مسیر بورسهای جهانی از هم جدا شد

مسیر بورسهای جهانی از هم جدا شد به گزارش سیب پال شاخصهای بورسی مهم جهان عملكرد مختلفی از یكدیگر داشتند.


به گزارش سیب پال به نقل از بلومبرگ، دور تازه تنش های بین دو اقتصاد نخست جهان بار دیگر سبب نگرانی معامله گران شده است. آمریکا از سوی چینی خواسته است که کنسولگری خود در شهر هوستون را تعطیل کند و دونالد ترامپ از احتمال تعطیل شدن تعداد بیشتری از کنسولگری های چین اطلاع داده است. از سوی دیگر چین در اقدامی متقابل دستور تعطیلی کنسولگری آمریکا در شهر چنگدو را صادر کرد و دیپلمات های آمریکایی این مرکز را ترک کردند.
کوین گدیس- استراتژیست ارشد درآمدی در موسسه ریموند جیمز اظهار داشت: اگر تنها یک مسئله باشد که فکر و ذهن معامله گران را مشغول کند، آن مسئله همین خواهد بود که مقرر است دو اقتصاد نخست جهان تا کجا به این کش مکش ادامه دهند. از زمانی که این بحران ها شدت گرفته است معامله گران نگران آینده رشد اقتصادی جهان شده اند بخصوص حالا که ویروس کرونا، اقتصاد جهانی را در وضعیت بسیار شکننده ای قرار داده است.
تنش ها بر سر مسئله هنگ کنگ تنها محدود به چین و آمریکا نیست: دولت خودمختار هنگ کنگ اعلام نموده است به قرارداد استرداد مجرمان با استرالیا، انگلیس و کانادا خاتمه می دهد. کشورهای عضو اتحادیه اروپا هم برای اولین بار امسال میلادی تحریمی ضد چین وضع و صادرات تجهیزاتی که می تواند در سرکوب معترضان و اقلیت ها توسط دولت چین نقش داشته باشند را ممنوع اعلام نمود.
از طرفی هر چند که اخبار مثبتی در زمینه دارویی و کاهش سرعت انتشار کرونا در جهان به گوش می رسد اما به نظر می آید هنوز تا تولید و عرضه انبوه واکسن موثر مقابله با کرونا مسیری طولانی در پیش است. سازمان بهداشت جهانی در پاسخ به سوالات بوجود آمده در مورد پیشرفت های دارویی مقابله با کرونا گفته است تولید انبوه واکسن تا قبل از سال آینده میسر نخواهد بود و این بدان معناست که دست کم در کوتاه مدت، جهان کماکان با نتایج اقتصادی و بهداشتی ناشی از شیوع کرونا دست به گریبان خواهد بود.
اندی مینارد- کارشناس بازار سرمایه در موسسه " چاینا رنسانس" اظهار داشت: چیزی که بازارها را می ترساند این است که تازه اول تنش های جدید بین چین و آمریکا باشد و دو طرف وارد دور تازه ای اقدامات متقابل ضد یکدیگر شوند که با عنایت به شرایط کنونی اقتصاد جهانی، خبری بسیار بدخواهد بود.
تابحال بیشتر از ۱۷ میلیون و ۴۲ هزار و ۸۹۰ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین ۶۶۶ هزار و ۲۸۵ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۱۵۲ هزار و ۹۹۵ نفر، برزیل با ۸۸ هزار و ۷۹۲ نفر، انگلیس با ۴۵ هزار و ۹۶۱ نفر، مکزیک با ۴۴ هزار و ۸۷۶ نفر و ایتالیا با ۳۵ هزار و ۱۲۹ نفر بوده است.
مت میسکین- استراتژیست ارشد سرمایه گذاری در موسسه " جان هانوک اینوستمنت منیجمنت" اظهار داشت: یک نوع جنگ بین کسانی که با خوشبینی به آینده می خواهند مصارف خویش را بالا برند و آن هایی که از ترس پیدا نشدن واکسن کرونا میل به پس انداز دارند در گرفته است و همین رفتار متناقض مصرف کنندگان، کار را برای پیشبینی وضعیت آینده دشوار ساخته است.
بورس آمریکا
بانک مرکزی آمریکا اعلام نموده است که به حضور پررنگ خود در بازارهای مالی ادامه خواهد داد و برنامه خرید اوراق قرضه شرکت های مختلف و بخش دولتی هم کماکان اجرا خواهد شد. انتظار می رود این برنامه در سطوح مختلف دست کم تا آخر سال جاری میلادی ادامه یابد هر چند که با عنایت به نگرانی ها از خروج تورم از سطح دو درصدی هدف گذاری شده، این بانک احیانا نرخ بهره را در محدوده کنونی حفظ خواهد نمود.
نرخ بهره حالا در خیلی از کشورهای جهان نظیر ژاپن و سوییس و هم چنین در سطح منطقه یورو در محدوده منفی قرار دارد و شماری از مقامات آمریکایی خواهان اتخاذ رویکرد مشابهی توسط فدرال رزرو هستند. با این وجود خیلی از مقامات بانک مرکزی آمریکا معتقدند چنین اقدامی فشار بسیار سنگینی در بازار اوراق خواهد داشت بخصوص حالا که بازدهی اوراق قرضه ۱۰ ساله وزارت خزانه داری نسبت به زمان پیش از بحران حدودا سه برابر شده است و انتظار می رود این روند صعودی ادامه دار باشد.
در وال استریت، همه شاخص ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۵۱ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۲۶ هزار و ۵۱۳.۸۱ واحد بسته شد.
شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۱.۱۲ درصد افزایش تا سطح ۳۲۵۴.۵۱ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۱.۲۸ درصد صعود در سطح ۱۰ هزار و ۵۳۴.۸۹ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
با وجود بازگشایی مرزهای درون اتحادیه اروپا و بازگشایی کسب و کارها، هنوز تا بازگشت میزان فعالیتهای اقتصادی به سطوح قبل از بحران فاصله بسیاری وجود دارد و شاخص اطمینان مدیران خرید در اقتصادهای بزرگ اروپایی نظیر آلمان و فرانسه نشان داده است آنها نسبت به یک رشد سریع اقتصادی دست کم در کوتاه مدت چندان خوش بین نیستند.
صورت های سود و زیان شرکت های بزرگ اروپایی بخصوص برندهای لوکس، خطوط هوایی و گردشگری هم نشان دهنده آن است که این شرکت ها تحت تأثیر انتشار کرونا با کاهش محسوس درآمدهای خود رو به رو شده اند.
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۰۴ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۶۱۲۹.۲۶ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با کاهش ۰.۱ درصدی و ایستادن در سطح ۱۲ هزار و ۸۳۵.۲۸ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با صعود ۰.۶ درصدی در سطح ۴۹۲۸.۹۴ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۵۵ درصد پایین رفت و به ۷۲۴۶.۴۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد مختلفی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با ریزش ۱.۱۵ درصدی تا سطح ۲۲ هزار و ۳۹۷.۱۱ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۴۵ درصد بالا رفت و در سطح ۲۴ هزار و ۸۸۳.۱۴ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" صعود ۲.۴۲ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۴۶۷۰.۰۱ واحد بسته شد.
دیوید رایلی- کارشناس ارشد سرمایه گذاری در موسسه بلو بی است منیجمنت- اظهار داشت: برای معامله گران این مسئله مسجل شده که ویروس جایی نرفته است. نتایج کرونا روی رفتار مصرفی ما و فعالیتهای اقتصادی نه تنها برای سال جاری که احیانا برای سال آینده هم محسوس خواهد بود.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۲۴ درصد کاهش و ایستادن در سطح ۶۰۰۶.۳۹ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر شاخصهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود.
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها صعودی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۷ درصد افزایش به ۴۱.۲۳ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با افزایش ۰.۵۲ درصدی به ازای ۴۳.۷۴ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همینطور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با افت ۰.۱۸ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۹۵۷.۲۶ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افزایش ۰.۴۱ درصدی به ازای ۲۴.۵۷ دلار مبادله شد.1399/05/09
12:07:12
5.0 / 5
1834
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است