مدیركل عملیات و تعهدات ارزی بانك مركزی تشریح كرد

جزئیات تامین ۵ و سه دهم میلیارد دلار برای دارو و كالاهای اساسی

جزئیات تامین ۵ و سه دهم میلیارد دلار برای دارو و كالاهای اساسی سیب پال: مدیركل عملیات و تعهدات ارزی بانك مركزی آخرین اقدامات این بانك درباب تامین نزدیك به 5.3 میلیارد دلار ارزِ كالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشكی در شش ماهه ابتدایی سال جاری را تشریح نمود.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، شیوا راوشی ضمن اشاره به تصمیمات ستاد اقتصادی دولت دراین زمینه اظهار داشت: تامین ارزی که تا حالا توسط بانک مرکزی برای واردات کالاهای اساسی انجام شده است، عملکردی از برنامه بودجه بندی و صرفه جویی ارزی است که در ابتدای سال جاری توسط ستاد اقتصادی دولت تعیین و بمنظور اجرا به وزارتخانه های متولی واردات کشور (وزارتخانه های صمت، جهاد کشاورزی و بهداشت) و بانک مرکزی ابلاغ گردیده است.

وی سقف در نظر گرفته شده برای واردات کالاهای اساسی و ضروری طی سال ۱۳۹۹ را هشت میلیارد دلار عنوان نمود و اظهار داشت: از این مقدار ۵.۵ میلیارد دلار برای واردات اقلام مشمول زیر نظر وزارت خانه های صمت و جهاد کشاورزی و ۲.۵ میلیارد دلار برای دارو و تجهیزات پزشکی در نظر گرفته شد. همین طور مقرر شد که در شش ماه اول سال پنج میلیارد دلار از کل هشت میلیارد دلار تامین ارز شود. خوشبختانه بانک مرکزی این توفیق را داشته است که در نیمه سال بیش از الزام معین و نزدیک به ۵.۳ میلیارد دلار تا این تاریخ تامین ارز انجام دهد.

این مقام مسئول بانک مرکزی که در یک برنامه تلویزیونی سخن می گفت، تصریح کرد: حتی باتوجه به شیوع ویروس کرونا و الزاماتی که برای واردات برخی اقلام از طرف «وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی» تعیین شد، از میزان یک میلیارد دلار تعیین شده اولیه تامین ارز بیشتری انجام شده است.

مدیرکل عملیات و تعهدات ارزی، انتخاب اقلام را در تخصص و اختیار وزارت صمت یا وزارتخانه های ذی ربط دانست و اشاره کرد: این موارد به الزامات صنعت، استان های مختلف و ظرفیت تولید مرتبط می باشد. این موارد از سمت وزارتخانه های «صنعت، معدن وتجارت»، «وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی» و « جهاد کشاورزی» به بانک مرکزی اعلام می شود. براین اساس تا حالا برای ذرت درحدود یک میلیارد و ۴۴۰ میلیون دلار، کنجاله ۵۰۹ میلیون دلار و برای دانه های روغنی ۷۱۴ میلیون دلار تامین ارز شده است.

راوشی با اعلان اینکه به سبب تحریم های ظالمانه با محدودیت های ارزی مواجهیم، اظهار داشت: در عین حال درآمدهای ارزی نیز کاهش پیدا کرده و سرعت انتقال نیز به حساب هایی که از آنها خرید می نماییم و باید به کشورها واریز نماییم نیز کند شده است. اما آماری که ما در بانک مرکزی اعلام می نماییم، آمار محقق شده و مربوط به «تأمین ارز» است.

وی ادامه داد: تاکید می کنم «تأمین ارز» به معنای عددی است که محقق شده و ریال آن از واردکننده دریافت و در مقابل، ارز آن نیز به واردکننده پرداخت شده است. براین اساس درصدی از این تامین ها همیشه بواسطه کندی انتقال و توقفی که پس از دستور پرداخت وجه تا حساب ذی نفع خارجی به سبب زمان بر بودن رخ می دهد، ممکنست مختصری کم باشد.

راوشی هدف دولت از اجرای سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی را کمک به معیشت مردم دانست و اظهار داشت: معتقدیم تمام افرادی که در این پروسه حضور دارند شامل وزارتخانه های ذی ربط، واسطه ها، تولیدکنندگان و واردکنندگان باید نسبت به هر یک دلار از این ارز حساس باشند و آنرا امانت مردم نزد خود تلقی کنند. البته هدف غایی این سیاست این است که کالاها سریع و ارزان در اختیار مردم قرار گیرد.1399/07/16
21:52:41
5.0 / 5
1174
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بانك , بانك مركزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است