در مخالفت با كلیات گزارش كمیسیون تلفیق بودجه

پورابراهیمی: چرا دولت لایحه ای داده كه اصلاح ساختار در آن نیست؟

پورابراهیمی: چرا دولت لایحه ای داده كه اصلاح ساختار در آن نیست؟ به گزارش سیب پال رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: ما نگران تورمی هستیم که به دنبال حذف ارز ترجیحی و افزایش یارانه ها در بازار به وجود آمده و می تواند هزینه مردم را چند برابر کند.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، محمدرضا پورابراهیمی در جریان جلسه علنی بامداد امروز (سه شنبه) مجلس شورای اسلامی و با مخالفت با بودجه سال ۱۴۰۰ بیان کرد: بنده از زحماتی که کمیسیون تلفیق برای اصلاح ساختار بودجه کشیده اند سپاسگزارم اما بنده می خواهم به این پرسش پاسخ دهم که چرا اساسا گزارش کمیسیون تلفیق درباب بودجه این میزان حائز اهمیت است؟ اگر ما به دنبال دلیلهای وضعیت کنونی در حوزه اشتغال و تورم حاکم در کشور هستیم یکی از محورهای مهم و موثر آن بحث بودجه ای است که در سالیان گذشته به تصویب رسیده است. اصلاح ساختار بودجه برای حذف ناترازی و عدم کسری بودجه یکی از بحث های اساسی است که در دستور کار مجلس شورای اسلامی بوده است.
ایشان سپس اظهار نمود: در سال ۱۳۹۷ زمانی که قرار بود لایحه بودجه در ۱۵ آذرماه به مجلس شورای اسلامی ارائه شود در آن تاریخ ارائه نشد، چونکه حضرت آقا نامه ای درباب لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ نوشتند و تاکید نمودند که این لایحه انطباقی با شرایط جنگ اقتصادی ندارد. حکم اصلاح ساختار بودجه در آن زمان داده شد و رهبری پیش از آن نیز چندین بار بر اصلاح ساختار بودجه تاکید داشتند. عدم اتکاء به درآمد پایدار اصلی ترین مشکل ما در بحث بودجه است.
نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: دولت در آن سال چهار ماه از ما فرصت خواست تا گزارش اصلاح ساختاری به مجلس ارائه کند، اما در نهایت بعد از گذشت چهار ماه از فروردین سال ۱۳۹۸ گزارش های تخصصی درباب لزوم اصلاح ساختار بودجه در صحن مجلس شورای اسلامی قرائت شد، اما هیچ حکمی در بودجه سال ۱۳۹۸ عملیاتی نشد.
پورابراهیمی در ادامه اشاره کرد: دولت در آن سال ۴۵۰ میلیون دلار از ذخیره ارزی سنوات گذشته برداشت کرد و به روش استقراض نیز چه از بانک مرکزی و چه به صورت اوراق برداشت داشت. کدام یک از این اقدامات با اصلاح ساختار بودجه تطابق دارد. آنچه که در صورت لایحه بودجه ما را نگران می کند کسری تراز عملیاتی در سال آینده می باشد. افزایش حجم نقدینگی در بازار تورم زا خواهد بود اگر ما ۱۰۰ واحد منابع را برای مردم از محل پول پرقدرت افزایش دهیم باید ۱۵۰ واحد بواسطه تورم از مردم پس بگیریم.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: تحولات در ساختار نظام مالیاتی و افزایش آن یکی از محورهایی است که باید در بودجه لحاظ می شد یکی از احکام اساسی در بودجه ایجاد منابع پایدار درآمدی از محل مالیات است. این به این معنا نیست که ما مالیات کارگران و کارمندان و کسبه را افزایش دهیم، بلکه ما باید با فرار مالیاتی بزرگی که بواسطه عدم اجرای نظام جامع مالیاتی با آن مواجه هستیم مقابله نماییم.
ایشان سپس اشاره کرد: یکی دیگر از محورهای ما باید مولد سازی دارایی های دولت باشد. آیا ما برای این موارد در بودجه حکمی آورده ایم؟ با سفارش که کاری درست نمی گردد. حجم بودجه شرکت های دولتی ۲.۵ برابر بودجه کل کشور است. اگر ۱۰ درصد در بودجه شرکت های دولتی صرفه جویی شود ۱۳۰ هزار میلیارد تومان منابع به بودجه اضافه خواهد شد. این احکام در کجای بودجه گنجانده شده است.
پورابراهیمی در ادامه با اشاره به حذف ارز ترجیحی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ بیان کرد: بنده با حذف ارز ترجیحی کاملا موافقم چونکه تنها ایجاد فساد می کند، اما قرار نبود که با حذف ارز ترجیحی منابع آنرا تبدیل به پول کرده و یارانه ها را افزایش دهیم. این امر برای مردم دغدغه به وجود می آورد. دولت نیز دراین زمینه نامه ای نوشته و نگرانی خودرا مطرح کرده است. چرا دولت لایحه ای داده که اصلاح ساختار در آن دیده نمی شود؟ ما نگران تورمی هستیم که منابع پول پرقدرت در نظام اقتصادی به وجود می آورد.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در آخر افزود: مردم به ما می گویند ما نمی خواهیم که یارانه ما را افزایش دهید بلکه قدرت خرید ما را به ارز ۳۵۰۰ تومانی برگردانید. ما باید ارزش پول ملی را تقویت نماییم کمک به مردم فقط پرداخت نیست درست است که در کوتاه مدت و شرایط اضطراری کمک باید صورت بگیرد، اما در طولانی مدت یک اشتباه راهبردی است. پیشنهاد می نماییم کلیات را کنار بگذارید و اجازه دهید دولت بودجه را اصلاح کند و یا به صورت سه دوازدهم آنرا بررسی خواهیم کرد.
منبع:

1399/11/14
11:57:17
0.0 / 5
602
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است