بازار سرمایه در انتظار خبر خوش

بازار سرمایه در انتظار خبر خوش به گزارش سیب پال یک کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: طرح جدیدی که از جانب مدیرعامل بورس اوراق بهادار رونمایی شده است می تواند خیلی از مشکلات زیرساختی بازار سرمایه ایران را حل کند.بهنام صمدی در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین با بیان این مطلب اضافه کرد: این طرح در واقع کاهش حدالحساب معاملات بلوکی در بازار سرمایه است.
وی اظهار داشت: در واقع در چارچوب این طرح قصد دارند معاملاتی که حجم بالاتری دارد را به تابلوی دیگری منتقل کنند بدین سان اگر حقوقی ها قصد دارند که حجم بالایی از سهام را عرضه کنند، لازم است در تابلوی دیگری برای خود بازاریابی کنند.
بیشتر بخوانید:
اجرای طرح جداسازی بازارهای معاملاتی نهایی شد
اعلام شرط رسیدن دلار به ۱۵ هزار تومان/ بازار سرمایه در۱۴۰۰ به کدام سمت می رود؟
او در توضیح این مطلب افزود: یکی از دلایلی که بازار ایران گرفتار هیجان می شود اتفاقا به شیوه فروش حقوقی ها باز می گردد بعنوان مثال حقوقی ها با عرضه بالای سهام می توانند صف خرید را به صورت کامل صفر کنند و یا بالعکس با خرید بالای سهام صف خرید طولانی را به وجود بیاورند
به گفته وی این شرایط هیجان فراوانی را در بازار بوجود می آورد چون که بازار سرمایه در ایران بازار لیدر محور به حساب می آید. صمدی ضمن اشاره به شرایط روز گذشته بازار سرمایه اظهار داشت: بررسی روند حرکت بازار نشان داده است که بازار از صف خرید تا منفی ۲ درصد را یک باره طی کرده است که اتفاقاً این نوسانات عجیب تحت تأثیر همین شرایط رخ می دهد. این تحلیلگر بازار سرمایه اضافه کرد: امروز هم تحت تأثیر ترکش های روز گذشته بازار نتوانست رشد قابل توجهی را تجربه نماید.

چرا بازار در مرداد ریخت؟
وی ضمن اشاره به علل نزول بازار در مرداد ماه اظهار داشت: بررسی ها نشان داده است یکی از علل مهم نزول بازار در این دوره زمانی عرضه های سهام عدالت بوده است چون که فروش بلوکی سهام عدالت خود عامل رشد بالای عرضه در کنار عدم افزایش تقاضا بود.
به عبارت دیگر بعضی از کارگزاری ها تقاضای فروش سهام عدالت را به یک باره وارد بازار کردند. من فکر می کنم سهام عدالت در شرایط نامناسبی بود و کارگزاری ها هر کاری خواستند کردند که خوشبختانه جلوی این کار گرفته شد.
وی ضمن اشاره به اینکه ریزش بازار اتفاقاً خلاف آنچه تبلیغ می شود تقصیر سهامداران نورسیده نیست، اظهار داشت: به نظر من بعضی از حقوقی ها در این فرایند بسیار مقصر هستند چون که در زمانی که سهم را به قیمت ۲۰۰۰ تومان هم حاضر نبودند عرضه کنند ولی اکنون با قیمت ۹۰۰ تومان هم همان سهم را در شرایط ریزشی مداوم عرضه می کند که این اقدامات به روند ریزش بازار دامن می زند.
وی ابراز امیدواری کرد که تقسیم تابلوها و انتقال معاملات بلوکی و تابلوی دیگر بتوانند شرایط را در بورس دستخوش تغییر کند.
صمدی اظهار داشت: با حذف معاملات بلوکی و بزرگ و انتقال آن به تابلوی دیگر حتی می توان دامنه نوسان را هم حذف نمود چون که در هیچ بورسی در دنیا دیگر دامنه نوسان وجود ندارد و دامنه نوسان اتفاقاً تحت تأثیر همین معاملات بلوکی در بورس ایران شکل گرفته است.
به گفته وی حذف دامنه نوسان انگیزه ورود غیر مستقیم به بورس را هم بالا می برد و این بدان مفهوم است که سهامدارانی که دانش کافی ندارند دیگر به صورت مستقیم وارد بازار نمی شوند و ترجیح می دهند به صورت غیر مستقیم در بازار سرمایه گذاری کنند.
بورس تحت تأثیر سیاستمداران
صمدی ضمن اشاره به اینکه تمامی دولتمردان نمایندگان مجلس وزرا و کارگزاران نظام باید در اظهارنظرهای خود دقت کافی را به کار بگیرند اظهار داشت: در شرایط فعلی تحت تأثیر تمامی اظهارنظرهای مقامات قرار دارد چه بسا کوچک ترین جمله این مقامات سبب واکنش منفی در بورس شود.
وی در پاسخ به این سؤال که بررسی استعفاء رئیس کل بورس اوراق بهادار و معرفی رئیس جدید می تواند تاثیری بر پرونده حرکت شاخص داشته باشد یا خیر اضافه کرد: فکر نمی کنم این فرایند تأثیر چندانی بر روند حرکت شاخص داشته باشد متاسفانه مهم ترین مشکل بازار سرمایه ایران از دست رفتن اعتماد است و باید این نکته را در نظر داشت که اعتماد سازی باید به تدریج و به آهستگی صورت گیرد چون که یکباره اعتماد سهامداران باز نخواهد گشت
وی افزود: من معتقدم در شرایط فعلی به علت مهم شدن بیش از اندازه بازار سرمایه میان سیاستمداران انتخاب رئیس کل بورس تأثیر چندانی بر روند حرکت شاخص ندارد چونکه بازار سرمایه تحت تأثیر تمامی ارکان های اقتصادی و سیاسی قرار دارد به عبارت دیگر با عنایت به این که بازار سرمایه بازاری بسیار مهم تبدیل گشته مطمئن باشید یکی از مهم ترین جهت گیری های کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری به بورس باز خواهد گشت و انتخاب رئیس کل بورس در آینده اهمیتی به اندازه انتخاب وزرا خواهد داشت.
وی اظهار داشت: اما در شرایط فعلی با عنایت به این که رئیس کل انتخابی بورس فرصت چندانی ندارد و بزودی انتخابات ریاست جمهوری برگزار می گردد انتخاب این فرد تأثیر چندانی بر روند حرکت بازار هم نخواهد داشت.
۲۲۳۲۲۳


منبع:

1399/11/07
23:36:17
0.0 / 5
474
تگهای خبر: آنلاین , اقتصاد , بازار , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است