صعود سراسری بورسهای اروپا و آمریكا

صعود سراسری بورسهای اروپا و آمریكا به گزارش سیب پال بیشتر شاخصهای مهم بورسی غربی سبزپوش شدند.


به گزارش سیب پال به نقل از بلومبرگ، شاخص خوشبینی به اقتصاد آمریکا در ماه دسامبر به ۴۹ واحد رسیده که یک واحد کمتر از رقم ماه قبل و کمترین شاخص ثبت شده در طول سه ماه اخیر به حساب می آید. کاهش سرعت فعالیت کسب و کارها و به تاخیر افتادن در تصویب بسته حمایتی ۹۰۰ میلیارد دلاری جدید به علت اختلاف بین دموکرات ها وجمهوری خواستار در کنگره و سنا، اصلی ترین علل کاهش خوشبینی به اقتصاد بوده است. از سوی دیگر رشد تولیدات صنعتی آمریکا تا ماه نوامبر به ۰.۴ درصد افزوده شده است که ۰.۵ درصد کمتر از رقم ماه قبل و ۰.۱ درصد بیشتر از پیشبینی های قبلی کارشناسان بوده است.
روند توزیع واکسن های ساخت شرکت فایزر در آمریکا بعد از مدت ها انتظار در ایالت های مختلف آمریکا شروع شد اما مقرر است اولویت دریافت واکسن با پرسنل کادر درمان، سالمندان و قشر صدمه پذیر باشد. با این وجود انتظار می رود تا آخر فصل بهار کار واکسیناسیون بخش قابل توجهی از افراد دارای اولویت طول بکشد و بنابراین ماه های ابتدایی سال نو میلادی هم شاهد تداوم محدودیت های کرونایی خواهد بود. انتظار می رود ۸۰ درصد افراد دارای اولویت در آمریکا تا قبل از فرا رسیدن فصل تابستان واکسینه شده باشند.
با وجود آغاز واکسیناسیون در بعضی از کشورهای جهان، سرعت انتشار کرونا در خیلی از مناطق در سطح نگران کننده ای باقی مانده و همین مسئله سبب شده است تا سرمایه گذاران و معامله گران با کمی ترس و احتیاط رفتار کنند. در نیویورک اندرو کومو- فرماندار این ایالت ضمن اشاره به اوج گیری شمار مبتلایان به کووید-۱۹ گفته است رستوران ها و کافه ها به صورت موقت تعطیل خواهند شد. محدودیت های کرونایی در دیگر مناطق بخصوص در اروپا هم ادامه دارد و همین مسئله سبب بروز اعتراضات خیابانی در بعضی از کشورها شده است.
بانک مرکزی اروپا در اطلاعیه ای اعلام نمود اعضای اتحادیه اروپا با اجرایی شدن یک بسته نیم تریلیون یورویی دیگر برای کاستن از تبعات اقتصادی ویروس کرونا موافقت کرده اند. پیش از این اتحادیه اروپا ۱.۳۵ تریلیون یورو برای پشتیبانی از اقتصادهای اروپایی اعتبار تخصیص داده بود و بدین ترتیب حمایت های مالی در سطح اتحادیه اروپا تا مارس ۲۰۲۲ ادامه پیدا خواهد نمود. این اقدام اروپا در شرایطی انجام می شود که قاره سبز با موج دوم همه گیری کرونا روبرو شده و تلفات باردیگر رو به افزایش رفته است.
شکست مذاکرات برگزیت بیشتر از هر زمان دیگری به خطری برای آینده اقتصادی اروپا تبدیل گشته است. بوریس جانسون- نخست وزیر انگلیس بعد از دیدار با اورسلا فون در لین- رئیس کمیسیون اروپا گفته است احتمال زیادی وجود دارد که اتحادیه اروپا و انگلیس نتوانند به توافقی بر سر روابط تجاری آینده برسند. با وجود آن که چندین دور مذاکرات تجاری بین انگلیس و اتحادیه اروپا انجام شده اما اختلاف طرفین بر سر طیف وسیعی از موارد نظیر سطح دسترسی به بازارهای مالی و بانکی، ماهیگیری در آب های ساحلی و تعرفه های گمرکی تابحال مانع از امضای یک توافق جامع پسابرگزیت شده است.
در حالیکه بایدن خویش را برای تشکیل دولت جدید آماده می کند، ایالت های پنسیلوانیا و نوادا شکایت تیم حقوقی ترامپ را رد و بایدن را برنده نهایی این انتخابات اعلام نموده اند. انتظار می رود که تصویب و اجرایی شدن بسته جدید محرک اقتصادی در آمریکا تا زمان روی کار آمدن دولت بایدن در ژانویه به طول بیانجامد. با وجود توسعه واکسن مقابله با کرونا، هنوز خیلی از بخش های اقتصادی آمریکا با مشکلات مالی مواجهند.
بعد از مدت ها انتظار سرانجام اولین تزریق عمومی واکسن کرونا در انگلیس روی دو فرد مسن انجام شد و مقرر است این واکسن به صورت گسترده در اختیار عموم مردم قرار گیرد. طبق اعلام رسانه ها، رئیس جمهور آمریکا دستور استفاده از واکسن ساخت شرکت فایزر را صادر کرده است و کانادا هم از ورود محموله های واکسن اطلاع داده است. انتظار می رود به تدریج و تا آخر بهار سال ۲۰۲۱ بخش بزرگی از قشر اسیب پذیر در جهان واکسینه شوند.
تابحال بیشتر از ۷۳ میلیون و ۵۴۱ هزار و ۷۱۲ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین یک میلیون و ۶۳۵ هزار و ۴۲۱ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۳۰۹ هزار و ۱۰۱ نفر، برزیل با ۱۸۱ هزار و ۹۷۸ نفر، هند با ۱۴۴ هزار و ۷۵ نفر، مکزیک با ۱۱۴ هزار و ۲۹۸ نفر و ایتالیا با ۶۵ هزار و ۸۵۷ نفر بوده است.
تری سند ون- کارشناس ارشد سرمایه گذاری در موسسه ولث منیجمنت - اظهار داشت: هنوز به صورت واضح شاهدیم که نوسانات بازارهای مالی در سطح بالایی قرار دارد. ما به یک راهکار برای مقابله با ویروس کرونا رسیده ایم که گویا خوب هم جواب داده است اما اینکه این واکسن ها تا چه حد برای همه مفید خواهند بود و تا چه مدتی می توانند ایمنی ایجاد کنند شک و تردیدهایی وجود دارد و وجود این شک و تردیدها هم به بازار سیگنال های متناقض می دهد.
بورس آمریکا
در وال استریت، همه شاخص ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۱.۱۳ درصد جهش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۰ هزار و ۱۹۸.۰۹ واحد بسته شد.
شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۱.۱۲ درصد افزایش تا سطح ۳۶۸۸.۳۹ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۸۶ درصد صعود در سطح ۱۲ هزار و ۵۴۷.۴۶ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۲۸ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۶۵۱۳.۳۲ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با افزایش ۱.۰۶ درصدی و ایستادن در سطح ۱۳ هزار و ۳۶۲.۸۷ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با صعود ۰.۰۴ درصدی در سطح ۵۵۳۰.۳۱ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۱۴ درصد بالا رفت و به ۸۱۵۲.۴۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با افت ۰.۱۷ درصدی تا سطح ۲۶ هزار و ۶۸۷.۸۴ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۶۹ درصد پایین رفت و در سطح ۲۶ هزار و ۲۰۷.۲۹ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" صعود ۰.۲۱ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۴۹۴۵.۱۰ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۴۳ درصد ریزش و ایستادن در سطح ۶۶۳۱.۳۴ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر شاخصهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است)
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها صعودی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۸۲ درصد افزایش به ۴۷.۴۱ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود ۰.۷۹ درصدی به ازای ۵۰.۵۸ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همینطور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با جهش ۱.۳۸ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۸۵۱.۸۴ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افزایش ۱.۲۶ درصدی به ازای ۲۴.۶۵ دلار مبادله شد.1399/09/26
13:35:09
5.0 / 5
489
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است