پرونده سیاه گروهك تروریستی حركة النضال در گذر زمان

پرونده سیاه گروهك تروریستی حركة النضال در گذر زمان سیب پال: سركرده گروهك تروریستی «حركة النضال» در شرایطی دستگیر شد كه این گروهك در بیش از دو دهه فعالیت عامل شهادت و مجروح شدن بیش از 450 نفر از هموطنان بوده است.


به گزارش سیب پال به نقل از ایرنا، وزارت اطلاعات روز پنجشنبه در اطلاعیه ای از دستگیری «فرج الله چعب» سرکرده گروهک تجزیه طلب «حرکة النضال» و عامل اصلی حمله تروریستی خونین ۳۱ شهریور سال ۹۷ اهواز توسط سربازان گم نام امام زمان (عج) آگاهی داد.
در حادثه تروریستی ۳۱ شهریور سال ۱۳۹۷، تروریست ها در جریان رژه نیروهای مسلح به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس در اهواز، این آیین و مردمی که نظاره گر رژه بودند را مورد حمله مسلحانه قرار دادند که ۲۵ نفر شهید و ۶۸ نفر زخمی شدند.
تشکیلات تروریستی گروهک «حرکة النضال العربی التحریر الاحواز» در سال ۱۳۷۶ شمسی با پوشش کارهای سیاسی، فرهنگی و در قالب یک حزب غیرقانونی و فاقد مجوز در ایران شروع به کار کرد.
حبیب جبر نبگان سرکرده این گروهک تروریستی با همکاری سایر اعضای متواری به اروپا و آمریکا اعضای این گروهک را تشکیل می دادند.
هرچند اقدامات این گروهک از همان ابتدا بر پایه مقابله با جمهوری اسلامی ایران با هدف تحریک قومیت عرب و در نهایت تجزیه طلبی خوزستان برنامه ریزی شده بود اما کمتر از هشت سال به تشکیل شاخه نظامی به نام «کتائب محی الدین آل ناصر» و انجام اقدامات تروریستی انجامید.
بمب گذاری سال ۱۳۸۴ در اهواز حاصل تصمیم اعضای شورای مرکزی این گروهک در جلسات سری آنها بود.
بمب گذاری فرمانداری اهواز، سازمان مسکن وشهرسازی، سازمان مدیریت و برنامه ریزی، ساختمان مرکزی طرح توسعه نیشکر، سرقت مسلحانه از بانک صادرات اهواز، انفجار چاه های نفت و چندین خط لوله انتقال نفت، کشتار مردم بی دفاع و چندین عملیات تروریستی دیگر همچون اقدامات شاخه نظامی «حرکة النضال» بود.
شورای مرکزی این حزب با تولید و پخش سی دی و بیانیه های رسمی در استان خوزستان مسئولیت همه ترورها و اقدامات مسلحانه خودرا پذیرفت و حتی برای تکرار اقدامات تروریستی تهدید کرد.
سرکردگان این گروهک در کشورهای اروپایی و تحت حمایت آنان با اسامی مستعار به اقدامات تروریستی خود نظیر انفجار در بانک سامان اهواز، بمب گذاری در چندین نقطه از پارک ساحلی اهواز، حمله به نیروهای نظامی و انتظامی، حمله به اماکن و تاسیسات عمومی همچون عابربانک ها و مراکز خدمات شهری و دهها جنایت دیگر ادامه می دهند.
اقدامات تروریستی «حرکة النضال» در مجموع منجر به شهادت و مجروح شدن بیش از ۴۵۰ تن از هموطنان بی گناه در خوزستان شد. حمله تروریستی به رژه نیروهای نظامی و انتظامی در ۳۱ شهریورسال ۱۳۹۷ در اهواز و کشتار بی رحمانه شهروندان مظلوم نیز همچون اقدامات تروریستی «حرکة النضال» بود که مسئولیت مستقیم آنرا سخنگو و سرکردگان این گروهک رسما بر عهده گرفتند.
آزادی سرکرده تروریست ها پس از بازداشت در لهستان
۲۴ و ۲۵ بهمن سال ۱۳۹۷ ورشو، پایتخت لهستان میزبان نشستی به نام صلح و امنیت در خاورمیانه بود که با هماهنگی آمریکایی ها انجام شد.
مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا که با لابی های گسترده اهتمام در برگزاری این جلسه داشت، می خواست اجلاس ورشو را به محلی برای اجماع جهانی مقابل ایران تبدیل کند که البته موفق نشد.
با این حال با حمایت مالی آمریکایی ها گروهک های مختلف ضد انقلاب با ترغیب و فراخوان آمریکایی ها خودرا به ورشو رساندند تا حداقل قسمتی از شوی تبلیغاتی آمریکا مقابل ایران را تشکیل دهند.
یکی از مسافران ورشو، حبیب فرج الله چعب از اعضای سرکرده گروهک تروریستی «حرکة النضال» بود. پلیس ایران با پیگیری بوسیله اینترپل در سال ۱۳۸۶ شمسی و با استناد به کارهای تروریستی «حرکة النضال» و نقش حبیب فرج الله چعب در این عملیات ها «وانتد قرمز» را برای این تروریست درخواست نمود که توسط پلیس اینترپل این حکم صادر و منجر به دستگیری وی در فرودگاه ورشو شد.
بعد از دستگیری این تروریست در لهستان، جمهوری اسلامی ایران بر طبق مقررات بین المللی که حق محاکمه قضایی فرج الله چعب را به ایران می داد، خواهان استرداد وی به ایران شد اما همزمان عربستان سعودی و آمریکایی ها نیز فشارهای خودرا به دولت لهستان برای جلوگیری از استرداد این مجرم به جمهوری اسلامی آغاز کردند.
حتی آمریکایی ها با مشارکت سعودی ها، دولت سوئد را بعنوان کشور میزبان حبیب فرج الله چعب مجبور کردند تا هیاتی را برای پیگیری وضعیت این تروریست به لهستان اعزام کنند.
سرانجام باوجود ارسال مستندات غیر قابل خدشه درباره نقش حبیب فرج الله چعب در اقدامات تروریستی متعدد، دادگاه لهستان با فشار کشورهای آمریکا، سعودی و اسرائیل این تروریست را آزاد کرد.
بخشی از اقدامات تروریستی حرکة النضال در جدول زیر آمده است:


منبع:

1399/08/24
22:42:53
5.0 / 5
1305
تگهای خبر: بانك , تولید , خدمات , مجوز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است