رییس سازمان نظام مهندسی معدن ایران:

كمبود تكنولوژی روز در بخش معدن از دلیلهای خام فروشی است

كمبود تكنولوژی روز در بخش معدن از دلیلهای خام فروشی است به گزارش سیب پال رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران اظهار داشت: امروز یکی از دلیلهای خام فروشی در بخش معدن ناشی از کمبود تکنولوژی روز است، در صورتیکه بخش معدن در وضعیت تشدید تحریم ها می تواند نقش کلیدی در توسعه اقتصادی کشور ایفا کند.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «تقی نبئی» روز یکشنبه در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری شرکت دانش بنیان بنیاد برکت ( ستاد اجرائی فرمان حضرت امام (ره) اضافه کرد: حالا ۴۱ هزار نفر عضو متخصص سازمان نظام مهندسی معدن ایران در ۳۱ استان منطبق با ذخایر معدنی پراکندگی دارند.
وی اضافه کرد: بخش معدن علاوه بر ایجاد اشتغالزایی مورد نیاز در محرومیت زدایی در سطح کشور می تواند نقش موثری داشته باشد و الان موانع ایجادی برای فروش نفت، فرصت ارتقای جایگاه معدن در اقتصاد کشور را فراهم ساخته است.
ایران حالا دارای حدود ۶۰ میلیارد تن ذخیره معدنی شناسایی شده است که از این رقم نزدیک به ۴۰ میلیارد تن ذخیره قطعی و بقیه احتمالی است.
براساس آمارهای رسمی پخش شده، سهم بخش معدن وصنایع معدنی از صادرات غیرنفتی نزدیک به ۲۰ درصد در سال قبل بود و وزارت صنعت، معدن وتجارت وعده داده، امسال این میزان به ۲۵ درصد برسد.
رییس سازمان نظام مهندسی معدن ایران افزود: امروز شرکت های دانش بنیان برای رشد بخش معدن وارد عمل شده اند و شرکت دانش بنیان زیر مجموعه بنیاد برکت در قالب تزریق دانش به بخش معدن، زمینه رشد آنرا فراهم سازد.
ایران حالا نزدیک به پنج هزار و ۶۰۰ معدن فعال دارد که سالیانه به طور متوسط ۴۰۰ میلیون تن انواع مواد معدنی از آنها استخراج می شود که سهم مصالح ساختمانی ۶۰ تا ۶۵ درصد برآورد شده است.
براساس این گزارش، «سعید عشیری» مدیرعامل شرکت دانش بنیان معنا (وابسته به بنیاد برکت - ستاد اجرائی فرمان حضرت امام(ره) در این مراسم اظهار داشت: امسال با تمرکز در حوزه اکتشاف با بهره بردن از فناوری نوین، برنامه ریزی لازم برای فرآوری مواد معدنی به عمل آمده و در سالهای ۱۴۰۱- ۱۴۰۰ دستاورد این بخش عرضه خواهد شد.
وی اشاره کرد: سرمایه گذاری مشترک در بخش معدن، قابل توسعه است و طرح های توسعه فناوری از محورهایی است که در این ارتباط موضوعیت دارد.
به گزارش سیب پال به نقل از ایرنا، ایران با اکتشاف ۶۸ نوع ماده معدنی از لحاظ تنوع دهمین کشور جهان شمرده می شود و از نظر ذخایر شناسایی شده در رده پانزدهم قرار گرفته است.
منبع:

1399/09/17
09:37:01
5.0 / 5
928
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است