دبیر كانون بانك های خصوصی:

ورود بانك ها به بازار مسكن ممنوعست

ورود بانك ها به بازار مسكن ممنوعست به گزارش سیب پال دبیر كانون بانك ها و موسسات اعتباری خصوصی  در واكنش به اظهاراتی كه ˮبانك ها را عامل گرانی مسكن می داندˮ، اظهار داشت: ورود بانك ها به اجاره و معامله واحدهای مسكونی ممنوعست و آنها دراین زمینه مورد نظارت بانك مركزی قرار دارند. همچنین، از طرف هیئت نظارت بر بانك ها مجازات می شوند.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، این روزها گفته هایی مطرح می شود مبنی براینکه بانک ها عامل گرانی مسکن هستند و فعالیت آنها در عرصه ساخت وساز و خرید و فروش مسکن، منجر به ایجاد اختلال در نظام عرضه و تقاضا در این بازار شده است.
دراین زمینه محمدرضا جمشیدی - دبیر کانون بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی - در گفت و گو با ایسنا، اینگونه توضیح داد که بانک ها چندین سال است که اجازه ندارند مبادرت به خرید ملک کنند، مگر اینکه از محل سهام خود و نه از محل سپرده ها، ملک خریداری کنند. همچنین، فقط بانک مسکن اجازه دارد علاوه بر اعطای تسهیلات برای ساخت وساز مسکن، وام خرید مسکن هم عرضه نماید و سایر بانک ها فقط می توانند در زمینه اعطای تسهیلات برای مشارکت مدنی در ساخت مسکن اقدام نمایند.

شروط دریافت تسهیلات ساخت مسکن از بانک ها
وی افزود: معادل ۲۰ درصد از منابع بانک ها می تواند صرف پرداخت تسهیلات برای مشارکت مدنی در ساخت مسکن شود و شرط اعطای این نوع تسهیلات هم این است که متقاضیان زمین راه اندازی مسکن را داشته باشند و قسمتی از ساختمان را نیز راه اندازی کرده باشند، برای اینکه در غیر اینصورت بانک ها حق اعطای تسهیلات ساخت مسکن ندارند.
دبیر کانون بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی در پاسخ به اینکه گفته می شود بانک ها تعداد زیادی مسکن و خانه های خالی دارند، اظهار داشت: در بیشتر استانها زمانی که می خواهند رئیس شعبه بانک را انتخاب کنند، ممکنست که آن فرد جزو اعضای آن شهر نباشد و از افراد باتجربه شهرهای دیگر استفاده و آنها را به آن شهر اعزام کنند. برای تحقق این اقدام آن افراد اختیارات لازم دارند که یکی از آنها محل مسکونی است؛ بدین سبب زمانی که بانکی در هر استانی تاسیس می شود یک تا دو واحد مسکونی هم یکی برای رئیس شعبه و دیگری برای مهمانان ایجاد می شود.
بگفته وی، ورود بانک ها به اجاره و معامله واحدهای مسکونی ممنوعست و آنها دراین زمینه مورد نظارت بانک مرکزی قرار دارند و از طرف هیئت نظارت بر بانک ها مجازات می شوند.

بنگاه داری برای بانک ها به صرفه نیست
جمشیدی با تاکید براینکه به سبب تصویب قانون رفع موانع رقابت پذیر بانک ها اجازه بنگاه داری ندارند و باید آنها را بفروشند، اشاره کرد: همین طور در صورتیکه درآمد حاصل شده از این محل در رابطه با فعالیت بانک ها نباشد، از سال ۱۳۹۵ باید معادل ۲۸ درصد مالیات بپردازند.
دبیر کانون بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی در آخر اظهار نمود: بعد از سال ۱۳۹۵ با گذشت هر سال به میزان مالیات موردنظر در این راستا افزوده می شود. با این حساب، برای بانک ها به صرفه نیست که بنگاه داری کنند و اگر فردی آمار و اطلاعاتی دراین زمینه که بانک ها بنگاه داری می کنند، از طرف آنها منتشر شود.
منبع:

1399/05/14
14:27:52
5.0 / 5
1785
تگهای خبر: بازار , بانك , بانك مركزی , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است