بازدید مدیرعامل بانك صادرات ایران از ششمین نمایشگاه تراكنش ایران

بازدید مدیرعامل بانك صادرات ایران از ششمین نمایشگاه تراكنش ایران ششمین نمایشگاه تراکنش ایران (ITE۲۰۲۰) با حضور عباس معمارنژاد معاون امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی، مهران محرمیان، معاون تکنولوژی های جدید بانک مرکزی، حجت اله صیدی، مدیرعامل بانک صادرات ایران، مدیران عامل بانک ها، مدیران، کارشناسان و فعالان حوزه بانکداری الکترونیک در هتل اسپیناس پالاس تهران شروع به کار کرد.


به گزارش روابط عمومی بانک صادرات ایران، عباس معمارنژاد در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه ضرورت های تحول دیجیتال را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: اقتصاد هوشمند و تحول دیجیتال فقط یک موضوع فناورانه نیست. برای تحقق کامل آن به تغییر نگرش در تفکر و فرهنگ سازمان ها نیاز است.
معاون امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی وزارت امور اقتصادی و دارایی اشاره کرد: تحول دیجیتال یک ابر فرصت برای اصلاح نظام بانکی است که دیگر مجبور به استفاده از شعب نباشیم و در فضای دیجیتال و با بهره گیری از ابزارهای هوشمند خدمات را به مردم ارائه دهیم.
وی از تدوین استراتژی فراگیری مالی آگاهی داد و اضافه کرد: در این استراتژی سه عنصر تحول دیجیتال، تولید محصول مطابق نیاز مشتری و سواد مالی مورد توجه جدی قرار گرفته است تا همه مردم به آسانی به انواع خدمات مالی، پولی و بازار سرمایه دسترسی داشته باشند.
معمارنژاد همین طور از برنامه ای با عنوان ژئومارکتینگ برای ارائه خدمات پولی و مالی به مردم در اقصی نقاط کشور آگاهی داد و اضافه کرد: با ارائه سفته الکترونیک تا حالا ۷۰ هزار فقره تسهیلات در رابطه با بیماری کرونا پرداخت شده و در آینده نزدیک تمامی سفته ها الکترونیک خواهند بود.
در این مراسم همین طور معاون تکنولوژی های جدید بانک مرکزی نیز با بررسی روند استفاده از ابزارهای بانکداری الکترونیک، اظهار داشت: از زمان شیوع بیماری کرونا در اواخر سال قبل تاکنون، بخش عمده ای از مردم نیاز به استفاده از پول فیزیکی نداشته اند که این امر نتیجه سال ها زحمت تلاشگران عرصه بانکداری الکترونیک بوده است.
مهران محرمیان با اعلان اینکه دهه ۸۰ دهه حکمرانی خودپردازها در نظام بانکی بود، اضافه کرد: دهه ۹۰ دهه حکمرانی کارت خوان ها و شبکه پرداخت بوده که البته در کنار دیگر رقبا همچون USSD ها، پرداخت های موبایلی و در نهایت در رقابت با اپلیکیشن های پرداخت، دامنه آنها محدود شده است.
وی با بررسی لزوم استفاده از تکنولوژی های جدید در بانکداری غیرحضوری، اظهار داشت: پرداخت های غیرحضوری به بیش از ۹۰ درصد افزایش یافته و کشور ما در دنیا از این نظر در وضعیت مناسبی قرار دارد.
محرمیان اشاره کرد: بناست از فین تک ها در حوزه های نظارت کمک بگیریم و ورود آنها در همه جا با نوآوری همراه بوده است.
وی فعالان عرصه بانکداری الکترونیک و فناوری پرداخت را سربازان فناوری اطلاعات دانست که در دوران شیوه بیماری کرونا بمراتب بیش از سایر بخش ها برای سهولت دسترسی مردم به فناوری های پرداخت تلاش نموده اند.
حجت اله صیدی، مدیرعامل بانک صادرات ایران در حاشیه شرکت در این نمایشگاه از غرفه این بانک که با حضور شرکت پرداخت الکترونیک سپهر و شرکت راهکارهای هوشمند سپهر همراه بود، بازدید کرد و آخرین دستاوردهای بانکداری الکترونیک و خدمات غیر حضوری این بانک را مورد بررسی قرار داد.
همزمان با برگزاری این نمایشگاه، نشست های تخصصی با موضوعات مختلفی درباب صنعت بانکداری، مالی و پرداخت با حضور صادق فرامرزی، مدیرعامل هلدینگ فناوری اطلاعات بانک صادرات ایران، سید جعفر صدری، مدیر امور فناوری اطلاعات بانک صادرات ایران، کاوه رزاقی، رئیس کل اداره انفورماتیک و امیرحسین آقامحمدی، رئیس اداره کل خدمات نوین بانک صادرات ایران در نظر گرفته شده است. چالش های کسب و کارهای شبکه پرداخت الکترونیکی، هویت دیجیتال، نئوبانک ها، کیف پول الکترونیک، رابطه کربنکینک و تحول دیجیتال، چالش های بورسی شدن استارت آپ ها و خلاء های نوآوری در صنعت بانکداری، سند باکس و همین طور معرفی سامانه شمس (شعبه مجازی بانک صادرات ایران) با اهمیت ترین محورهای نشست های تخصصی در این نمایشگاه است که مورد استقبال صاحب نظران و کارشناسان قرار گرفته است.
در افتتاحیه این نمایشگاه همین طور از چهره های ماندگار صنعت بانکداری و عرصه فناوری و پرداخت و همین طور شهدای خدمت گذار عرصه بانکی قدردانی و از برخی تکنولوژی های جدید در عرصه فناوری مالی و تراکنش رونمایی گردید.
اثربخشی کارمزدها در مدلهای کسب وکار لحاظ نشده است
رئیس اداره کل خدمات نوین بانک صادرات ایران در پنل تخصصی «چالش های کسب و کارهای شبکه پرداخت الکترونیکی» که در نخستین روز این نمایشگاه برگزار شد، لزوم اثربخشی کارمزدها در شبکه پرداخت را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری شبکه پرداخت الکترونیکی به سرعت توسعه پیدا کرد اما مدل کسب وکار به شیوه مناسبی بر روی این بستر شکل نگرفته است.
امیرحسین آقامحمدی با اعلان اینکه کارایی کسب وکار (BUSINESSMODEL) به اثر بخشی کارمزدها مرتبط می باشد، اضافه کرد: در مدلهای کسب وکار موجود، در تعامل بین کار و پایانه های فروشگاهی و ابزار پذیرش قوانینی حاکم است که کمک می نماید پذیرنده هیچگونه کارمزدی بابت خدماتی که دریافت می کند، پرداخت نکند و حتی خدمات بیشتری را دریافت کند.
وی اظهار نمود: این مدل کسب وکار قدرت چانه زنی پذیرندگان خدمات را بالا برده است تا جایی که بحث امتیاز گیری از تعداد تراکنش ها نیز مطرح شده و در نهایت بین شرکت های PSP در این خصوص رقابت شدیدی به وجود آمده و به صورتی سرمایه های ملی را گرفتار رکود کرده است تا جایی که شرکت های PSP همچنان به دنبال وارد کردن دستگاه پایانه فروش هستند.
آقامحمدی اضافه کرد: اگر کارمزدها در مدل کسب وکار اثربخشی لازم را داشت، نوآوری به کیفیت ارائه خدمات اتکای بیشتری داشت نه اینکه با انگیزه افزایش تعداد تراکنش ها به پذیرنده دستگاه های پایانه فروش امتیاز بدهیم.
رئیس اداره کل خدمات نوین بانک صادرات ایران اشاره کرد: این چالش در حوزه بانکداری نیز وجود دارد و بانک ها هزینه های گزافی دراین زمینه پرداخت می کنند. این هزینه ها بعدها بر کارمزد تراکنش های درگاه ها تحمیل می شود. اگر مدل کارمزدها اصلاح گردد خیلی از این مشکلات برطرف خواهد شد.
آقامحمدی همین طور درباب مبارزه با پولشویی در پروسه استفاده از پایانه های فروش، سایت های قمار، درگاه های اجاره ای، حساب های اجاره ای و... نیز اظهار داشت: برخی تخلفات در کشور تابع قانون مجازات اسلامی است. تعدادی از مشاغل در دنیا شاید مشاغل تعریف شده ای باشند اما در داخل کشور تخلف محسوب می شوند. برخی IP ها در این جهت با محدویت هایی روبرو شده اند. اما هزینه های در رابطه با این فرآیندها هیچ وقت به صفر نرسیده است.
وی اضافه کرد: این روند در بانک ها و PSP ها با ملاحظه رفتارسنجی مشتری مدنظر قرار گرفته است. مشتری در زمان ثبت نام و دریافت دستگاه پایانه فروش تعهداتی را می پذیرد و اگر از این چارچوب خارج شده و تغییر رویه دهد، باید تحت نظارت قرار گرفته و با واکنش جدی روبرو شود.
رئیس اداره کل خدمات نوین بانک صادرات ایران با تاکید بر اینکه برخورد با متخلفان در این عرصه با جدیت پیگیری می شود، اظهار نمود: نوآوری های موجود در این حوزه از قبیل بلاک چین، کیف پول الکترونیک، رمز ارزها و... شرایط جدیدی را ایجاد می کنند. در جریان نقدینگی کیف پول الکترونیک شاید بتوان کنترل هایی را انجام داد اما از اساس جذابیت هایی به وجود آمده که در قالب همان فضای جریان نقدینگی، شرایط پرداختی شکل بگیرد که قابل تعریف باشد. این روند به سرعت در حال رشد است. در چند سال قبل صحبت کردن در مورد رمز ارزها چندان آشنا نبود اما امروزه برای اغلب افراد جامعه آشنا است.
آقامحمدی ابراز کرد: بیشتر بانکهای مرکزی در دنیا نیز نگرانی هایی دراین زمینه دارند و تا حالا فرآیندی دیده نشده که بتواند این دغدغه را رفع کند. حتی به سبب اینکه نمی توانند با این جریان مقابله کنند، از آن استقبال نیز شده است. در تکنولوژیهای جدید پرداخت سرعت معاملات افزایش و هزینه ها در حال کاهش است. ۲۱۲۱

1399/10/25
13:16:13
0.0 / 5
675
تگهای خبر: ابزار , اپلیكیشن , ارز , اقتصاد
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است