قالیباف:

مرغ باید كیلویی 10 هزار تومان باشد نه 25 هزار تومان

مرغ باید كیلویی 10 هزار تومان باشد نه 25 هزار تومان به گزارش سیب پال رئیس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از لایحه بودجه 1400، اظهار داشت: مجلس نرخ ارز و سقف فروش نفت را تعیین نمی کند بلکه می خواهد مانع از تصمیم گیری های تورم زای دولت شود.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، محمدباقر قالیباف با حضور در مراسم تقدیر از پژوهشگران برتر مرکز پژوهش های مجلس ضمن تبریک ولادت باسعادت دخت نبی اکرم صدیقه کبری و شروع دهه فجر و ولادت باسعادت حضرت امام خمینی (ره)، اظهار داشت: از اینکه امروز توفیق پیدا کرده ام تا در جمع شما باشم بسیار خوشحالم، چندماهی است که تلاش دارم چنین فرصتی ایجاد شود تا در خدمت شما باشم چونکه اعتقاد قلبی بنده این است که مرکز تحقیقات اهمیت زیادی برای کشور و تحول در کشور دارد.
رئیس مجلس شورای اسلامی نکاتی را درباب دفتر مرکز تحقیقات در قم و مرکز تحقیقات مجلس در این استان بیان کرد و گفت: تصور نشود این دو مرکز مقرر است کار موازی و تکراری انجام دهند، مرکز پژوهش های قم متمرکز بر موضوعات کاربردی است و مرکز تحقیقات قم برای تحقیقات بنیادی در نظر گرفته شده است تا شروع و شروع هر قانون منطبق بر شرع مقدس و فقه اسلامی باشد.
وی با اعلان اینکه کشور امروز درگیر چالشی جدی است که آنرا در حکمرانی کشور می بینیم، بیان کرد: گفته می شود اشکال کار در این است که جای علم بر پیشانی سیاست خالی است، به اعتقاد بنده اشکال فراتر است چونکه کشور بر طبق سیستم بروکراسی یکصدساله که به همه ما ارث رسیده است، اداره می شود. این سیستم نه در اختیار سیاستمداران است و نه در اختیار حوزه علم. هر مدیری در بخش و قوایی بخواهد تصمیمی را اجرا نماید یا هیچ گاه اجرا نمی گردد یا ناقص اجرا می شود.
قالیباف گفت: خروجی گزارش های عملکرد برنامه توسعه سوم تا ششم نشان میدهد که سوءمدیریت در بخش های مختلف کشور وجود دارد و اگر به صورت پانسیونی برخی مجموعه ها موفق عمل کرده اند به سبب مدیریت درست مدیر آن مرکز بوده است.
رئیس مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: مرکز تحقیقات باید به این پرسش پاسخ دهد که رسالت آن چیست؟ چونکه اشکالات ما از جایی آغاز شد که هر مجموعه ای از فلسفه وجودی خود فاصله گرفته و کارها روی زمین مانده است و به یک مجموعه بی خاصیتی تبدیل گشته که در کار دیگران دخالت کرده و ایجاد مزاحمت می کند. در حقیقت موجب ایجاد نظام آشفته در این نظام بروکراسی می شود.
وی با تاکید بر اینکه مجلس باید در رأس امور، سیاستگذار و ریل گذار باشد تا بتواند هم برنامه بدهد و هم نظارت کند، اظهار داشت: باید مشخص شود که مرکز تحقیقات چه رسالتی دارد چونکه مرکز تنها متعلق به مجلس نیست و گنجینه ای برای تحول در چالش و اشکال اساسی کشور است.
قالیباف با اعلان اینکه دو رویکرد برای مرکز تحقیقات قابل تصور است، اظهار داشت: یک رویکرد می تواند کارگزار پیرو باشد یعنی آنچه که تا حالا صورت گرفته و رویکرد دیگر می تواند کارفرمای پیش رو باشد که به نظر بنده باید رویکرد دوم برای مرکز پژوهش های مجلس اتخاذ شود.
وی افزود: نمی توانیم بگوییم برای کشور ۱۰ اولویت داریم و در سطح مجلس و مرکز پژوهش ها، در خلال مسیر ریل گذاری، متمرکز به موضوعاتی باشیم که فقط گره های خرد و ریز را منفعلانه دنبال و حل نماییم، این مسیر باید اصلاح گردد و انباشت گره ها از تصمیم ها را باز نماییم، چونکه انواع موانع بر سر راه مردم همچون در حوزه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و محیط زیست وجود دارد و باید غل و زنجیر را از خود باز نماییم.
رئیس مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: یکی از موضوعاتی که می تواند دور بسته ضعف و سوءمدیریت در کشور را بشکند آن هم به دست افراد جوان، انقلابی، متعهد، خلاق، وقت گذار، حاضر در میدان، آگاه به مسائل روز، کارکشته، با تجربه، با نشاط و با گفت وگوی لازم در همه سطوح مدیریتی نظام اداری و اجرائی، همین لایحه بودجه است.
قالیباف با تاکید بر اینکه امروز در بودجه انضباط نداریم، بیان کرد: مجلس نرخ ارز را تعیین نکرده است ما نادان و ناشی به اقتصاد نیستیم، نه مجلس و نه دولت قادر نیست نرخ ارز را تعیین کند چونکه نرخ ارز نتیجه مدیریت و عملکرد ما در کف بازار است.
رئیس مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: ما در مجلس ایستاده ایم تا سیاست ارزی را در نظر بگیریم که هر دولتی روی کار آمد نتواند از این سیاست بیرون رود، این تهمت ناروا است که می گویند مجلس نرخ ارز تعیین کرده است بلکه ما می گوییم تفاوت نرخ تسعیر ارز با نرخ آزاد که حجم بسیار زیادی است به حدی که بیشتر از بودجه جاری است، کجا خرج می شود؟ حالا ناراحت همین موضوع هستند.
وی افزود: حتی گفته می شود مجلس سقف درآمد نفتی را بسته است در صورتیکه این چنین نیست هرچقدر می خواهند این سقف را بالا ببرند ولی باید واقع بینانه به شرایط نگاه نماییم، در وضعیت سخت کنونی تحقق فروش روزانه ۱.۵ میلیون بشکه نفت ممکنست و اگر بیشتر تحقق پیدا کند مهمست که بدانیم این درآمد نفتی کجا خرج می شود آیا منجر می شود به این که دولت چاق و هزینه ها بالاتر رود.
قالیباف با اشاره به برخی جزئیات لایحه بودجه ۱۴۰۰، اظهار داشت: در بودجه ای که دولت ارائه کرده است هزینه ها به نسبت سال قبل ۴۶ درصد افزایش یافته، در مقابل میزان افزایش درآمد ۱۰ درصد بوده است که این یعنی ۳۶ درصد گپ به وجود آمده است در حقیقت مقرر است از جیب مردم برداشته شود بدین جهت اعتقاد داریم سیاست های مالی غلط دولت در سیاست پولی اثرگذار بوده و تورم را بالاتر می برد.
رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: وقتی گرانی و تورم در جامعه رخ دهد کارگر و کارمند هرچقدر کار کنند، وام بگیرند دیگر باید آرزوی مسکن را فراموش کنند، در حقیقت مجلس می خواهد جلوی تصمیم های تورم زا در دولت را بگیرد.
قالیباف گفت: می گویند ما به فکر معیشت مردم هستیم، پس باید گفته شود که ما نیز به فکر معیشت مردم بوده ایم و البته خواهیم بود اما این سوال وجود دارد که چرا با ارز ۴۲۰۰ تومانی که قرار بود قیمت ها ارزان شود، تا اینکه کالاهای اساسی را در اختیار مردم قرار دهند، اما مشاهده کرده ایم که نرخ ارز همچنان بالا می رود و قیمت ها هم افزایش می یابد و این به شکلی است که با بالا رفتن نرخ ارز اقلام اساسی همچون تخم مرغ و کالاهای دیگر قیمت دوچندانی پیدا می کنند.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: اگر به اعداد و ارقام نگاهی بیندازیم چند ۱۰ میلیارد دلار رفته است و می خواهم بگویم تا مهرماه سال ۱۴۰۰ بطور دقیق با همین شرایط سخت ارزی ۴.۲ میلیارد دلار به نهاده های دامی اختصاص یافته است پس مرغ باید با احتساب سالن اجاره ای مرغداری، دارو، واکسن، و همه این مسائل، کیلویی حدود ۱۰ هزار تومان یعنی باید یک و نیم دلار باشد، اما مرغ را هم اکنون کیلویی ۲۵ هزار تومان به مردم می دهید، این سوال وجود دارد که مابه التفاوت این ارز کجا رفته است؟
وی تاکید کرد: ما حتما باید در بودجه سال آینده تفکیک نماییم و سیاستی را برای این کار مشخص خواهیم کرد. بدین سبب مجلس شورای اسلامی تعیین می کند یارانه را ابتدای زنجیره به مردم بدهد یا اینکه آنرا در انتهای زنجیره در اختیار مردم بگذارید؛ این مساله را مشورت گرفته ایم و البته مشخص هم هست.
رئیس نهاد قانونگذاری کشور اظهار داشت: حرفمان این است که وقتی سیاست دولت بر این بوده که مردم رونق اقتصادی را به شکلی ببینند که دیگر ۴۵ هزار تومان را طلب نکنند و این آرزوی ما است ولی این وعده دولت تحقق پیدا نکرده، ما در مجلس پای این ایستاده ایم. حالا که این مساله محقق نشده و قیمت مرغ گرانتر شده است. مابه التفاوت ارز مال مردم است. بدین سبب اجازه نمی دهیم که دولت آنرا خرج شرکت های دولتی کند و تا ۶۰ میلیارد دراین زمینه به این شرکتها کمک گردد و البته خدماتی را که تولید می کنند نیز گرانتر برای دولت تمام شود پس ما جلوی این را می گیریم پس اگر این گران گردید باید یارانه هم افزایش پیدا کند.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: من نمی خواهم آمار و ارقام بدهم اما مابه التفاوت ارزی که دراین زمینه مشاهده می شود حدود ۸۰ هزار میلیارد است، پس این مبلغ باید به جیب مردم برود تا مشکلات آنها مرتفع شود و مجلس مصمم است این کار صورت گیرد، البته با رویکرد توانمندسازی، توجه به سلامت، معیشت، محرومیت زدایی و تولید و اشتغال این کار باید صورت گیرد.
وی اشاره کرد: تولید و اشتغال را نباید اشتباه فرض کنند، باید گفته شود چه میزان ارز برای تولید و اشتغال از صندوق توسعه ارزی با اجازه حضرت آقا به درخواست دولت اختصاص یافته است و البته چقدر بودجه برای اشتغال پیش بینی کرده اند، بدین سبب برای اشتغال روشی می خواهد که باید نظام بروکراسی را حل کرد. اشتغال این نیست که بگوییم پول داده ایم و یک شورای اشتغال درست کنند و بگویند یک میلیون شغل به وجود آمده است، اما درب هر خانه ای را که می زنید می گویند این مساله محقق نشده است. ما وقتی می گوییم دو میلیون بیکار داریم و یک میلیون آن مشغول به کار شده اند حداقل بایستی ۳۰ درصد آنها دارای شغل باشند.
رئیس نهاد قانونگذاری اضافه کرد: مشکل کشور درآمد نیست بلکه هزینه است، اختصاص ۱۰۰ میلیارد دلار اثری در تولید و اشتغال ندارد، این جایی است که باید به آن توجه کرد.
قالیباف اظهار داشت: اختلاف دیدگاه در مسائل سیاسی با دولت وجود دارد اما در جلسات مخلتف گفته ایم که ما در مجلس برای حل مشکلات اقتصادی تمام قد در خدمت دولت برای افتخارآفرینی کشور قدم برخواهیم داشت، بدین سبب بحث های سیاسی در این تصمیمات اثری ندارد و نمونه هایی بوده که به دولت کمک شده است. امروز هم می گوییم برای حل مشکلات مردم به دولت کمک خواهیم کرد.
رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مجلس شورای اسلامی قانون را تصویب می کند و اجرا کردن آن نیز با دولت می باشد، بنا بر این بوده که مصوبات دولت به هیأت تطبیق مجلس ابلاغ و بعد از آن اجرائی می شود ضمن اینکه نظارت و ارزیابی هم با مجلس شورای اسلامی است پس برای خدمت به مردم با همه وجود گام برخواهیم داشت.
وی اظهار نمود: مرکز تحقیقات باید در جایگاه یک کارفرمای پیشرو باشد و از کارگزار پیرو عبور کند تا این چرخه غلط مدیریت و نظام بروکراسی که مردم را تحت فشار قرار می دهد، حل شود، این رسالت برعهده مرکز تحقیقات است. بخش های اقتصادی می دانند که با مرکز تحقیقات جلسات مداومی داشته ام و این قضیه از روز نخست ورودم به قوه مقننه شکل گرفته است.
رئیس نهاد قانونگذاری اظهار داشت: برای برنامه هفتم توسعه باید با این نگاه وارد کار شویم تا گام های جدی برداشته شود و همانطور که حضرت آقا فرمودند رفع و خنثی سازی تحریم صورت گیرد و این مساله موجب می شود که دشمنان و در رأس آنها آمریکا زیاده خواهی نکنند و حق ملت ما که برداشتن تحریم ها بوده، محقق شود.
منبع:

1399/11/05
00:57:34
0.0 / 5
576
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است