ادامه ریزش بورس های جهانی

ادامه ریزش بورس های جهانی سیب پال: برای دومین روز متوالی بیشتر فاکتورهای مهم بورسی جهان ریزش کردند.


به گزارش سیب پال به نقل از بلومبرگ، با وجود آغاز واکسیناسیون در بعضی از کشورهای جهان، سرعت شیوع ویروس کرونا در خیلی از مناطق در سطح نگران کننده ای باقی مانده و همین مساله سبب شده است تا سرمایه گذاران و معامله گران با کمی ترس و احتیاط رفتار کنند. در نیویورک اندرو کومو- فرماندار این ایالت با اشاره به اوج گیری شمار مبتلایان به کووید-۱۹ گفته است رستوران ها و کافه ها بطور موقت تعطیل خواهند شد. محدودیت های کرونائی در دیگر مناطق خصوصاً در اروپا نیز ادامه دارد و همین مساله موجب بروز اعتراضات خیابانی در بعضی از کشورها شده است. این نگرانی وجود دارد که تعطیلات سال نو میلادی عاملی برای شیوع بیشتر بیماری باشد.
بانک مرکزی اروپا در اطلاعیه ای اعلام نمود اعضای اتحادیه اروپا با اجرائی شدن یک بسته نیم تریلیون یورویی دیگر برای کاستن از تبعات اقتصادی ویروس کرونا موافقت کرده اند. قبل از این اتحادیه اروپا ۱.۳۵ تریلیون یورو برای پشتیبانی از اقتصادهای اروپایی اعتبار تخصیص داده بود و بدین ترتیب حمایت های مالی در سطح اتحادیه اروپا تا مارس ۲۰۲۲ ادامه پیدا خواهدنمود. این اقدام اروپا در شرایطی انجام می شود که قاره سبز با موج دوم همه گیری کرونا روبه رو شده و تلفات باردیگر رو به افزایش رفته است.
شکست مذاکرات برگزیت بیش از هر زمان دیگری به خطری برای آینده اقتصادی اروپا تبدیل گشته است. بوریس جانسون- نخست وزیر انگلیس بعد از دیدار با اورسلا فون در لین- رئیس کمیسیون اروپا گفته است احتمال زیادی وجود دارد که اتحادیه اروپا و انگلیس نتوانند به توافقی بر سر روابط تجاری آینده برسند. با وجود آن که چندین دور مذاکرات تجاری بین انگلیس و اتحادیه اروپا انجام شده اما اختلاف طرفین بر سر طیف وسیعی از موارد نظیر سطح دسترسی به بازارهای مالی و بانکی، ماهیگیری در آب های ساحلی و تعرفه های گمرکی تا حالا مانع از امضای یک توافق جامع پسابرگزیت شده است.
در صورتیکه بایدن خودرا برای تشکیل دولت جدید آماده می کند، ایالت های پنسیلوانیا و نوادا شکایت تیم حقوقی ترامپ را رد و بایدن را برنده نهایی این انتخابات اعلام نموده اند. انتظار می رود که تصویب و اجرائی شدن بسته جدید محرک اقتصادی در آمریکا تا زمان روی کار آمدن دولت بایدن در ژانویه به طول بیانجامد. با وجود توسعه واکسن مقابله با کرونا، هنوز خیلی از بخش های اقتصادی آمریکا با مشکلات مالی مواجهند.
بعد از مدت ها انتظار سرانجام اولین تزریق عمومی واکسن کرونا در انگلیس روی دو فرد مسن انجام شد و مقرر است این واکسن به شکل گسترده در اختیار عموم مردم قرار گیرد. طبق اعلام رسانه ها، رئیس جمهور آمریکا دستور استفاده از واکسن ساخت شرکت فایزر را صادر کرده است و کانادا نیز از ورود محموله های واکسن آگاهی داده است. انتظار می رود به تدریج و تا اختتام بهار سال ۲۰۲۱ بخش بزرگی از قشر اسیب پذیر در جهان واکسینه شوند.
تنش بین چین و آمریکا هنوز رو به افزایش است و در تازه ترین اقدام ضد چینی، وزارت خزانه داری آمریکا با صدور اطلاعیه ای اعلام نمود نام ۱۴ عضو ارشد حزب مرکزی کمونیست چین را به سبب آن چه دخالت در امور داخلی هنگ کنگ خوانده، به لیست تحریم های خود افزوده است که این اقدام با انتقاد شدید وزارت خارجه چین موجه شد. سفیر چین در آمریکا نیز از این کشور خواست تا دست از سیاست های مخرب خود بردارد و بجای آن با نشان دادن حسن نیت، مسیر را برای بهبود روابط دو کشور فراهم آورد.
قبل از این نیز کنگره آمریکا طرحی را تصویب کرد که به سبب آن شرکت های چینی که قوانین حسابداری و حسابرسی آمریکا را رعایت نکنند اجازه ورود به بورس این کشور و عرضه سهام خودرا نخواهند داشت. این لایحه پیش تر نیز در سنا تصویب شده بود و الان برای اجرائی شدن تنها نیاز به امضا توسط رئیس جمهور دارد. در صورت اجرائی شدن این قانون، یک مهلت سه ساله به بورس های چینی داده خواهد شد تا خودرا با این استاندارد ها وفق دهند و گرنه سهامشان از بورس آمریکا خارج خواهد شد.
تا حالا بیش از ۷۱ میلیون و ۱۶۹ هزار و ۷۳۰ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین یک میلیون و ۵۹۷ هزار و ۷۳ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۳۰۱ هزار و ۱۷۶ نفر، برزیل با ۱۷۹ هزار و ۸۹۷ نفر، هند با ۱۴۲ هزار و ۶۱۸ نفر، مکزیک با ۱۱۲ هزار و ۳۲۶ نفر و انگلیس با ۶۳ هزار و ۵۰۶ نفر بوده است.
تری سند ون- کارشناس ارشد سرمایه گذاری در موسسه ولث منیجمنت - اظهار داشت: هنوز بطور واضح شاهدیم که نوسانات بازارهای مالی در سطح بالایی قرار دارد. ما به یک راهکار برای مقابله با ویروس کرونا رسیده ایم که گویا خوب هم جواب داده است اما اینکه این واکسن ها تا چه حد برای همه مفید خواهند بود و تا چه مدتی می توانند ایمنی ایجاد کنند شک و تردیدهایی وجود دارد و وجود این شک و تردیدها هم به بازار سیگنال های متناقض می دهد.
بورس آمریکا
در وال استریت، بیشتر شاخص ها نزولی بودند تا جایی که دو شاخص از سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۱۱ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۰ هزار و ۳۲.۱۴ واحد بسته شد.
شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۲۱ درصد ریزش تا سطح ۳۶۷۵.۴۷ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۵۹ درصد کاهش در سطح ۱۲ هزار و ۳۴۱.۹۳ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۸ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۶۵۴۶.۷۶ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با کاهش ۱.۳۶ درصدی و ایستادن در سطح ۱۳ هزار و ۱۱۴.۳۰ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با افت ۰.۷۶ درصدی در سطح ۵۵۰۷.۵۵ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۱.۴۶ درصد پایین رفت و به ۸۰۶۳.۱۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با کاهش ۰.۳۹ درصدی تا سطح ۲۶ هزار و ۶۵۲.۵۳ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۳۶ درصد بالا رفت و در سطح ۲۶ هزار و ۵۰۵.۸۷ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" ریزش ۱.۰۳ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۴۸۸۹.۶۳ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۶۱ درصد کاهش و ایستادن در سطح ۶۶۴۲.۵۸ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر فاکتورهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است)
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها نزولی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۴۱ درصد کاهش به ۴۶.۴۷ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با افت ۰.۳۸ درصدی به ازای ۴۹.۹۳ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همین طور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با صعود ۰.۳۲ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۸۳۹.۳۶ دلار معامله شد. هر اونس نقره با صعود ۰.۰۱ درصدی به ازای ۲۴.۱۰ دلار مبادله شد.
منبع:

1399/09/22
12:31:12
5.0 / 5
664
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است