معاون گمرك به سیب پال اعلام كرد

ترخیص ۹۰ درصدی كالای اساسی مشروط شد

ترخیص ۹۰ درصدی كالای اساسی مشروط شد سیب پال: طبق اعلام معاون فنی گمرك ترخیص كالاهای اساسی تا سقف 90 درصد بدون الزام به ارائه ی كد رهگیری بانك با ستاندن تعهد از صاحب كالا برای عرضه در قالب تعیین شده و با نرخ مصوب انجام می شود.


مهرداد جمال ارونقی در گفت و گو با ایسنا، جزئیات تکالیف گمرک برمبنای جلسه اخیر ستاد تنظیم بازار در ارتباط با ترخیص کالاهای اساسی و غیراساسی طبق مصوبه اخیر ستاد هماهنگی اقتصادی دولت را تشریح نمود.

وی در ارتباط با ترخیص درصدی کالاهای اساسی توضیح داد: این کالاها شامل روغن خام، دانه های روغنی، کنجاله سویا، جو و ذرت، قابل ترخیص به صورت درصدی تا سقف ۹۰ درصد بدون الزام به کد رهگیری را دارا هستند.

معاون فنی گمرک با اشاره شرایط تعیین شده برای صاحبان این کالاهای اساسی بدون کد رهگیری بانک اشاره کرد: ترخیص درصدی کالاهای اساسی با درخواست و ستاندن تعهد از صاحب کالا در خصوص عرضه این کالاها با نرخ مصوب و یا عرضه در سامانه ها همچون بازارگاه و شبکه های توزیع تعیین شده انجام می شود.

وی این را هم اظهار داشت که ترخیص قطعی کل کالا نیز مشروط به ستاندن و ارائه ی اعلامیه تامین ارز یا کد رهگیری بانکی است. این در حالیست که کالاهای اساسی دارای اولویت کالایی (۲۱ ) نیز مشمول این تسهیلات خواهند بود.

نامه بانک لازم نیست
ارونقی تصریح کرد: برای ترخیص درصدی کلیه کالاهای اساسی در صف تخصیص یا تامین ارز بانکی نیاز به صدور نامه از طرف بانکهای عامل نیست ولی برای ترخیص قطعی کالاهای اساسی ستاندن و ارائه ی کد رهگیری الزامی است.

تکلیف گمرک در ترخیص مواد اولیه تولید
این مقام مسئول در گمرک ایران در ادامه با اشاره به این که گمرک در ارتباط با کلیه مواد اولیه و قطعات و ملزومات در رابطه با تولید با تشخیص و تایید وزارتخانه مبادرت به ترخیص کالاها تا سقف ۹۰ درصد بدون کد رهگیری بانک می کند، افزود؛ ستاندن کلیه مجوزهای قانونی لازم برای ترخیص درصدی کالاها مانند مجوزهای سازمان ملی استاندارد، بهداشت، جهاد کشاورزی پیش از خروج کالا تا سقف اعلام شده در سامانه الزامی است.

نیاز به ویرایش ثبت سفارش نیست
ارونقی افزود: ترخیص کالاهای اساسی در صورت تغییر رویه ارزی، از بانکی به واردات در مقابل صادرات یا ارز متقاضی نیاز به ویرایش ثبت سفارش از نظر تغییر نوع رویه نخواهد داشت و کالاها با رعایت سایر مقررات و یا همان ثبت سفارش اولیه ترخیص می شود.

وی این را هم اظهار داشت که فهرست اقلام مشمول استفاده از تسهیلات مصوبه ستاد اقتصادی دولت از طرف وزارت جهاد کشاورزی راسا به گمرک ایران ارائه و گمرک نیز مکلف است با قید فوریت اقدامات لازم را درباب فهرست های دریافتی اعمال نماید.
منبع:

1399/08/26
20:32:47
5.0 / 5
870
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است