تورم ۱۴۰ درصدی یك میوه ممنوعه!

تورم ۱۴۰ درصدی یك میوه ممنوعه! به گزارش سیب پال گزارش های رسمی از افزایش ۱۴۰ درصدی قیمت موز نسبت به سال گذشته حکایت دارد، این در شرایطی است که واردات این میوه از آغاز سالجاری ممنوع و مشروط به واردات سیب شده و البته برخی اعضای اتحادیه مربوطه انحصار واردات برای چند نفر را از علل این گرانی اعلام نموده اند.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، از مدتی پیش قیمت موز در بازار رو به افزایش رفت و رشد قابل توجهی داشته و تا بیشتر از ۴۰ هزار تومان هم قیمت خورده است.

این در حالی است که بررسی گزارش مرکز آمار از تغییر قیمت کالاهای خوراکی در دیماه سال جاری نشان داده است که قیمت هر کیلو موز در دیماه سال گذشته به صورت متوسط ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان بوده است که در همین ماه امسال به متوسط قیمت ۳۳ هزار و ۴۰۰ تومان رسیده و افزایش ۱۴۰.۳ درصدی داشته است.

همچنین قیمت هر کیلو موز در آذر ماه ۲۷هزار و ۶۰۰ تومان اعلام شده که تا دیماه با رشد ۲۱.۱ درصدی همراه بوده است.

این افزایش قیمت در حالی رخ داده که از اردیبهشت ماه سال جاری واردات موز به علت محدودیت های ارزی به شکلی ممنوع و در ادامه واردات آن مشروط به صادرات سیب شده است.

با این حال در اظهارات اخیر فعالان بازار این کالا بحث هایی در مورد انحصار در واردات بعنوان عامل گرانی مطرح شد؛ به صورتی که اسماعیلی- رئیس اتحادیه صنف میوه و سبزی فروش شهرستان اصفهان- گفته است که متاسفانه ثبت سفارش موز و واردات آن به کشور در انحصار سه یا چهار نفر است و هم اکنون عامل اصلی گرانی موز در بازار نه نوسانات ارزی، بلکه انحصار در واردات آن است.

جریان واردات موز در مدت اخیر بارها حاشیه ساز شده بود و انتقادات هایی نسبت به تأمین ارز این کالا در شرایطی که عنوان می شود محدودیت ارزی وجود دارد و حتی برخی کالاهای مهم تر در گمرک مانده اند، مطرح بود ولی بانک مرکزی تاکید داشت که آنچه که از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت(صمت) ثبت سفارش و تائید شده را تأمین ارز کرده است.

اخیرا هم اعلام مسؤلان گمرک ایران از این حکایت داشت که ۴۷ کامیون موز در مرز بازرگان متوقف شده و به علت ممنوعیت و اینکه در مقابل آن صادرات سیبی صورت نگرفته گمرک اجازه ورود نداده است. در عین حال که این کالا هم از جانب وزارت صمت ثبت سفارش و هم از بانک مرکزی تائید ارز شده بود. با این وجود هنوز اعلامی در مورد تعیین تکلیف این محموله موز از جانب دستگاههای ذیربط وجود نداشته است.
1399/11/12
14:19:00
0.0 / 5
462
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , بانك مركزی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است