نایب رئیس اتحادیه صادر كنندگان خشكبار:

درصد قابل توجهی از ارز صادرات خشكبار به كشور بازنگشت

درصد قابل توجهی از ارز صادرات خشكبار به كشور بازنگشت به گزارش سیب پال نایب رییس اتحادیه صادر كنندگان خشكبار با اشاره به اینكه درصد قابل توجهی از ارز صادرات خشكبار به كشور بازنگشته است، اظهار داشت: كارت های بازرگانی یك بار مصرف،  چالش برای منابع ارزی در شرایط تحریم است.به گزارش سیب پال به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، مجید بازیان، نایب رییس اتحادیه صادر کنندگان خشکبار در سومین جلسه کمیته مشورتی ضمانت صادرات، با اشاره به مشکلات صادرکنندگان خشکبار، تصریح کرد: وجود کارت های بازرگانی یک بار مصرف در حوزه صادرات معضل اصلی تأثیرگذار در کاهش ارزآوری صادرات خشکبار ایران بخصوص صادرات پسته کشور و ایجاد چالش برای منابع ارزی در شرایط تحریم است.
وی اظهار داشت: در شرایط کنونی برخی شرکت های تازه تأسیس هم صادرات و هم واردات انجام می دهند و با در اختیار داشتن کارت های بازرگانی یک بار مصرف، بدون سابقه صادراتی و اعتبار لازم، مبادرت به صادرات خشکبار با قیمت های بسیار نازل کرده و بدون پرداخت مالیات و سایر هزینه ها باعث کاهش درآمد ارزی کشور و فلج و خانه نشین شدن صادرکنندگان واقعی شده اند که این امر تهدید جدی برای صادرات کشور بوده و می تواند اعتماد سایرین به صادر کنندگان را مخدوش کند.
درصد قابل توجهی از ارز صادرات خشکبار به کشور بازنگشت
نایب رئیس اتحادیه صادر کنندگان خشکبار افزود: طبق آمارها و برآوردهای موجود، ارزآوری صادرات خشکبار و پسته کشور ۴ میلیارد دلار در سال است که این رقم در سال ۱۳۹۸ به یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار تنزل یافته و ۶۰ درصد این میزان صادرات هم توسط کارت های یک بار مصرف انجام شده که درصد قابل توجهی از این ارز هم به کشور وارد نشده است.
وی با درخواست از همه دست اندرکاران عرصه تولید و صادرات خواست تا نسبت به ساماندهی وضعیت کارت های یک بار مصرف بازرگانی اقدام نموده و صادرات کشور را از شرایط بحرانی حاصل شده توسط این کارت ها برهانند، چون که این کارت ها تعهدی به بانک مرکزی نداشته، بازار صادراتی را خراب کرده و نرخ صادرات کشور را پایین آورده و منابع ارزی کشور در شرایط تحریم را گرفتار چالشی جدی کرده اند.
حل و فصل مشکل کارت های یک بار مصرف بازرگانی
افروز بهرامی مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران هم با عرضه گزارشی از اهداف صندوق در زمینه کمک به شرکت های کوچک و متوسط برای جهش صادرات، تصریح کرد: پشتیبانی از شرکت های کوچک و متوسط برای صادرات غیرنفتی از اولویت های صندوق ضمانت صادرات است.
وی افزود: در این نشست در بخش الزامات صندوق ضمانت صادرات ایران در حوزه داخلی مقررشد جلسه ای با حضور مسئولین گمرک، اتاق بازرگانی و صندوق ضمانت صادرات برگزار و مسئله قبول ضمانت نامه های این صندوق به جای ضمانت نامه های بانکی صادرکنندگان توسط گمرک، حل و فصل و یکسان سازی فرمت ضمانت نامه گمرک و صندوق عملیاتی شود.
مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران اظهارداشت: همینطور مقرر شد اسناد صادراتی با دوره اعتبار حداکثر ۴ ماهه و تا سقف ۵۰۰ هزار یورو، با بیمه صندوق توسط سیستم بانکی تنزیل شود.
تمرکز بر صادرات کالاهای استراتژیک دارای مزیت صادراتی
بهرامی افزود: با ورود صندوق ضمانت صادرات ایران به فضای تخصصی شرکت های کوچک و متوسط(SMEها) که مورد استقبال صادرکنندگان است، ضمن معرفی بانک عامل و توافق بر تنزیل نرخ ارز بر مبنای حجم معاملات صادرکننده، اقدامات آنی برای تعیین تکلیف استفاده از ریال یا دلار در تعاملات انجام پذیرد و صندوق با تمرکز بر صادرات کالاهای استراتژیک دارای مزیت صادراتی، نسخه ای تخصصی و جداگانه برای حمایت هر صنف طراحی و عملیاتی کند.
وی با اشاره به مصوبات این کمیته در بخش حوزه صادرات خشکبار، اظهار داشت: مقرر شد حل و فصل مشکل کارت های یک بار مصرف بازرگانی که علاوه بر کاهش ارزش صادرات خشکبار ایران از ۴ میلیارد دلار به ۲ میلیارد دلار (کاهش قیمت پسته صادراتی از ۸ دلار به ۴ دلار)، باعث خانه نشین شدن صادرکنندگان واقعی حوزه خشکبارشده، طبق نظر تخصصی تشکل ها و اعمال نظر سرپرست وزارت متبوع، تحت پیگیری قرار گیرد.
حمایت مستقیم از صادر کنندگان خشکبار و صنایع غذایی
رئیس کمیته مشورتی ضمانت صادرات بیان نمود: همینطور مقرر شد صندوق ضمانت صادرات ایران با اختصاص سقف اعتبار ۵۰۰ هزار دلاری و دوره اعتبار ۴ ماهه (نرخ تنزیل قابل بحث) برای سال اول و به تبع آن، افزایش پله ای سقف در سال های دوم و سوم و برداشتن سقف در سال چهارم، مبادرت به حمایت مستقیم از صادر کنندگان خشکبار و صنایع غذایی کند.
بهرامی اضافه کرد: عملیاتی شدن دریافت خدمات از صندوق ضمانت صادرات ایران در صورت عضویت در اتحادیه های ملی مرتبط از راه استعلام و عرضه تاییدیه، با شرایط سهل تر نسبت به دیگر صادر کنندگان (در اعطای سقف اعتباری و ترکیب وثایق) از دیگرمصوبات این کمیته بود.
وی افزود: در این نشست پیشنهاد شد محدود کردن امکان تغییر ماهیانه سه فعالیت انتخابی برای دارندگان کارت های یک بار مصرف (فعالین تازه کار) به مراجع ذیربط عرضه و پیگیری شود.
۹۰ درصد فروش کالا به خارج از کشور امانی است
محمد لاهوتی، رئیس کنفدراسیون صادرات، هم در این نشست، با استقبال از رویکرد صندوق ضمانت صادرات ایران از ورود به فضای تخصصی شرکت های کوچک و متوسط، اظهارداشت: تعیین بانک عامل، نرخ مناسب تنزیل ارز و تأمین ریال و ارز همچون مهم ترین عوامل مؤثر در استقبال شرکت های کوچک و متوسط به عرصه پشتیبانی از صادرات آنها است.
وی با اشاره به اینکه در شرایط کنونی ۹۰ درصد فروش کالا به خارج از کشور امانی است، خواهان اختصاص اعتباری ویژه توسط صندوق ضمانت صادرات به صادرات شرکت های کوچک و متوسط شد.
لاهوتی با اشاره به اینکه هنوز پذیرش ضمانت نامه های صندوق ضمانت صادرات ایران برای ورود موقت از جانب گمرک صورت نمی گیرد، خاطرنشان کرد: حل مشکل پذیرش ضمانت نامه های صندوق ضمانت صادرات ایران از جانب گمرک مبحث مهمی است که به تولید صادرات محور کمک خواهد کرد؛ ضمن این که تولیدکننده نباید درگیر بروکراسی تعرفه و پرداخت ارزش افزوده شود.
گفتنی است، سومین جلسه کمیته مشورتی ضمانت صادرات با حضور افروز بهرامی، رئیس هیأت مدیره و مدیر عامل صندوق ضمانت صادرات ایران، محمد لاهوتی رئیس کنفدراسیون صادرات، محمدباقر مجتبایی مشاور اقتصادی و برنامه ریزی اتاق اصناف ایران، سید زین العابدین هاشمی دبیر اتحادیه صادر کنندگان خشکبار ایران، مجید بازیان نایب رییس اتحادیه صادرکنندگان خشکبار ایران، امیر پیله وری، نماینده سازمان توسعه تجارت، سیدآرش شهرآئینی، محسن حسن الفت و دکتر حجت ا… حسینی، اعضای هیأت مدیره صندوق ضمانت صادرات ایران، ساجد نیک مهر کارشناس و مشاور کمیسیون توسعه صادرات غیر نفتی اتاق بازرگانی ایران، لیلا محمدخانی مدیر صدور ضمانت نامه، فرشید احمدی مدیر امور مشتریان و روابط عمومی و محمد حسن پیران دبیرکمیته مشورتی ضمانت صادرات برگزار گردید.


منبع:

1399/05/19
23:23:07
5.0 / 5
1653
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است