سند واحدهای راكد صنعتی مازندران باطل می شود

سند واحدهای راكد صنعتی مازندران باطل می شود رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران اظهار داشت كه پروانه بهره برداری واحدهای صنعتی راكد استان به ویژه آن دسته از واحدهایی كه داخل شهرك های صنعتی قرار دارند، باطل می شود.


به گزارش سیب پال به نقل از ایرنا، حسینعلی قوانلو روز شنبه در نشست هم اندیشی با رسانه های استان در ساری دلیل اصلی اجرای این طرح را آزاد سازی اراضی شهرک های صنعتی برای واگذاری به کارآفرینان واقعی و جلوگیری از بورس بازی زمین از طرف برخی صاحبان این واحدهای صنعتی اعلام نمود.
وی تعداد واحدهای صنعتی غیر فعال دارای مجوز بهره برداری در مازندران را ۶۶۳ واحد اعلام نمود و اظهار داشت که ۲۵۳ واحد صنعتی غیر فعال در داخل شهرک های صنعتی استان قرار دارند.
مازندران ۳۹ شهرک و ناحیه صنعتی به وسعت یکهزار و ۹۲۳ هکتار دارد. میانگین زمین هر شهرک صنعتی در این استان ۵۰ هکتار است که اغلب آن در مناطق مرکزی و شرق استان واقع است.
رییس سازمان صمت مازندران با اظهار این که برخی از واحدهای صنعتی در مازندران از مدت ها قبل با وجود دریافت مجوز بهره برداری از چرخه تولیدی و صنعتی خارج شدند و با وجود حمایت های دولتی رغبتی برای بازگشت به تولید مجدد ندارند، هشدار داد: برای آزاد سازی اراضی در اختیار این واحدها، مجوز بهره برداریشان در صورت عدم برگشت به تولید باطل می شود.
وی اظهار داشت: برخی از واحدهای صنعتی استان در شهرک ها هم به بهانه نداشتن توجیه اقتصادی فعالیتشان را از مدت ها قبل متوقف کرده اند و اقدامی هم برای بهینه سازی ندارند که در صورت تداوم این وضعیت، مجوز بهره برداری آنها هم باطل و زمین دولتی از آنها بازپس گرفته شده، به کارآفرینان واگذار می شود.
او اضافه کرد: بعضی از مالکان واحدهای تولیدی و صنعتی به ویژه در حوزه بتن آماده و تیرچه بلوک مجوز فعالیت از سازمان صمت دریافت نمودند، ولی فعالیتشان را ادامه ندادند. اینگونه مجوز بهره برداری صنعتی به صورتی فرصت تغییر کاربری اراضی کشاورزی به صنعتی را برای آنها فراهم نمود که ارزش افزوده چندین برابری را برای آنها می تواند به همراه داشته باشد و اساسا در صورت بازنگشتن به فعالیت، مجوز آنها هم لغو خواهد شد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران اظهار داشت: برمبنای تصمیم استانی، ضمن ابطال جواز بهره برداری واحدهای غیر فعال در داخل شهرک های صنعتی، جواز بهره برداری واحدهای تیرچه بلوک و بتن آماده غیر فعال نیز باطل می شود تا از بورس بازی زمین در داخل و خارج شهرک جلوگیری شود.
قوانلو پیش بینی نمود که با ابطال جواز بهره برداری واحدهای غیر فعال صنعتی در داخل شهرک ها حداقل بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ هکتار زمین آماده برای سرمایه گذاری در این مناطق برای کارآفرینان و سرمایه گذاران جدید آزاد شود.
وی دلیل طولانی شدن بازپس گیری اراضی واحدهای صنعتی راکد در داخل شهرک های صنعتی را صدور سند مالکیت برای آنها اعلام نمود و گفت: صدور سند مالکیت برای این واحدها قیمت زمین ها را برای این واحدها دو تا سه برابر قیمت واقعی افزایش داد و این در حالیست که هیچ فعالیت تولیدی نیز ندارند.
قوانلو توضیح داد: مراحل قانونی برای ابطال سند مالکیت این واحدهای صنعتی در مراجع قضایی نیز در حال پیگیری است و به محض صدور رای از طرف دستگاه قضایی این اراضی به سرمایه گذاران واگذار خواهد شد.

فعالیت ۷۵ درصد واحد صنعتی مازندران
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران همین طور اظهار داشت که با وجود تحریم و مشکلات اقتصادی الان ۷۵ درصد از واحدهای صنعتی که جواز بهره برداریشان را از این سازمان دریافت نمودند، فعالیت تولیدی دارند.
وی ادامه داد: بیشتر این واحدهای صنعتی حداقل یک تا دو شفیت از شبانه روز فعالیت تولیدی اشتغال دارند و بعضی از آنها نیز تا سه شفیت هم کار می کنند.
او افزود: در مجموع الان یک هزار و ۹۸۱ واحد تولیدی و صنعتی که دارای جواز بهره برداری از سازمان صمت در داخل و خارج شهرک ها و نواحی صنعتی استان در حال تولید هستند و ۴۵ هزار نفر در این واحدها اشتغال به کار دارند.
قوانلو گفت: طبق آخرین آمار رسمی ۶۶۳ واحد تولیدی و صنعتی به سبب مشکلات اقتصادی، نداشتن توجیه اقتصادی برای فعالیت، فرسودگی تجهیزات و ماشین آلات نیز راکد هستند که بخش عمده ای از این واحدها را مصالح اختمانی و تولید کنندگان بتن آماده و تیرچه بلوک می سازند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مازندران اضافه کرد: بررسی ها نشان میدهد که عمده واحدهای غیر فعال در حوزه بتن آماده و تیرچه بلوک در استان پروانه بهره برداری را برای تغییر کاربری اراضی کشاورزی به صنعتی در امتداد افزایش ارزش افزوده اراضی خود دریافت نمودند.
وی اظهار داشت: این واحدهای صنعتی راکد نیز شناسایی شدند و جواز صنعتی آنها نیز برای جلوگیری از بورس بازی زمین باطل خواهد شد.1399/09/02
20:39:27
5.0 / 5
894
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بورس , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است