پول ملی تركیه باردیگر ركورد زد

پول ملی تركیه باردیگر ركورد زد نرخ برابری هر یورو از ۱۰ لیر نیز گذشت.


به گزارش سیب پال به نقل از بلومبرگ، کاهش شدید ذخایر ارزی ترکیه سبب ریزش مجدد لیر در مقابل تمامی ارزهای مهم و ثبت رکوردهای پایین جدید شد. تا آخر ماه اکتبر ذخایر ارزی این کشور ۴۲.۲۶ میلیارد دلار بوده ۱.۸۳ میلیارد دلار نسبت به ماه قبل آن کاهش داشته است.
از طرفی هم بالا رفتن فشار تورمی و کاهش شدید ذخایر ارزی سبب نگرانی معامله گران از توانایی بانک مرکزی ترکیه در مدیریت شرایط کنونی شده است. از سوی دیگر نگرانی هایی از نتایج کرونا روی اقتصاد ترکیه که بخش بزرگی از اقتصاد ترکیه به گردشگری وابسته است، وجود دارد و تداوم شرایط کرونایی می تواند سبب عمیق تر شدن رکود اقتصادی در این کشور و افزایش شدید نرخ بیکاری شود.
تصمیم بانک مرکزی ترکیه به ثابت نگه داشتن نرخ بهره با واکنش منفی فعالان بازار روبرو شده است. نرخ بهره ترکیه حالا در سطح ۱۰.۲۵ درصدی قرار دارد و شماری از کارشناسان معتقدند برای کمک به اقتصاد این کشور، بانک مرکزی باید نرخ بهره را بالاتر ببرد که این مسئله تابحال به علت نگرانی از افزایش تورم اجرایی نشده است.
مسائل اخیر سبب شد تا لیر که هفته گذشته به پایین ترین سطح تاریخ خود رسیده بود بار دیگر یک رکورد دیگر ثبت کند و به کمترین نرخ برابری خود برسد؛ تا جایی که نرخ برابری دلار در کانال ۸.۵ لیر تثبیت شود. در آخرین دور از معاملات ارزی استانبول، هر دلار با ۰.۱۸ درصد افزایش به ۸.۵۳۱ لیر رسید.
ارزش پول ملی ترکیه از سال ۲۰۱۸ تابحال ۵۰ درصد در مقابل اسکناس آمریکایی تضعیف شده است. بانک مرکزی هم ذخایر ارزی کمی در اختیار دارد که این مسئله روی توانایی این نهاد در کنترل نوسانات ارزی تأثیر منفی گذاشته است.
در مقابل دیگر ارزهای مهم، نرخ برابری هر یورو معادل ۱۰.۱۳۸ لیر و هر پوند معادل ۱۱.۲۲۴ لیر اعلام گردید.1399/08/17
13:37:16
5.0 / 5
1459
تگهای خبر: ارز , اسكناس , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است