نكاتی كه درباره قانون جدید چك باید بدانیم

نكاتی كه درباره قانون جدید چك باید بدانیم به گزارش سیب پال هرچند این روزها به علت انتشار کرونا وضعیت بازار آن چنان مساعد نیست و بر اساس گزارش شاپرک ۱۰ درصد خریدها در آبان کاهش پیدا کرده و احیانا با عنایت به محدودیت های کرونایی در آذر پایین تر هم آمده است اما این روزها همه درباره قانون جدید چک حرف می زنند، برخی این اتفاق را ترسناک می دانند و برخی هم آنرا برای آینده اقتصاد و پایین آمدن چک های برگشتی کاری مفید می دانند.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، روزنامه خراسان در ادامه این گزارش نوشت: پیش از این درباره بعضی از این تغییرات در صفحه اقتصاد روزنامه نوشته ایم اما امروز می خواهیم درباره مزایا و البته معایب این طرح بنویسیم که مقرر است رفته رفته اجرایی شود ؛ طرحی که مستلزم ایجاد زیر ساخت هایی است. پس اگر شما کاسب بازارید یا دسته چک دارید یا می خواهید برای اجاره خانه تان چک بدهید یا بگیرید مطلب امروز ما می تواند برای تان مفید باشد.
چک صیاد چیست؟
نخستین قدم آن بود که چک های ایران دارای ظاهر همسان شوند تا گرفتاری های حقوقی و فرآیند بررسی شان ساده سازی شود. بر مبنای قانون جدید چک، بانک ها موظف شدند از دسته چک های متحدالشکلی با عنوان چک صیاد استفاده کنند و چک های قدیمی منسوخ اعلام گردید. مهم ترین خصوصیت چک صیاد این است که شماره منحصر به فردی روی هر برگه چک ثبت شده است. افراد با ارسال این شماره به پیامک ۷۰۱۷۰۱ می توانند از سوء سابقه صاحب چک آگاه شوند و پیش از آن که دیر شود، معامله شان را به هم بزنند.
خداحافظی با شرخرها
در قانون جدید چک، کسی که چک را صادر می کند، باید اطلاعات چک صادر شده، شامل مبلغ، تاریخ، گیرنده و دلیل صدور چک را در سامانه صیاد ثبت کند و در صورت وجود مغایرت بین گیرنده ای که در سامانه ثبت شده با گیرنده ای که چک را به بانک می برد بانک نمی تواند آن چک را پاس کند. همین اتفاق سبب می شود چک های حامل و پشت نویسی شده دیگر وجود نداشته باشد و بنابراین دوران فروش چک و فعالیت شرخرهای نقدکننده هم تمام می شود. حذف فعالیت شرخرها و هزاران دردسری که در پشت قضیه نقد کردن چک های دارای مشکل بود، یکی از اتفاق های خوب اقتصادی می باشد که می تواند آمار پرونده های قضایی متخلف را هم کم کند. البته این به آن مفهوم نیست که شرخرها کاملا از این عرصه حذف می شوند بلکه فقط از روندهای قانونی برای فشار بر صاحب چک نمی توانند استفاده کنند و گرنه احیانا همچنان حضور پشت صحنه خواهند داشت که البته می توان با رجوع نیروی انتظامی ضد مزاحمت آنها اقدام نمود.
خداحافظی با حساب خالی
در گذشته هرکسی می توانست حتی با حساب خالی چک بنویسد ولی حالا بانک مرکزی افراد را اعتبارسنجی می کند. با این شرایط افراد نمی توانند بیشتر از مبلغ اعتبارشان چک صادر کنند. با قانون جدید چک تمام حساب های بانکی افراد به دسته چک شان متصل است و اگر حساب اصلی متصل به چک خالی بود، بانک ها از تمام حساب های صاحب چک برداشت می کنند.
چک راحتتر برگشت می خورد!
یکی دیگر از خصوصیت های قانون جدید چک این است که برخلاف گذشته می توانید به سرعت مجرم را به دام بیندازید. افراد می توانند بدون ثبت درخواست و حکم دادگاه، چک هایی را که گواهی عدم پرداخت دارند، به دادگستری ببرند و دادگستری به راهنمایی و رانندگی و ثبت اسناد دستور می دهد که پلاک خودرو های مالک چک و دیگر اموال او را به نفع طلبکار ضبط کنند.
خداحافظی بد حساب ها و ورشکسته ها با دسته چک
یکی از شرط های مهم برای تحویل دسته چک در قانون جدید آن است که متقاضی ورشکسته یا از نظر مالی ناتوان نباشد و اعتبار مالی کافی داشته باشد. به جز این، او نباید در سه سال گذشته چک برگشتی داشته یا سوءسابقه ای به نام او ثبت شده باشد. همینطور بدهکار نبودن متقاضی دریافت دسته چک هم مهم می باشد و افراد زمانی می توانند درخواست دسته چک بدهند که تمامی بدهی هایشان شامل چک های پاس نشده و وام ها را تسویه کنند.
با نخستین چک برگشتی مسدود می شوید
خب با عنایت به قانون جدید، بعد از برگشت اولین چک، سامانه دیگر اجازه صدور و ثبت چک جدید را نمی دهد تا بدین سان از صدور چک های بی محل و بی اعتبار جلوگیری کند. به اعتقاد بسیاری، شاید نشود از صدور چک بی اعتبار اول جلوگیری کرد اما جلوی آفت را از هرجا بگیری منفعت است.
چک، تاریخ انقضا دارد
بر مبنای قانون جدید، تاریخ سررسید چک ها نمی تواند بیشتر از سه سال از زمان دریافت دسته چک باشد. یعنی فرض کنید دسته چکی را در سال ۹۹ از بانک تان دریافت کرده اید، تاریخ سررسید چک هایی که در آن می نویسید، نمی تواند پس از ۱۴۰۲ باشد.
ایرادهایی که به این قانون گرفته شده
در کنار همه مزایایی که این قانون دارد، برخی کاستی ها هم دیده شده که به نظر می آید می توان با اصلاح قانون به بهتر شدن آن کمک کرد. یکی از مهم ترین نکاتی که در این قانون در کنار مزیتش به آفت آن هم تبدیل گشته این است که به محض برگشت خوردن چک، بانک همه حساب های صادرکننده را می بندد. در این صورت زمانی که یکی از چک های یک تاجر برگشت می خورد، تکلیف دیگر چک ها معلوم نیست و همینطور همه حساب های فرد صدمه جدی می بیند و عملا تمام معاملاتش به مشکل می خورد. شاید به همان دلیل که در بالا گفتیم بعضی از کارشناسان اعتقاد دارند که این قانون سبب افزایش مداخله دولت در روابط حقوق مردم و بی رغبتی مردم و تجار در انجام معامله با چک و همین مبحث باعث کاهش سرعت در معاملات می شود.
تکلیف چک های موجود چه می شود؟
خب حتما برای شما هم سوال شده که تکلیف چک های عادی که هم اکنون در اختیار ما و شماست، چه می شود؟ بانک مرکزی اعلام نموده بانک ها برای دسته چک های فعلی به روال سابق عمل می کنند و نیازمند ثبت در سامانه صیاد نیست. همینطور تا پیش از این اعلام شده بود که چک در وجه حامل از ۲۲ آذر ممنوع می باشد اما مرور قانون نشان داده است تا زمانی که دسته چک های جدید به چرخه اقتصادی وارد نشده، کماکان صدور چک در وجه حامل آزاد است.
چک کشیدن به شیوه جدید!
۱- سقف عمر چک های صادر شده از جانب دارنده دسته چک، سه سال است.
۲- اگر صادر کننده چک دارای چک برگشتی باشد، اجازه صدور برگه چک جدید در سامانه به وی داده نمی گردد.
۳- در دسته چک های جدید باید تمام اطلاعات فرد گیرنده و دلیل صدور چک در سامانه ثبت گردد.
۴- دارنده دسته چک دارای سقف اعتباری مشخصی است و جمع چک های صادر شده از سقف اعتباری وی تجاوز نخواهد کرد.
۵- نقد کردن چک تنها توسط فردی که نامش در سامانه ثبت شده است، امکان پذیر خواهد بود.
۶- صادرکننده چک باید اطلاعات روی برگه چک را از راه برنامک تلفن همراه یا اینترنت بانک همان بانک که در آن حساب جاری داشته و دسته چک را از آن گرفته، ثبت کند.
منبع:

1399/09/24
14:05:30
5.0 / 5
923
تگهای خبر: اقتصاد , اینترنت , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است