كارخانه بافت بلوچ گامی مهم در جهش تولید و اشتغال سیستان و بلوچستان

كارخانه بافت بلوچ گامی مهم در جهش تولید و اشتغال سیستان و بلوچستان سیب پال: ایرنا- كارخانه بافت بلوچ ایرانشهر، نامی آشنا در صنایع مادر نساجی ایران كه در گیرودار كشمكش های امكاناتی و واگذاری های مختلف چرخ های تولید آن 10 سال از چرخش بازایستاده بود با عنایت ویژه رهبر معظم انقلاب و سرمایه گذاری 2 هزار میلیارد ریالی دولت به بخش مهمی از پازل توسعه سیستان و بلوچستان و جهش تولید و اشتغال تبدیل گشته است.


به گزارش سیب پال به نقل از ایرنا؛ یکی از مهم ترین بخش های صنعت، صنایع مادر است. این صنایع را به جرات می توان قلب تپنده اقتصاد هر کشور نامید، چونکه، مولد محصولات اولیه ای هستند که صنایع دیگر را تغذیه می کنند. صنایع مادر را به سبب جامعیت محصولات و گستردگی خدمات، موتور حرکت صنایع دیگر نیز می دانند.
اگر در کشوری که حرکت به سمت توسعه را آغاز کرده، صنایع مادر بهر دلیلی نتوانند ادامه حیات دهند و یا از حرکت باز ایستند چرخ توسعه این کشور دیگر نخواهد چرخید و در گنداب عقب ماندگی ها فرو خواهد رفت، خیلی ساده است در دوران گذار ایران به جامعه صنعتی اگر اوضاع کشورمان را با ژاپن مقایسه نماییم به خوبی می توانیم ببینیم که به جهت بی توجهی های تاریخی حکومت های دست نشانده پیش از انقلاب صنعت ایران زمین خصوصاً صنایع مادر چه زیان های بزرگی دیده است.
با این مقدمه از اهمیت صنایع مادر به پهناورترین استان جنوب شرقی کشورمان؛ سیستان و بلوچستان می رویم، این استان با وجود تمامی ظرفیت ها و توانمندی های بالقوه و موقعیت راهبردی و خاص به استانی محروم تبدیل گشته بود ولی خوب است بدانیم وقتی در مختصات این استان پهناور دقیق می شویم با فاکتور گرفتن سایر استعدادها و ظرفیت های بالقوه آن به صنعتی مهم در یکی از شهرهای جنوبی آن بر می خوریم که جای تامل بسیار دارد. کارخانه بافت بلوچ استعداد ویژه صنعت نساجی در سیستان و بلوچستان است که با هدف ایجاد اشتغال و تامین نیاز بازار منطقه به وجود آمد.
همه چیز از یک آتش سوزی شروع شد، کارخانه بافت بلوچ ایرانشهر که آتش گرفت اوضاعش دگرگون شد این کارخانه که روز تاسیس آن همزمان با سالروز پیروزی انقلاب در اولین سال دهه ۶۰ بود نوید اتفاقات خوبی را برای محرومیت زدایی سیستان و بلوچستان می داد و توانسته بود با ظرفیت اسمی ۲۲ تن نخ در روز و ۲۸ میلیون متر پارچه و اشتغال بیش از ۲ هزار نفر آوازه ای در بین صنایع نساجی ایران پیدا کرده و خودرا بعنوان یکی از برندها و مشخصه نساجی ایران تبدیل کند اما با آن آتش نابهنگام سال ۸۷ شرایط جور دیگری رقم خورد.
آتش که به جانش افتاد، پس از فروش قطعه قطعه تجهیزات، ساختمان کارخانه بمنظور واگذاری در فهرست سازمان خصوصی سازی قرار گرفت، راهکاری که برای حل مشکلاتش هر گز مناسب نبود تا اینکه سرانجام با تاکید مقام معظم رهبری در آخرین هفته سال ۹۳ از فهرست سازمان خصوصی سازی خارج و برای احیا به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران واگذار و تحت حمایت دولت قرار گرفت.
جهش تولید جان باردیگر صنایع مادر
سال ۹۹ با هدایت رهبر معظم انقلاب به جهش تولید اختصاص پیدا کرد؛ این نقطه مهمی در تاریخ کارخانه بافت بلوچ شد، مقام معظم رهبری که عنایت ویژه ای به استان سیستان و بلوچستان به ویژه شهرستان ایرانشهر دارند بارها پیگیر احیا این کارخانه شدند.
تاکید رهبر معظم انقلاب و سرمایه گذاری ۲ هزار میلیارد ریالی دولت کارخانه قدیمی بافت بلوچ ایرانشهر را از رکود خارج و در راه جهش تولید قرار داده و بخش ریسندگی آنرا وارد چرخه تولید کرد.
محمد یوسفی مدیر کارخانه بافت بلوچ ایرانشهر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: بخش ریسندگی با اعتباری بیش از ۱۵۰ میلیارد تومان به راه افتاده است.
مسعود قائنی معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان نیز درگفت و گو با خبرنگار ایرنا به میزان تولید نخ این کارخانه پس از شرایط احیا اشاره و بیان کرد: میزان تولید نخ در کارخانه ریسندگی باتوجه به بازسازی و جایگزینی ماشین آلات قدیمی با جدید به ۱۵ تن نخ در روز بالا رفته است که در نهایت موجب افزایش ظرفیت و بالا رفتن کیفیت محصول تولیدی شده است.
بعد از رونق هر صنعتی و در واقع پس از جهش گرفتن تولید، اولین نقطه ای که بیشترین تاثیر را می گیرد اشتغال است؛ معاون امور صنایع سازمان صمت سیستان و بلوچستان به برنامه جذب نیروهای جدید در کارخانه بافت بلوچ اشاره کردو اضافه کرد: افزون بر ۲۵۰ نفر در بخش ریسندگی این کارخانه مشغول به کار می شوند.

بخش بافندگی کارخانه بافت بلوچ تکمیل کننده صنعت نساجی سیستان و بلوچستان
واحد بافندگی کارخانه بافت بلوچ حلقه اتصال دهنده این صنعت به نقطه اوج و رساندن ظرفیت های این کارخانه برای پر کردن خلا تولید در کشور است. پس از راه اندازی بخش ریسندگی این کارخانه همه نگاه ها به این سمت دوخته شد که چه زمانی بخش بافندگی راه می افتد تا چرخه تولید کارخانه کامل شود،
معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان به میزان اعتبار این بخش اشاره نمود و ضمن نامشخص دانستن زمان افتتاح آن اظهار داشت: منابع ارزی موردنیاز این کارخانه حدودا ۹ میلیون یورو بوده که این میزان تامین شده و برای منابع ریالی پیگیری ها در حال انجام می باشد.
مسعود قائنی در پاسخ به تعداد اشتغالی که این بخش می تواند ایجاد کند بیان کرد: برای بخش بافندگی باید یک طرح کامل دیده شود ولی آن چه مشخص است این که بخش مورد نظر اساسا اشتغال بالایی خواهد داشت.
بخش بافندگی کارخانه بافت بلوچ به مانند بخش ریسندگی برای شروع حرکت در چرخه تولید به ماشین آلات به روز و مدرن احتیاج دارد که یوسفی مدیر کارخانه بافت بلوچ ایرانشهر دراین زمینه اظهار داشت: رایزنی هایی برای گرفتن مجوزها و اعتبارات موردنیاز خرید ماشین آلات بخش بافندگی این کارخانه در حال انجام می باشد و هنوز ماشین آلات جدیدی برای این بخش خریداری نشده است.
زنجیره تولید کارخانه بافت بلوچ در گرو مواد اولیه
از احیای بحث مهم و حیاتی ۲ بخش ریسندگی و بافندگی که بگذریم در بررسی زنجیره تولید کارخانه بافت بلوچ به مواد اولیه مورد نیاز در تولید این کارخانه می رسیم.
مواد اولیه در جنگ تمام عیار اقتصادی که مقابل ایران راه افتاده ضربان تولید کشور را در دست خود گرفته است اما سوالی که وجود دارد این است که کارخانه بافت بلوچ مواد اولیه مورد نیاز به ویژه پنبه را از کجا تهیه می کند؟
در این زمینه معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان می رویم اظهار داشت: موضوع کشت پنبه باتوجه به استعداد منطقه ایرانشهر در بخش کشاورزی تکمیل کننده چرخه تولید بوده و در نهایت نخ، پارچه، رنگرزی و تولید پوشاک این زنجیره در سیستان و بلوچستان را تکمیل و به افزایش اشتغال زایی در این استان کمک خواهدنمود.
مدیر کارخانه بافت بلوچ ایرانشهر نیز در تکمیل سخنان معاون سازمان صمت استان اظهار داشت: تا حالا مواد اولیه کارخانه به ویژه پنبه از استان های خراسان شمالی، خراسان جنوبی، فارس و گلستان تهیه می شده است.
یوسفی به طرح های آینده برای تامین پنبه از داخل استان سیستان و بلوچستان اشاره نمود و اظهار داشت: کارهای اولیه و رایزنی ها انجام شده و مقرر است که قسمتی از زمین های کمیته امداد در اختیار کارخانه قرار گیرد تا در آنها کشت پنبه صورت گیرد.

کارخانه بافت بلوچ و بازارهای داخلی و بین المللی
برای نفوذ در بازارهای خارجی استراتژی های گوناگونی لازم است برای اینکه این بازارها در کشورهای گوناگونی وجود دارد اما موقعیت سیستان و بلوچستان و همسایگی اش با کشورهای افغانستان و پاکستان و حاشیه دریای عمان شباهت های فرهنگی میان این کشورها زمینه بالایی را برای بازار بین المللی محصولات کارخانه بافت بلوچ فراهم خواهدنمود.
معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان به سایر ظرفیت ها و توانمندی های منطقه برای رونق صنعت کارخانه بافت بلوچ اشاره نمود و اضافه کرد: نیروی کار ارزان، معافیت های مالیاتی داخلی برای سیستان و بلوچستان، بازارهای صادراتی افغانستان و پاکستان و سایر کشورهای همسایه در حاشیه دریای عمان و خلیج فارس همه می توانند از نظر بازاریابی و فروش بین المللی مزیت بسیار خوبی برای واحدهای تولیدی سیستان و بلوچستان به ویژه کارخانه بافت بلوچ باشد.
هر چند که بازار داخلی اهمیتی کمتر از بازار بین المللی ندارد این کارخانه می تواند در بخش های مختلف داخلی هم به نیاز مصرف کنندگان خرد و هم مصرف کنندگان کلان پاسخ دهد.
یوسفی مدیر کارخانه بافت بلوچ ایرانشهر با اعلان اینکه این کارخانه تا کنون صادرات نداشته و نخ های تولیدی آن بعنوان مواد اولیه کارخانه های بافندگی و بافت پارچه، حوله و فرش داخلی روانه بازار می شده است بیان کرد: لباس مردمان سیستان و بلوچستان به ویژه مردان این دیار در استان های مختلفی مانند خوزستان، بوشهر و خراسان پوشیده می شود اگر ما بتوانیم یک بخش کوچک از لباس هایی که هم اینک از چین و کشورهای دیگر وارد بازار این مناطق می شود را تامین نماییم یک موفقیت بزرگی بدست آورده ایم.
با در نظر گرفتن این مساله که امــروزه صنعت، بعنوان اصلی ترین ابزار، در توســعه مناطق نقش محوری را به خود مختص کرده است می توانیم ایران را کشوری در حال توسعه بدانیم که در چندین دهه با رشد علم و فناوری و توسعه صنایع مختلف توانسته جایگاه نزدیک به مرکزی را در بین کشورهای جهان پیدا کند.
امروزه بخش صنعت در مقایسه با سایر بخش های مولد اقتصادی، به بخشی رهبری کننده در عرصه اقتصاد تبدیل شده است. رشد صنعت امکان می دهد که قدرت عوامل تولید باتوجه به توسعه بیش از پیش علم و فناوری به صورت مستمر افزایش یابد. با رشد صنعتی شدن کشور این امکان فراهم می شود که نیازهای مادی افراد جامعه بهتر تامین و نیروی کار شاغل در بخش صنعت از حقوق و امنیت اجتماعی بهتری بهره مند شوند.
کارخانه بافت بلوچ هر چند از آغاز تاسیس تا حالا مسیر پر فراز و نشیبی را طی کرده است اما با شروع به کار مجدد بخش ریسندگی و توجه ویژه رهبر معظم انقلاب و دولت به ویژه در سال جهش تولید انقلابی بزرگ در صنایع نساجی ایران به وجود آورده است، این کارخانه علاوه بر در دست گرفتن بازار داخلی و در کنار آن کاهش واردات بی رویه نخ و پارچه از سایر کشورها می تواند نیاز نخ و پارچه کشورمان را تامین کند و کالاهای ایرانی را یک گام در مواد اولیه به جلو بیاندازد ؛ هر چند که چرخه کامل این صنعت حلقه ی ناتمام بافندگی و تولید پارچه را دارد اما امید می رود که با بروزرسانی و احیا دو باره بخش بافندگی این چرخه کامل شود و مردمان سیستان و بلوچستان پارچه اولی لباس فاخرشان را که برگرفته از فرهنگ دیرینه شان است را خود تامین و به سایر نقاط ایران هم ارسال نمایند.
هرچند این کارخانه تا حالا نتوانسته صادرات داشته باشد اما با رایزنی های بین المللی و شناسایی دقیق بازارهای هدف به ویژه در کشورهای همسایه سیستان و بلوچستان این مهم می تواند به زودی محقق و ارز آوری خوبی برای کشور در شرایط تحریم بین المللی فراهم آورد.منبع:

1399/07/15
11:57:45
5.0 / 5
1469
تگهای خبر: ابزار , ارز , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است