جزئیات مصوبه ترخیص فوری كالاهای دپو شده در گمرك و بنادر

جزئیات مصوبه ترخیص فوری كالاهای دپو شده در گمرك و بنادر به گزارش سیب پال با ابلاغ مصوبه مربوط به تسهیل در ورود و تعیین تكلیف كالاهای وارده به اماكن گمركی، ترخیص قطعی كالا و رفع تعهدات واردات ظرف ۴۵ روز بعد از تخصیص ارز از گمرك صورت خواهد گرفت.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، با انباشت نزدیک به هشت میلیون تن کالا در گمرک و بنادر و موانعی که بخصوص در حوزه ارز در ارتباط با ترخیص این کالاها وجود داشت به تازگی جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری طی سفری به استان هرمزگان و بازدید از مجتمع بندی شهید رجایی در جریان وضعیت کالاهای دپو شده قرار گرفت و در نهایت با مذاکرات صورت گرفته بین دستگاه های ذیربط توافقات صورت گرفته، چند مورد در جهت تسهیل در ورود و تعیین تکلیف کالاهای وارده به اماکن گمرکی مصوب شد.
این در شرایطی است که اخیرا معاون اول رئیس جمهوری تصمیمات اتخاذ شده در جریان سفر اخیر را جهت اجرا به دستگاه های ذیربط ابلاغ کرده است.
طبق آنچه که ارونقی -معاون فنی و امور گمرکی ایران -در رابطه با جزئیات این مصوبات اعلام نموده ترخیص قطعی کالا و رفع تعهدات واردات ظرف ۴۵ روز بعد از ترخیص ارز از گمرکات صورت خواهد گرفت.
اما جزئیات مصوبه مربوط به تسهیل در ترخیص کالاهای دپو شده در گمرک و بنادر به شرح زیر است.
طبق این مصوبه در مورد واردات اعتباری کالاهای اساسی مقرر شد:
الف) شماره ثبت سفارش در فهرست اعلامی وزارتخانه مربوطه باشد
ب) ظرف ۴۵ روز بعد از تخصیص ارز، کل کالا از گمرک ترخیص قطعی و رفع تعهد واردات صورت گیرد.
ج) بعد از رسید مالی پروانه گمرک، بانک مرکزی متعهد به تأمین ارز حداکثر ظرف ۳ ماه است.
د ) معادل ریال ارز تخصیص یافته توسط تاجر به بانک عامل بعد از تخصیص ارز واریز گردد.
ه) بانک عامل و بانک مرکزی، به محض دریافت فهرست اشاره شده در بند الف، مبادرت به تخصیص ارز مینماید و بعد از تحقق بند د و عرضه اسناد به بانک عامل، مبادرت به ثبت برات بدون تعهد و صدور اعلامیه تأمین ارز خواهد نمود.
و) در صورتیکه در زمان تحقق بند ب، کالا مشمول ارز با نرخ ترجیحی باشد، نرخ ارز ترجیحی توسط بانک مرکزی تضمین می شود.
اما در مورد کالای اساسی موجود در بنادر و اماکن گمرکی تا تاریخ پنج مهرماه ۱۳۹۹، که امکان بهره گیری از بند فوق را ندارند، با بیان ثبت سفارش ها توسط وزارت صمت در اولویت تخصیص و تأمین ارز قرار می گیرند.

از طرفی باید سازمان بنادر و دریانوردی به شرکتهای کشتیرانی را مکلف کند زمان صدور، احراز و انتقال مالکیت قبض انبار به هر شخصی شامل حقیقی و حقوقی، ضمن دریافت کدملی یا شناسه ملی صاحب کالا، در صورتیکه صاحب کالا قصد واردات قطعی آنرا داشته باشد، شماره ثبت سفارش از ایشان الزاما دریافت و در سامانه سازمان بنادر ثبت نماید. لازم است این اقلام اطلاعاتی به همراه اطلاعات قبوض انبار به صورت برخط و سیستمی در اختیار سامانه جامع تجارت قرار گیرد و وزارت صمت در سامانه جامع تجارت، اقدام لازم جهت دریافت اطلاعات فوق را در اسرع وقت انجام دهد.

مقرر شده است در مورد کالاهای گروه (۲)که دارای قبض انبار تا تاریخ پنج مهرماه ۱۳۹۹ باشند، صاحبان کالا ظرف حداکثر ظرف دو هفته مبادرت به اظهار کالا به گمرک کنند.
همینطور گمرک، فهرست مربوطه را به وزارت صمت ارسال و آن وزارتخانه بعد از پایش فهرست مربوطه، شماره های ثبت سفارش (کالای اساسی، مواد اولیه، کالاهای واسطه ای و اجزا و قطعات و قطعات یدکی تولید) را به بانک مرکزی ارسال نماید.
بانک مرکزی هم ظرف یک هفته بعد از دریافت فهرست مذکور، مکلف به تخصیص ارز و پیگیری صدور اعلامیه تأمین ارز (کدرهگیری) بعد از ثبت اسناد و اعلام نتیجه به وزارت صمت و گمرک است.
در صورتیکه کالای مربوطه ظرف ۱۰ روز کاری از صدور اعلامیه تأمین ارز (کدرهگیری) از گمرک به صورت کامل ترخیص نشود، گمرک موظف شده است ضمن اخطار به صاحب کالا ظرف یک هفته، نسبت به اعلام متروکه اقدام و نتیجه را به وزارت صمت و بانک مرکزی ابلاغ کند. همینطور وزارت صمت از صدور ثبت سفارش جدید و بانک مرکزی از صدور تخصیص ارز جدید برای صاحب کالا تا زمان خروج کالا از گمرک جلوگیری به عمل بیاورد.

همینطور مقرر شده است در مورد کالاهای گروه (۲) (کالای اساسی، مواد اولیه، کالاهای واسطه ای و اجزا و قطعات و قطعات یدکی تولید)، با بیان وزارت صمت، ثبت سفارش های آنها در اولویت تخصیص ارز قرار گیرند.
در مورد کالاهایی که در زمان اعتبار ثبت سفارش دارای قبض انبار باشند، اظهار کالا به گمرک و صدور مجوزهای قانونی (مانند استاندارد، بهداشت، قرنطینه، دامپزشکی و...) بدون تمدید ثبت سفارش بلامانع است و در صورت داشتن اعلامیه تأمین ارز (کدرهگیری) جهت ترخیص قطعی کالا احتیاج به تمدید ثبت سفارش ندارند.
همینطور مقرر شد مهلت رفع تعهد واردات کلیه کالاها از زمان تأمین ارز، سه ماه در نظر گرفته شود موارد استثناء توسط وزارت صمت بررسی و جهت تمدید مهلت به بانک مرکزی اعلام می شود.
این در شرایطی است که طی گزارش گمرک هم اکنون حدود هشت میلیون کالا در گمرک و بنادر موجود است که ۳.۵ میلیون تن آن کالاهای اساسی و ۳.۵ میلیون تن کالاهای غیر اساسی غیر کانتینری است که بیشتر از ۸۰ درصد آنرا مواد اولیه، مواد واسطه ای، اجزا و قطعات و ماشین آلات مربوط به واحدهای تولیدی می سازند، بیشتر از ۲۵ هزار دستگاه کانتینر پر وارداتی هم در بنادر و گمرک موجود است.
منبع:

1399/07/11
14:16:37
5.0 / 5
1189
تگهای خبر: ارز , بانك , بانك مركزی , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است