وال استریت سبزپوش شد

وال استریت سبزپوش شد سیب پال: همه فاكتورهای مهم بورس نیویورك صعودی شدند.


به گزارش سیب پال به نقل از بلومبرگ، هرچند که اخبار مثبت از پیشرفت های دارویی در مقابله با ویروس کرونا موجب دلگرمی بازارها شده است اما بنظر می رسد که نتایج اقتصادی و مالی این ویروس مرگبار بر روی اقتصاد جهانی به مدت طولانی تری ادامه داشته باشد و این مساله موجب خواهد شد تا رشد اقتصادی کشورهای مختلف تحت تاثیر قرار گیرد و حتی در سناریو بدبینانه منجر به رقم خوردن یک بحران مالی دیگر شود.
موسسه مالی بین الملل در گزارشی با اشاره به طولانی شدن همه گیری کرونا و مشکلات پیش آمده برای شرکتها و دولت ها در بخش مالی پیش بینی نمود تا اختتام امسال مجموع بدهی جهانی به سطح بی سابقه ۲۷۷ میلیارد دلار برسد. طبق اعلام این موسسه که دارای ۴۰۰ زیرمجموعه بانکی بزرگ در جهان است، هم اکنون مجموع بدهی جهانی به ۲۷۲ تریلیون دلار رسیده که این رقم ۱۵ تریلیون دلار بیشتر از رقم ثبت شده سال قبل است. قبل از این نیز بعضی از نهادهای بین المللی مهم نظیر صندوق بین المللی پول و بانک جهانی نسبت به کاهش شدید رشد اقتصادی جهان امسال هشدار داده بودند.
شمار مبتلایان به کرونا در جهان کماکان با سرعت زیادی رو به افزایش است. در فرانسه تنها در عرض سه هفته حدود یک میلیون نفر به کرونا مبتلا شده اند تا این کشور به اولین کشور اروپایی تبدیل گردد که دو میلیون مبتلا به کرونا دارد. از حدود چهار میلیون مبتلای جدید به کرونا حدود نیمی از آنها در اروپا هستند. در آمریکا نیز وضعیت بهتر نیست و شمار مبتلایان به کرونا از سه میلیون نفر عبور کرده است. در شرق اروپا رکورد مرگ و میرها در لهستان و اوکراین شکسته شده و در آمریکای لاتین نیز کماکان شرایط بحرانی ارزیابی می شود.
با اوج گیری مجدد همه گیری کرونا در بعضی از نقاط آمریکا محدودیت ها مجدد بازگشته اند. در نیویورک، بیل دبلاسیو- شهردار این شهر از بسته شدن مدارس و آغاز کلاس های آنلاین آگاهی داده و در ایالت کالیفرنیا، دولت محلی پروتکل جدید بهداشتی محیط شغلی را برای اجرا ابلاغ کرده است. جیمز بولارد- رئیس دفتر منطقه ای فدرال رزرو در سنت لوییس و جان ویلیامز رئیس دفتر منطقه ای نیویورک در اظهاراتی جداگانه نسبت به نتایج اقتصادی گسترش شیوع ویروس کرونا ابراز نگرانی کرده اند. داده های جداگانه نشان می دهند شاخص اطمینان مصرف کنندگان آمریکایی در ماه نوامبر کاهش محسوسی نسبت به ماه قبل داشته است و فعالان اقتصادی نسبت به وخیم شدن چشم انداز اقتصادی نگران شده اند. محدودیت های کرونائی در بخش بزرگی از اروپا همچون فرانسه و آلمان و انگلیس باردیگر اعمال شده است.
تا حالا بیش از ۵۷ میلیون و ۱۸۴ هزار و ۳۱۹ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین یک میلیون و ۳۶۴ هزار و ۴۵۳ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۲۵۸ هزار و ۵۷ نفر، برزیل با ۱۶۸ هزار و ۶۱ نفر، هند با ۱۳۲ هزار و ۲۰۲ نفر، مکزیک با ۹۹ هزار و ۵۲۸ نفر و انگلیس با ۵۳ هزار و ۷۷۵ نفر بوده است.
آینده مناسبات تجاری اروپا و آمریکا هنوز مشخص نیست. در شرایطی که بتازگی کشورهای شرق آسیا بزرگ ترین پیمان تجاری جهان را با هم امضا کردند، انگلیس و اتحادیه اروپا هنوز نتوانسته اند از بن بست برگزیت خارج و به یک توافق بر سر روابط آتی خود در حوزه تجاری، مالی و بانکی برسند. برخی منابع خبری از تماس جو بایدن با بوریس جانسون- نخست وزیر انگلیس آگاهی داده اند که بایدن در جریان این مکالمه تلویحا تهدید کرده است بدون دستیابی به توافقی مشخص با اتحادیه اروپا، امضای توافق تجارت آزاد بین انگلیس و آمریکا نیز ممکن نخواهد بود.
در آمریکا حجم تولیدات صنعتی این کشور در ماه اکتبر نسبت به ماه قبل ۱.۱ درصد رشد داشته است که بهتر از حد انتظار قبلی بوده است. این نرخ هنوز فاصله بسیاری با نرخ های رشد ثبت شده در پیش از بحران کرونا داشته اما نسبت به رشد منفی ماه های قبلی کاملا امیدوار کننده است.
دومین پیشرفت دارویی بزرگ در مقابله با کرونا موج تازه ای از امیدواری را نسبت به حل مساله کرونا در میان معامله گران به وجود آورده است. شرکت دارویی مدرنا با انتشار اطلاعیه ای اعلام نموده است نتایج بالینی واکسن ساخت این شرکت بر روی بیش از ۳۰ هزار داوطلب نشان میدهد که این واکسن ایمنی ۹۴ درصدی را به وجود آورده است. این شرکت آمریکایی امیدوار است کارهای ستاندن مجوز را تا اختتام این ماه انجام دهد تا از شروع سال آینده میلادی این واکسن را برای عرضه عمومی روانه بازارها کند.
یوسف عباسی- کارشناس ارشد سرمایه گذاری در موسسه استون ایکس اظهار داشت: هم اکنون بازارهای جهانی خودرا در یک موقعیت سردرگم کننده یافته اند، از یک طرف این نگرانی وجود دارد که در کوتاه مدت تلفات ناشی از کرونا کماکان بالا باشد و تا رسیدن واکسن خسارت های جانی و اقتصادی آن ادامه داشته باشد و از طرف دیگر این خوشبینی وجود دارد که بعد از غلبه بر کرونا نرخ رشد به سطوح بالایی برسد.
بورس آمریکا
در وال استریت، همه شاخص ها صعودیی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۱۵ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۹ هزار و ۴۸۳.۲۳ واحد بسته شد.
شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۳۹ درصد صعود تا سطح ۳۵۸۱.۸۷ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۸۷ درصد جهش در سطح ۱۱ هزار و ۹۰۴.۷۱ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۸ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۶۳۳۴.۳۵ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با ریزش ۰.۸۸ درصدی و ایستادن در سطح ۱۳ هزار و ۸۶.۱۵ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با افت ۰.۶۷ درصدی در سطح ۵۴۷۴.۶۶ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۶۴ درصد پایین رفت و به ۷۹۳۰.۲۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد مختلفی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با ریزش ۰.۳۶ درصدی تا سطح ۲۵ هزار و ۶۳۴.۳۳ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۷۱ درصد پایین رفت و در سطح ۲۶ هزار و ۳۵۶.۹۷ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" صعود ۰.۷۴ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۴۹۲۷.۹۹ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۲۵ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۶۵۴۷.۲۳ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر فاکتورهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است)
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها مختلف بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۱۲ درصد افزایش به ۴۱.۷۴ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با افت ۰.۱۴ درصدی به ازای ۴۴.۱۶ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همین طور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با کاهش ۰.۳۵ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۸۶۶.۸۱ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افت ۰.۱۸ درصدی به ازای ۲۴.۱۶ دلار مبادله شد.
منبع:

1399/08/30
22:22:16
5.0 / 5
840
تگهای خبر: آنلاین , ارز , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است