جزئیات واردات ۹ و هشت دهم میلیارد دلاری و موجودی ۵ و یك دهم میلیون تنی كالای اساسی

جزئیات واردات ۹ و هشت دهم میلیارد دلاری و موجودی ۵ و یك دهم میلیون تنی كالای اساسی به گزارش سیب پال امسال بیشتر از ۹.۸ میلیارد دلار به وزن ۱۹.۷ میلیون تن کالای اساسی وارد شده که حدود ۷۰ درصد کل واردات بوده است، هم اکنون موجودی این کالاها در بنادر به حدود ۵.۱ میلیون تن می رسد.به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، گزارش اخیر گمرک ایران نشان داد که در ۱۰ ماهه اول سال جاری حجم تجارت خارجی کشور ۱۲۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن به ارزش ۵۸ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بوده که از این رقم ۹۴ میلیون و ۵۴۱ هزار تن به ارزش ۲۸ میلیارد و ۶۳ میلیون دلار سهم صادرات و ۲۸ میلیون و ۲۴۹ هزار تن به ارزش ۳۰ میلیارد و ۶۳۹ میلیون دلار سهم واردات بوده است.

مهدی میر اشرفی - رئیس کل گمرک ایران - نیز در آخرین گزارش خود اعلام نمود که پیشبینی می شود حجم تجارت خارجی تا آخر سال به حدود ۷۰ میلیون دلار برسد.اما وضیعت کالاهای اساسی و جریان واردات و موجودی آن از کل واردات در گزارشی از جانب مهرداد جمال ارونقی - معاون فنی گمرک ایران - به ایسنا اعلام شده است.

۷۰ درصد واردات، کالای اساسی است

بر اساس این گزارش در ۱۰ ماهه اول سال جاری در مجموع ۱۹.۷ میلیون تن کالای اساسی به ارزش ۹.۸ میلیارد دلار در ۲۵ گروه کالایی وارد شده است؛سهم کالاهای اساسی از مجموع واردات امسال و تا آخر ۱۰ ماهه از لحاظ وزنی حدود ۷۰ درصد بوده است.

در بین این اقلام سهم ذرت ۸.۵ میلیون تن به ارزش ۲.۱ میلیارد دلار بوده که بالاترین حجم از واردات کالاهای اساسی است. همینطور انواع دانه های روغنی و سویا ۱.۹ میلیون تن به ارزش بیشتر از یک میلیارد دلار، کنجاله سویا ۱.۳ میلیون تن به ارزش ۵۷۸.۵ میلیون دلار، روغن های خوراکی نیمه جامد و مایع ۸۵۳.۸ هزار تن به ارزش ۷۲۱.۸ میلیون دلار، روغن پالم ۳۰۶ هزار تن به ارز ۲۲۹.۷ میلیون دلار و جو ۱.۴ میلیون تن به ارزش ۳۶۱.۷ میلیون دلار وارد شده است.

همچنین واردات برنج ۷۸۹.۶ هزار تن به ارزش ۷۲۰.۶ میلیون دلار گزارش شده است.

چقدر از انواع گوشت وارد شده است؟

میزان واردات برای انواع گوشت امسال از آن حکایت می کند که گوشت قرمز گرم ۴.۳ هزار تن به ارزش ۲۸.۹ میلیون دلار، گوشت قرمز سرد ۲۷.۹ هزار تن با ارزش ۱۱۸.۱ میلیون دلار و مرغ ۱۱۲.۸ تن به ارزش ۲۰۳.۴ هزار دلار بوده است.

در سایر اقلام می توان به واردات چای خشک به وزن ۵۱.۶ هزار تن و ارزش ۲۵۶.۶ میلیون دلار، کره های بسته بندی ۷.۴ هزار تن به ارزش ۳۸.۹ میلیون دلار، شکر خام یک میلیون تن ۳۶۴.۱ میلیون دلار و انواع بذر با ۵.۲ هزار تن به ارزش ۶۹.۳ میلیون دلار اشاره نمود.

واردات ۱.۳ میلیارد دلاری دارو و تجهیزات پزشکی

همچنین در ارتباط با دارو و تجهیزات و ملزومات ضروری پزشکی ۱۲.۴ هزار تن به ارزش ۱.۳ میلیارد دلار واردات انجام شده است و داروهای دامی ضروری هم ۴۰۳ تن به ارزش ۵۳.۶ میلیون دلار بوده است.

شیر خشک اطفال دیگر کالایی است که با حجم ۲.۶ هزار تن با ارزش ۲۹.۶ میلیون دلار واردات آن صورت گرفته است.

آخرین وضعیت واردات انواع کاغذ

در دیگر اقلام وارد شده در ۱۰ ماهه اول سال جاری می توان به خمیر کاغذ با ۲۱۱.۴ هزار تن به ارزش ۱۶۲.۴ میلیون دلار، کاغذ روزنامه ۶.۱ هزار تن به ارزش ۴.۱ میلیون دلار و کاغذ چاپ و تحریر به وزن ۱۶۹.۱ هزار تن به ارزش ۱۵۶.۴ میلیون دلار اشاره نمود.

لاستیک سنگین ۶۳.۹ هزار تن به ارزش ۲۳۰.۹ میلیون دلار و ماشین آلات تولید کننده کالاهای اساسی ۴۰.۱ هزار تن به ارزش ۳۹۳.۵ میلیون دلار هم در ۱۰ ماهه اول سال جاری وارد کشور شده است.

موجودی کالاهای اساسی؛۵.۱ میلیون تن

اما بررسی گزارش معاون فنی گمرک ایران از آخرین وضعیت موجودی کالاهای اساسی در بنادر تا آخر ۱۸ بهمن ماه سال جاری هم نشان داده است که تا این زمان موجودی کالاهای اساسی به ۵.۱ میلیون تن رسیده است.

ترخیص یک میلیون تن مواد اولیه تولید

این در حالی است که در دوره مورد بررسی مجموع کالاهای غیرکانتینری در بنادر ۷.۱ میلیون تن بوده که چهار میلیون تن آن کالاهای اساسی و ۳.۱ دیگر غیر اساسی است. همینطور باید به آن ۸۶.۸ هزار کانتینر کالا اضافه کرد که ۹۰ درصد آنرا کانتینرهای پروارداتی است.

در این آمار حجم کالاهای غیر اساسی که عمده آنرا مواد اولیه تولید تشکیل می دهد نسبت به ماه های اخیر حدود چهار میلیون تن بود نزدیک به یک میلیون تن کاهش داشته و ترخیص شده است، این در شرایطی است که در آبان ماه سالجاری بر مبنای مصوبات ستاد هماهنگی اقتصادی دولت و ستاد تنظیم بازار مصوباتی برای تسهیل ترخیص کالاهای اساسی و مواد اولیه تولید صادر و در دستور کار قرار گرفت که ترخیص درصدی هم جزئی از این مصوبات بود.

۳۰ شناور با یک میلیون تن کالا به بنادر رسید

در کنار کالاهای اساسی موجود در بنادر ۳۰ شناور هم در کنار اسکله و یا منتظر در لنگرگاه برای تحویل کالا بوده اند که در ۱۶ شناور کنار اسکله ۴۷۸.۹ هزار تن کالا از قبیل ذرت، جو، دانه های روغنی، روغن خام و سویا وجود دارد و ۱۴ فروند منتظر تخلیه حاوی ۶۰۷.۹ هزار تن کالا مانند ذرت، جو، برنج و حبوبات است که در مجموع نزدیک به یک میلیون تن کالای اساسی را با خود حمل کرده اند و به همراه ۴.۱ میلیون تن کالای اساسی که تا پیش از این موجود بوده به حدود ۵.۱ میلیون تن می رسد.

سهم ۲.۱ میلیون تنی ذرت

بررسی موجودی ۴.۱ میلیون تنی کالاهای اساسی در بنادر از این حکایت دارد که بیشترین سهم به ذرت با ۲.۱ میلیون تن اختصاص داشته است، همینطور روغن خام ۳۸۲.۸ هزار تن، سویا ۶۱۰.۶ هزار تن، جو ۳۰۳.۴ هزار تن، دانه های روغنی ۲۸۴.۱ هزار تن، شکر ۸۲.۷ هزار تن و برنج ۷۵.۱ هزار تن قرار دارد.

سهم هر بندر از موجودی کالاهای اساسی چقدر است؟

اینکه در هر یک از بنادر چه حجم از کالاهای اساسی قرار دارد هم بالاترین موجودی در بندر امام خمینی (ره) با ۳.۱ میلیون تن است.

همچنین در بندر امیرآباد ۳۱۶.۳ هزار تن، نوشهر ۱۴۲.۳ هزار تن، شهید رجایی ۲۶۰.۶ هزار تن، انزلی ۱۱۹.۸ هزار تن، شهید باهنر ۴۸۳ تن، چابهار ۵۰.۷ هزار تن، فریدون کنار ۱۵.۳ هزار تن، آستارا ۹.۶ هزار تن و بندر لنگه ۱.۶ هزار تن کالا موجود است.

منبع:

1399/11/20
22:02:13
0.0 / 5
595
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است