افزایش فاصله تورمی دهك ها

افزایش فاصله تورمی دهك ها با افزایش نرخ تورم در تیرماه فاصله تورمی دهك های مختلف هم افزایش یافته و به ۴.۷ درصد رسیده است.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، افزایش قیمت ها در ماه های اخیر به افزایش تورم نقطه به نقطه (نسبت به ماه مشابه سال قبل) و همینطور تورم ماهانه در تیرماه منتهی شد؛ به صورتی که گزارش مرکز آمار نشان داد تورم ماهانه به ۶.۴ و تورم نقطه به نقطه به ۲۶.۹ درصد رسیده که هر دو رشد ۴.۴ درصدی داشتند هرچند که تورم ۱۲ ماهه منتهی به تیرماه با کاهش همراه و به ۲۶.۴ درصد رسیده بود.
اما بررسی وضعیت تورم در میان ۱۰ دهک هزینه ای و برپایه تازه ترین گزارش مرکز آمار از این حکایت دارد که در مجموع در کل کشور در میان دهک ها تورم از ۲۲.۵ به ۲۶.۹ رسیده که حدود ۴.۴ درصد رشد دارد و فاصله تورمی دهک ها در تیرماه به ۴.۷ درصد رسیده که نسبت به ماه قبل که ۴.۲ درصد گزارش شده بود ۰.۵ درصد افزایش داشته است.
در دهک های مختلف هزینه ای تورم نقطه به نقطه بین ۲۴.۳ در دهک اول تا ۳۲.۳ در دهک دهم متغیر بوده که اختلاف شش درصدی بین تورم دهک اول تا دهم وجود دارد و دهک دهم در میان تمامی دهک ها بالاترین حد تورم و البته افزایش را داشته است، بر این اساس هزینه های دهک دهم نسبت به تیرماه سال قبل به صورت متوسط ۳۲.۳ درصد رسد داشته است.
این در حالی است که در دهک اول تورم نقطه به نقطه از ۱۹ به ۲۴، دهک دوم ۲۰ به ۲۴.۹، دهک سوم ۲۰.۵ به ۲۵.۳، دهک چهارم ۲۰.۸ به ۲۵.۴، دهک پنجم ۲۱.۱ به ۲۵.۶، دهک ششم ۲۱.۶ به ۲۶.۱، دهک هفتم ۲۲.۳ به ۲۶.۹، دهم هشتم ۲۳ به ۲۷.۶، دهم نهم ۲۴.۲ به ۲۹.۱ و در دهک دهم از ۲۶.۶ به ۳۲.۳ از خردادماه به تیرماه رسیده است.
گزارش اخیر سازمان برنامه و بودجه درباره چرایی افزایش تورم در ماه گذشته بر افزایش نرخ ارز بعنوان عامل اصلی این موج تورمی تاکید دارد.
منبع:

1399/05/08
21:19:42
5.0 / 5
2056
تگهای خبر: ارز , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است