لایحه بودجه ۱۴۰۰،

تكلیف ارز ۴۲۰۰ تومانی در بودجه چیست؟

تكلیف ارز ۴۲۰۰ تومانی در بودجه چیست؟ سیب پال: با وجود اخبار منتاقضی كه در ارتباط با وضعیت ارز 4200 تومانی در بودجه سال آینده عنوان شد، همانطور كه دولت از قبل اعلام نموده بود تامین ارز كالاهای اساسی كه البته تعداشان محدود است همچنان با نرخ ترجیحی انجام می شود ولی 4200 تومان نرخ مبنای بودجه نیست.به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، ابتدای سال ۱۳۹۷ بود که سیاست ارزی دولت تغییر و نرخ ۴۲۰۰ تومان مبنای مبادلات تجاری قرار گرفت و تا مدتی تنها نرخ مورد تائید دولت به شمار می رفت ولی در ادامه با راه اندازی سامانه نیما و البته رانتی که در مورد استفاده از ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات تمامی کالاها وجود داشت، به تدریج اختصاص این ارز محدود شده و تنها به کالاهای اساسی که حدود ۲۵ قلم را در بر می گرفت، محدود شد.

در همین جریان نرخی که دولت در دو سال اخیر در بودجه بعنوان مبنا قرار داد نیز خارج از این نرخ ۴۲۰۰ تومانی نبود و حتی سالانه بودجه ای برای تامین کالاهای اساسی با نرخ ترجیحی در نظر می گرفت.

با شدت گرفتن انتقادها نسبت به پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومان باتوجه به رانتی که در نتیجه عدم مدیریت صحیح و فاصله زیاد نرخ بازار آزاد و سامانه نیما به وجود آمده بود، به تدریج دولت به سمت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی حرکت کرد و هم اکنون حدود پنج قلم کالای اساسی و قسمتی از دارو تجهیزات پزشکی است که با ارز ترجیحی وارد می شود.

در حالی بحث های مختلفی در مورد نرخ ارز در بودجه سال ۱۴۰۰ و تامین ارز کالای اساسی با نرخ ۴۲۰۰ تومان مطرح بود که دولت از ارز حدود ۱۱هزار تومانی در لایحه بودجه رونمایی کرده است.

این موضوع سبب ابهامات و گمانه زنی هایی در ارتباط با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از مجموع بودجه و کالاهای اساسی شد، اما در اصل آنچه که اتفاق افتاده این است که تامین ارز همان چند قلم کالای اساسی با نرخ ترجیحی در سال آینده ادامه داشته ولی مبنای ارز بودجه از نرخ ۴۲۰۰ تومان در بودجه امسال به ۱۱ هزار تومان تغییر کرده است.

این در حالی است که بررسی لایحه بودجه در مورد وضعیت ارز ۴۲۰۰ تومانی از این حکایت دارد که به استناد جزء (۴) بند (ب) تبصره (۱)، این مجوز وجود دارد که در صورت تغییر نرخ ارز ترجیحی مورد استفاده در این قانون به نرخ سامانه معاملات الکترونیکی (ETS)، به دولت اجازه داده می شود منابع وصولی را به ردیف درآمدی شماره ۱۶۰۱۳۶ مندرج در جدول شماره (۵) این قانون واریز نماید. منابع واریزی از محل ردیف شماره ۷۱-۵۳۰۰۰۰ مندرج در جدول شماره (۹) قانون صرف معیشت و سلامت مردم می شود.

بر این اساس نرخ ۴۲۰۰ تومان برای تامین قسمتی از کالاهای اساسی همچنان پابرجا است ولی در صورت تغییر این روال، منابع ناشی از آن به ردیف دیگری از بودجه جهت صرف در معیشت مردم واریز خواهد شد.

منبع:

1399/09/12
23:21:15
5.0 / 5
843
تگهای خبر: ارز , بازار , كالا , مجوز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است