زیرساخت های فناوری شبکه بانکی فراهم آورد. دراین زمینه در صورتیکه برخی الزامات در این عرصه شامل مشخص شدن مبالغ و سقفی که مقرر است بدون رمز پرداخت گردد و سایر الزاماتی که در رابطه با حوزه فناوری بانکها و شرکتهای پرداخت است، مشخص شود، شاهد گسترش هرچه بیشتر این فناوری خواهیم بود.

وی در آخر اضافه کرد: همین طور هم اکنون تعداد دیگری از بانک ها آماده ملحق شدن به این طرح هستند و مقرر است که آزمون های لازم برای آنها در این هفته صورت گیرد.
منبع:

1399/11/25
23:21:59
0.0 / 5
521
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است