وزیر پیشنهادی صمت:

انحصار در بازارخودرو سبب گرانی شده است

انحصار در بازارخودرو سبب گرانی شده است وزیر پیشنهادی صمت با اشاره به نابسامانی بازارخودرو اظهار داشت: مردم در بازار خودرو گرفتار شده اند؛ در صنعت خودرو انحصار داریم و همین مساله باعث بالا رفتن قیمت شده است.


به گزارش سیب پال به نقل از مهر، علیرضا رزم حسینی وزیر پیشنهادی صمت در جلسه رای اعتماد مجلس که با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور برگزار شد، در دفاع از برنامه پیشنهادی خود اظهار داشت: دو برنامه مبتنی بر برنامه ششم توسعه، اسناد بالادستی، سیاست های اقتصاد مقاومتی و سند اجرایی تقدیم نمایندگان مجلس شد.
وی اضافه کرد: تأمین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم با همکاری همه دستگاه ها بخصوص بانک مرکزی، تنظیم بازار با مدیریت همراه با نظارت و مشارکت اصناف و اتحادیه ها، اصلاح سیاست های تنظیم بازار از راه توزیع شبکه ای کارآمد کالاها، حذف دلالان و واسطه ها، پرهیز از التهاب در بازار و استفاده از شناسه کالا برای کالاهای بادوام و نیمه دوام جهت پیشگیری از قاچاق همچون برنامه های من در حوزه بازار است.
وی با اشاره به اولویت های بخش صنعت افزود: استفاده از ظرفیت خالی واحدهای صنعتی، احیای واحدهای تعطیل شده یا راکد در شهرک های صنعتی، تأمین بموقع مواد اولیه واحدهای صنعتی و پشتیبانی از شرکت های فناور دانش بنیان همچون برنامه های من در حوزه صنعت است. همینطور در بخش فولاد هم در نظر داریم تا به تأمین زنجیره فولاد و توزیع عادلانه بر مبنای مزیت های منطقه ای و تأمین دقیق سنگ آهن بپردازیم. در مورد گرانی فولاد هم برنامه هایی را در دستور کار داریم که در صورت رأی نمایندگان به آنها جامه عمل خواهیم پوشاند.
عدم ساخت قطعه در داخل باعث گرانی خودرو شده است
رزم حسینی با اشاره به وضعیت بازار خودرو اظهار داشت: امروز مردم در حوزه خودرو گرفتار شده اند؛ ما در حوزه خودرو انحصار داریم که همین مساله باعث بالا رفتن قیمت تمام شده و هزینه سربار شده است. همینطور عدم ساخت قطعات در داخل کشور یکی دیگر از عوامل گرانی خودرو است. اگر مجلس مصلحت دانست با همکاری کمیسیون صنایع، طرحی را برای ساماندهی بخش خودرو عرضه خواهیم کرد.
وی با اشاره به اینکه طبق تحقیقات انجام شده تنها ۱۰ درصد اکتشاف معادن در کشور انجام شده است، تصریح کرد: توسعه اکتشاف و تکمیل مطالعات تفصیلی در حوزه معدن جزو برنامه های اصلی ما است. فعال کردن معادن راکد و غیرفعال و راهسازی معادن حبس شده هم در دستور کار قرار دارد چونکه این معادن یکی از زمینه های رانت خواری را فراهم نموده است.
تقویت صادرات به کشورهای همسایه و تسهیل تجاری وزیر پیشنهادی صمت با اشاره به بخش تجارت، اظهار داشت: روان سازی و حذف فرآیندهای مجوزها، بهبود وضعیت تهاتر کالا، پیشگیری از واردات کالاهای غیرضرور، توسعه صادرات به کشورهای همسایه، برگزاری نمایشگاه در بازارهای منطقه ای توسط بخش خصوصی با حمایت وزارت صمت، امکان واردات موقت کالا در مناطق ویژه و صادرات مجدد و فعال سازی قراردادها همچون اوراسیا از برنامه های ما در حوزه تجارت است.
وی اضافه کرد: وزارت صمت یک وزارتخانه تخصصی است نه یک بنگاه سیاسی؛ ما اجازه نمی دهیم در این وزارتخانه بازی های سیاسی و جناحی شود بلکه تمرکز ما بر مدیریت جهادی است و ما با هر گونه مدیریت جناحی و باند بازی مقابله می نماییم.
مبارزه با امضاهای طلایی در اولویت وزارت صمت
رزم حسینی با اشاره به اینکه شکستن انحصار در تجارت، صنعت، واردات و حتی صادرات در دستور کار قرار دارد، تصریح کرد: برنامه ریزی برای حذف امضاهای طلایی جزو اولویت های من است اما همه می دانیم برای مبارزه با این امضاها، تخریب های زیادی صورت خواهد گرفت چون که مبارزه با فساد هزینه دارد. اگر می خواهیم با رانت خواری و مفسدان مبارزه نماییم، احتیاج به حمایت مجلس داریم.
وزیر پیشنهادی صمت اضافه کرد: همینطور برای انتصاب در وزارت صمت ما به دنبال مدیران کارآمد خواهیم بود. هم اکنون مدیریت درستی نداریم و اگر لازم باشد تغییراتی ایجاد می نماییم.
وی با اشاره به اینکه وزیر صمت باید با استان ها هم هماهنگ باشد، افزود: وزیر صمت باید کسی باشد که بتواند قدرت هماهنگی داشته باشد. ما باید با بانک مرکزی، وزارت جهاد کشاورزی و استان ها هماهنگی داشته باشیم. همینطور نظام تصمیم گیری ما در تعامل با نمایندگان، کارشناسان و استفاده از ظرفیت بخش خصوصی خواهد بود. بنده با کمیسیون های تخصصی مجلس و کارشناسان دولت و بخش خصوصی در اهداف و رویه ها وحدت خواهم داشت چون که معتقدم با اختلاف نمی گردد کار کرد.
رزم حسینی خاطرنشان کرد: تمرکز گرایی و تفویض اختیارات به استان ها حتما صورت خواهد گرفت. بنده ۸ سال است که فریاد می زنم باید تمرکز زدایی نماییم و به استان ها جهت تصمیم گیری اختیار دهیم. می توان با استفاده از ظرفیت جوانان کارآمد و با تجربه در شبکه مدیریتی وزارت صمت اقدامات خوبی انجام داد.
وزیر پیشنهادی صمت به لزوم تعامل با نمایندگان مجلس شورای اسلامی تاکید کرد و افزود: بنده معتقدم که مجلس در رأس امور است و نباید ضد نمایندگان جو سازی کرد. در این جنگ اقتصادی همه باید کمک کنند و بنده امیدوار به پشتیبانی نمایندگان هستم. من به شما قول می دهم که با شجاعت و تدبیر می توانم اقدامات عملی انجام دهم.
وزارت صمت را شیشه ای می کنیم
وی تصریح کرد: شفافیت در وزارت صمت باید افزایش یابد و من این وزارتخانه را به صورت شیشه ای اداره خواهم کرد. البته این مورد دشوار می باشد چونکه تخریب های زیادی را به دنبال خواهد داشت. ما دولت الکترونیک را شکل می دهیم تا رابطه مردم با وزارتخانه افزایش یابد.
وزیر پیشنهادی صمت با اشاره به اینکه تقویت بخش خصوصی در دستور کار قرار دارد، خاطرنشان کرد: در سال ۹۲ که وارد دولت شدم از تمامی فعالیتهای خود در بخش خصوصی استعفا دادم و هم اکنون عضو هیئت مدیره و یا سهام دار هیچ شرکتی نیستم. یک ریال از دولت کریمه در زندگی من وارد نشده است.
رزم حسینی با اشاره به برنامه دوم خود اظهار داشت: برنامه دوم من توانمندسازی مردم روستاها و اجرای اقتصاد مقاومتی است. البته این مساله مشروط به این است که مقامات استان ها همچون نمایندگان، روسای دادگستری و ائمه جمعه برای اجرای مسئولیت اجتماعی خود اقدام نمایند.
وی افزود: اگر در این سال ها روستاها را توسعه می دادیم الان شاهد ۲۵ میلیون مهاجر حاشیه نشین در کشور نبودیم.
وزیر پیشنهادی صمت تاکید کرد: اگر نمایندگان قصد رأی دادن دارند، به شخص رزم حسینی رأی بدهند. بنده تا امروز وام دار هیچ کسی نبوده ام. در این ۱۵ الی ۲۰ سال فعالیتی که در بخش خصوصی کردم رانتی از اقتصاد نبردم و معتقدم ایرانی ها باید برپایه فرهنگ اسلامی متمکن و متدین باشند. اگر امروز رأی بیاورم با اقتدار به وزارت صمت می روم و اقتدار را به این وزارتخانه باز می گردانم و در صورت ضرورت ساماندهی وزارت صمت انجام می شود. البته احتیاج به پشتیبانی نمایندگان دارم.
وی اظهار داشت: اطلاعاتی که به نمایندگان مخالف بنده داده اند، نادرست است و اگر لازم باشد در جلسه ای این مسائل را عنوان می کنم و از نمایندگان موافق می خواهم که با رأی حداکثری بنده را به وزارت صمت بفرستند تا در این شرایط سخت در یک سنگر کار نماییم.


منبع:

1399/07/14
13:44:07
5.0 / 5
1280
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است