توضیحات فرهنگی درباره بررسی لایحه بودجه 1400

توضیحات فرهنگی درباره بررسی لایحه بودجه 1400 سخنگوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی اظهار نمود که بررسی لایحه بودجه از سه شنبه هفته جاری در مجلس شورای اسلامی آغاز خواهد شد.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، محمدحسین فرهنگی در نشست خبری امروز (شنبه) خود اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی از سه شنبه وارد بررسی لایحه بودجه می شود هر طرح و لایحه ای دو مسیر پیش روی خود دارد و بودجه اگرچه احکام اختصاصی در بخشنامه داخلی مجلس شورای اسلامی دارد از این جهت با طرح ها و لوایح دیگر تفاوتی ندارد یا در کلیات به تصویب می رسد یا نه.
وی افزود: در صورت تصویب کلیات وارد بررسی جزئیات خواهیم شد که روال بخشنامه مشخص است و مثل سابق در صحن بررسی می شود اما احتمال دیگر رد کلیات است که در این صورت برخلاف سایر طرح ها و لوایح به دولت برمی گردد و دولت دو هفته فرصت دارد بازبینی کند که در صورت بازبینی لایحه به جای کمیسیون ها مستقیما در صحن مورد رسیدگی قرار می گیرد اگر کلیات در صحن تصویب و تایید شد به کمیسیون تلفیق می رود و کمیسیون تلفیق جزئیات را بررسی می کند و بعد در صحن مطرح خواهد شد و جزئیات مورد بررسی قرار می گیرد.
نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی افزود: اگر در همان مرحله هم مجلس با کلیات موافقت نکرد فرصتی باقی نیست و راهکار این است که بودجه به صورت سه دوازدهم تصویب شود.
فرهنگی افزود: باتوجه به کوشش های زیادی که اعضای کمیسیون تلفیق بودجه انجام دادند، برخی رانت ها را حذف کردند برخی مسائلی که می توانست باعث نگرانی شود را برایش تدبیر کردند بحث دارو، نهاده های دامی و مواد مهم خوراکی را حفظ کردند و با محدودیت های مشخص در اختیار دستگاه های مرتبط ذیربط و عوامل آن قرار می دهند و در مراحل دیگر لازم بود این رانت را حذف نمایند که این کار را انجام دادند و منابع آنرا در اختیار مردم گذاشتند.
وی تصریح کرد: البته یک راهکاری که کمیسیون تلفیق اراده داشت این بود که این تبدیل به کالا شود و در اختیار مردم قرار گیرد، ولی باتوجه به ابهامات موجود زمینه برقرار شد که بخشی در تلفیق و بخشی موکول به صحن شود تا نهایی شود، اما قدر مشترک آن این است که به صورت کالا و به صورت نقدی در اختیار مردم قرار می گیرد.
سخنگوی هیات رییسه مجلس افزود: مبحث دیگری که در دستور کار هفته جاری مجلس قرار دارد بحث مسکن می باشد چونکه از موضوعاتی است که اهمیت داشته و مورد توجه افکار عمومی است و انتظار می رود که مجلس در این رابطه قدم اساسی بردارد؛ کلیات و جزئیات این مساله در صحن علنی بررسی خواهد شد و در نهایت به دولت ابلاغ خواهد گردید تا راهکاری برای دولت فعلی و آینده در رابطه با تولید و عرضه مسکن باشد.
وی افزود: یکی از ابهاماتی که طی روزهای اخیر در رسانه ها مطرح شده مبحث شفافیت آرای نمایندگان است، این مساله مدت هاست که در کمیسیون بخشنامه داخلی بررسی شده و به سبب اینکه به صورت عادی ارجاع شده بود تا شتابزده بررسی نشود رسیدگی آن طولانی خواهد بود بدین سبب تعدادی از نمایندگان درخواست اولویت کردند که اگر در صحن به رأی گذاشته شود وارد شور کلی و جزئی آن خواهیم شد.
فرهنگی در مورد سه شیفته شدن جلسات علنی مجلس جهت بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰، اظهار داشت: بررسی بودجه به صورت سه شیفت در اختیار هیأت رئیسه است و مجلس در سایر جلسات علنی حداکثر می تواند ۴ ساعت داشته باشد اما در مورد بودجه حداقل ۴ ساعت است یعنی می تواند در شیفت دوم و هم به صورت سه شیفته بررسی شود و به پیشرفت بحث ها بستگی دارد و اگر کند باشد در سه شیفت بررسی خواهد شد اما اگر روال تندتری داشته باشد در دو شیفت هم می توان آنرا بررسی کرد و از نظر بخشنامه داخلی محدودیتی برای برگزاری شیفت های دوم و سوم نداریم و حتی احتیاج به رأی مجلس هم ندارد یعنی خود هیأت رئیسه به تناسب پیشرفت مباحث می تواند تصمیم گیری کند.
نماینده مردم تبریز در مجلس اشاره کرد: مجلس در هفته های گذشته لایحه مهم شوراهای حل اختلاف را بررسی و به شورای نگهبان ارسال کرد؛ شوراها نقش زیادی در آیین دادرسی داشته و سبب کاهش هزینه ها شده و از خیلی از اطاله دادرسی ها جلوگیری می کند همینطور اثرات گسترده ای در امورات مربوط به دستگاه قضایی کشور دارند که این تغییرات از نظر رئیس جدید قوه قضائیه در قالب لایحه به مجلس واصل شد.
وی افزود: مجلس برخی اصلاحات در مورد این لایحه را انجام داد که در صورت تبدیل آن به قانون دائمی ثباتی را برای قوه قضائیه ایجاد و همینطور برای نظام دادگستری مسیرهای جدید و چشم اندازهای روشنی را ترسیم و از حالت قبل خارج می کند؛ لایحه مواد گوناگونی داشت و امیدواریم با همکاری دولت و قوه قضائیه به سرانجام برسد و مجلس هم در ادامه فرایند تأثیرات خویش را خواهد گذاشت.
منبع:

1399/11/11
21:59:28
0.0 / 5
661
تگهای خبر: تولید , دستگاه , عرضه , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است