رییس اتاق اصناف در گفت وگو با سیب پال:

۲ میلیون واحد صنفی در زمان تعطیلات كرونائی نیازمند حمایت هستند

۲ میلیون واحد صنفی در زمان تعطیلات كرونائی نیازمند حمایت هستند رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به تعطیلی حدود دو میلیون واحد صنفی به سبب اعمال محدودیت های كرونائی، اظهار داشت:  پیشنهاداتی را در بیمه، مالیات، عوارض شهرداری و تعویق وصول تعهدات مالی ارائه كردیم تا این واحدها با خسارت كمتری تعطیلی دو هفته ای را پشت سر بگذارند.


«سعید ممبینی» روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به ابعاد وسیع تاثیر بیماری کرونا بر دنیا و همین طور در ایران، گفت: شیوع این بیماری و مرگ و میر ناشی از آن باعث شده تا دستگاه های اجرائی در جهان تدابیر جدیدی را برای مدیریت کشورها اتخاذ کنند.
وی با تاکید بر اینکه در ایران نیز شاهد این روند بوده ایم، اشاره کرد: اصناف کشور باتوجه به مسئولیت اجتماعی که بر عهده داشتند در ماه های گذشته برای کنترل و کاهش شیوع ویروس کرونا همکاری لازم را به عمل آوردند.
رییس اتاق اصناف ایران با اشاره به تعطیلات مقطعی برای گروهی از مشاغل در ماه های گذشته که اثر بخشی لازم را نیز به دنبال نداشته است، اشاره کرد: با آغاز آذرماه تدابیر و اقدامات جدیدی در دستور کار قرار دارد که می تواند به کاهش شیوع ویروس کرونا کمک نماید.
وی با اعلان اینکه برنامه جامعی برای چهار گروه صنفی در طول این مدت پیش بینی شده است، اشاره کرد: اصنافی که نیازهای روزمره شهروندان را تامین می کنند در گروه نخست جای گرفته اند که اجازه فعالیت در مناطق قرمز را خواهند داشت.
وی با اعلان اینکه تغییراتی در دسته بندی های اصناف انجام داده ایم، اضافه کرد: تعداد مشاغل گروه اول بالا رفته است که برمبنای آن، تعمیرات لوازم خانگی، یدکی و واحدهای خدماتی اجازه فعالیت در روزهایی اعمال محدودیت دارند، البته در ایام آینده تا زمان اجرای طرح احتمال بازبینی و تغییرات مجدد نیز وجود دارد.
ممبینی با اعلان اینکه با آغاز آذرماه مشاغل گروه های ۲، ۳ و ۴ مجوز فعالیت در مناطق قرمز را نخواهند داشت، اشاره کرد: بیش از ۲ میلیون واحد صنفی مشمول این تعطیلی هستند که این مساله به آنها ابلاغ گردیده و مکلف به اجرا هستند.
به گفته وی، رستوران ها و اغذیه فروشان در صورت نصب اطلاعیه در خصوص سرو غذای بیرون بر و عدم استفاده از محیط سالن غذاخوری امکان فعالیت خواهند داشت.
بسته پیشنهادی اصناف به دولت برای کمک به مشاغل در زمان تعطیلی
رییس اتاق اصناف ایران گفت: برای کمک به ۲ میلیون واحد صنفی که مشمول تعطیلی در مناطق قرمز شده اند پیشنهاداتی را ارائه کردیم تا با خسارت کمتری این تعطیلی را پشت سر بگذارند؛ بطور مثال واحدهای صنفی به سبب اینکه از تعطیلی مراکز خود در هفته های پیش رو باخبر نبودند و مبادرت به خرید کالای مورد نیاز خود با چک کرده اند، باتوجه به تعطیل نبودن بانک ها صاحبان چک می توانند نسبت به وصول آن اقدام نمایند.
وی اضافه کرد: خیلی از واحدهای صنفی با درآمد روزانه، هزینه های خودرا تامین می کنند که باتوجه به تعطیلی دو هفته ای مناطق قرمز و احتمال ادامه آن، توان پرداخت تعهدات مالی خودرا نخواهند داشت که انتظار می رود دولت دراین زمینه حمایت هایی همچون تعویق وصول تعهدات مالی را در دستور کار قرار دهد.
ممبینی با اعلان اینکه پرداخت بیمه، مالیات و عوارض شهرداری یکی از مهمترین مشکلات اصناف تعطیل، است، اشاره کرد: بعضی از مشاغل مانند تالارهای پذیرایی در ماه های گذشته بطور کامل تعطیل بودند و برخی دیگر نیز همچون آرایشگاه ها با محدودیت هایی به فعالیت خود ادامه داده اند که پیشنهاد کردیم برای این گروه از مشاغل معافیت مالیاتی در نظر گرفته شود و بیمه و عوارض شهرداری نیز از اصناف مناطق قرمز مطالبه نشود.
وی با اعلان اینکه مجلس شورای اسلامی نیز پشتیبانی از اصناف را در دستور کار خود قرار داده است، اشاره کرد: پشتیبانی از واحدهای صنفی، پشتیبانی از حفظ اشتغال است برای اینکه در صورت تداوم تعطیلی کارکنان در بخش های مختلف تعدیل و بیکار می شوند و دولت مجبور به پرداخت بیمه بیکاری خواهد شد در صورتیکه می تواند همین هزینه را برای اشتغال این افراد صرف کند.
ممبینی اشاره کرد: با وجود تمام شرایطی که تعطیلی ها به دنبال خواهد داشت اصناف با شبکه درمان کشور برای کنترل شیوع ویروس کرونا همکاری لازم را خواهند داشت تا با کاهش تردد، زنجیره انتقال و مرگ ناشی از آن قطع شود.
اصناف متخلف تعطیل می شوند
رییس اتاق اصناف ایران با اعلان اینکه دستورالعمل جامع مدیریت هوشمند تخلفات پیش بینی شده است، اشاره کرد: واحدهای متخلف مشمول اخطار و تعطیلی می شوند که این برای مناطق قرمز یک ماه، نارنجی ۱۵ روز و زرد یک هفته در نظر گرفته شده است.
به گزارش سیب پال به نقل از ایرنا، ویروس کرونا یکسال قبل از ووهان چین سر بر آورد و از اسفندماه سال ۹۸ ایران نیز درگیر شیوع این بیماری شد که به سبب آن تعطیلی و اعمال محدودیت در دستور کار کشور قرار گرفت.
در حال حاضر باتوجه به مرحله سوم اوج گیری این کرونا در کشور و افزایش قدرت انتقال آن به ۱۰ برابر، ستاد ملی مقابله با کرونا دستورالعمل های جدیدی را برای آغاز آذرماه اعلام نموده است که شامل تعطیلی دو هفتهای در مناطق قرمز و اعمال محدودیت در شهرهای نارنجی و زرد می شود.


1399/08/28
21:13:24
5.0 / 5
1156
تگهای خبر: بانك , بیمه , خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است