پژوهشگر حوزه آسیای مركزی و قفقاز:

ایران پتانسیل میانجیگری در قره باغ را دارد

ایران پتانسیل میانجیگری در قره باغ را دارد به گزارش سیب پال یك پژوهشگر حوزه آسیای مركزی و قفقاز با بیان این كه درگیری و مناقشه قره باغ از جنگ فراگیر تبدیل به جنگ های چند روزه شده است، اظهار داشت: ایران تنها همسایه قفقاز است كه ظرفیت هایی برای میانجی گری دارد اما تابحال ارمنستان و آذربایجان حاضر به این مساله نشده اند.


ولی کوزه گر کالجی در گفت و گو با ایسنا، درباب تحولات اخیر میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان اظهار نمود: درگیری که بتازگی صورت گرفت 300 کیلومتر بالاتر از منطقه قره باغ بود، در واقع در نزدیکی مرز با گرجستان رخ داد، اما پایه و اساس اختلاف آذربایجان و ارمنستان مناقشه قره باغ است.
وی با بیان این که آنچه طی این سال ها در مساله قره باغ اتفاق افتاده تلفیقی از جنگ و مذاکره بوده است، اظهار داشت: برخلاف چیزی که در دهه 90 صورت گرفت و جنگ طولانی و چند ساله بود، طی این سال ها تبدیل به جنگ های چند روزه شده در واقع منطقه از جنگ فراگیر تبدیل به جنگ هایی شده که مقطعی اتفاق می افتند و زد و خوردهای محدودی هم به وجود می آید، اما این منطقه هنوز به ثبات لازم نرسیده است.
این پژوهشگر حوزه آسیای مرکزی و قفقاز تصریح کرد: در سال 1994 که جنگ قره باغ تمام و آتش بس اعلام شد، پیمان صلحی به امضاء رسید که فرآیند از آتش بس به صلح به گروه مینسک(متشکل از آمریکا، روسیه و فرانسه بعنوان نمایندگان اتحادیه اروپا) واگذار شد، اما از آن سال تابحال این صلح به نتیجه نرسیده و همچنان به صورتی در شرایط آتش بس قرار دارد.
کوزه گر کالجی درباره این که آیا ایران بعنوان همسایه آذربایجان و ارمنستان می تواند نقش میانجی را ایفا کند، اظهار نمود: بله این مساله در صورتی اتفاق می افتد که دو طرف بخواهند، البته در اوایل دهه 90 ایران بعنوان میانجی نقش داشت اما به زور نمی توان از دو کشور درخواست نمود تا باتوجه به همسایگی و دارا بودن اشتراک میانجی گر باشیم. ایران بین سه کشور همسایه قفقاز یعنی ایران، روسیه و ترکیه، هم با جمهوری آذربایجان و هم ارمنستان هم مرز است.
وی اشاره کرد: ایران تنها همسایه قفقاز است که با نخجوان و قره باغ هم مرز بوده و از ظرفیت هایی برخوردارست که می تواند بعنوان میانجی گر کمک نماید اما تابحال دو دولت آذربایجان و ارمنستان حاضر نشده اند که خارج از مذاکرات دوجانبه، سه جانبه با روسیه و یا مینسک میانجیگری ایران را بپذیرند و فعلا ترجیح می دهند خودشان این مساله را حل کنند.
این پژوهشگر حوزه آسیای مرکزی و قفقاز در ادامه ابراز کرد: آذربایجان از ترکیب گروه مینسک رضایت ندارد برای اینکه فرانسه، روسیه و آمریکا که نمایندگان این گروه هستند میزبان بزرگترین جامعه دیاسپورا (مهاجرین) ارمنی هستند و فرانسه بعد از روسیه پذیرای بیشترین جمعیت ارامنه با دو میلیون جامعه ارمنی و آمریکا 1.5 میلیون ارمنی را در کشور خود دارند.
کوزه گر کالجی همین طور اظهار نمود: این در حالیست که جمهوری آذربایجان خواهان پیوستن ترکیه بوده اما ارمنستان با این مساله مخالفت داشته و همیشه اعلام نموده اگر قرار باشد ترکیه هم وارد این مساله شود، ایران هم باید حضور داشته باشد. بتازگی نخست وزیر ارمنستان اعلام نمود که نمایندگانی از قره باغ هم در مینسک حضور یابند اما جمهوری آذربایجان قبول نکرده است.
او در آخر اظهار داشت: این منطقه پتانسیل درگیری های شدید را دارد گرچه بسیار بعید است مانند سال های قبل درگیری های چندین ساله اتفاق افتد برای اینکه بحث منافع اقتصادی قفقاز هم مطرح است. کشورهای ارمنستان، گرجستان و آذربایجان هر سه در طرح های توسعه اقتصادی این منطقه قرار گرفتند و آذربایجان و گرجستان مسیر خطوط انتقال انرژی به اروپا هستند بدین سبب تمایلی ندارند درگیری نظامی به وجود آید پس مانع از جنگ فراگیر در قفقاز می شوند. اگر جنگ، فراگیر باشد تمام سرمایه های اقتصادی از قفقاز خارج می شوند.
منبع:

1399/07/06
19:11:48
5.0 / 5
1287
تگهای خبر: اقتصاد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است