تكلیف مدیریت سرخابی ها پس از واگذاری چه می شود؟

تكلیف مدیریت سرخابی ها پس از واگذاری چه می شود؟ سیب پال: بنظر می رسد پرونده واگذاری استقلال و پرسپولیس كه سال ها باز مانده، به فصول پایانی خود نزدیك شده است و آخرین وعده مسئولان درمورد خصوصی سازی دو تیم محبوب پایتخت از این حكایت دارد كه بالاخره این پرونده در شهریورماه بسته خواهد شد.به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، ماجرای واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس انگار دارد به واقعیت نزدیک می شود هرچند بارها تا همین مرحله رفته و بازگشته است. این دفعه مقرر است هرکدام از باشگاه ها صاحب دو مجموعه ورزشی شوند و بر این اساس مجموعه ورزشی درفشی فر و شهدای گم نام متعلق به باشگاه پرسپولیس و مجموعه ورزشی مرغوبکار و کمپ مرحوم حجازی هم متعلق به باشگاه استقلال می شود.

در مورد وضعیت درآمدی دو باشگاه نیز باید اظهار داشت که پرسپولیس سال قبل قراردادی با اسپانسر منعقد کرده بود. بعد از تغییرات مدیریتی طی الحاقیه ای به این قرارداد، مشخص شد کف درآمدی باشگاه پرسپولیس از محل اسپانسری ۱۱۰ میلیارد تومان طی سال است و می تواند بیشتر هم باشد. کف درآمدی باشگاه استقلال هم طبق قراردادی که با اسپانسر امضا کرده، سالانه حدودا ۵۰ میلیارد تومان است.

همچنین این دو شرکت می توانند از ظرفیت های مصوبه اخیر سران سه قوه درمورد تسهیلات مالیاتی که به تایید مقام معظم رهبری نیز رسیده است استفاده کنند، البته به شرط اینکه در بازار سرمایه پذیرش شوند و حداقل ۲۵ درصد سهام شرکت در سال ۱۳۹۹ در بازار سرمایه واگذار شود. بر این اساس طبق گفته مسئولان قرار است دو شرکت استقلال و پرسپولیس در شهریور ماه در بازار دوم فرابورس پذیرش شوند و عرضه اولیه صورت خواهد گرفت.

به گفته وزیر ورزش و جوانان پروسه خصوصی سازی ابتدا ورود ۱۰ درصد از سهام برای کشف قیمت است و بعد از آن صد درصد سهام واگذار خواهد شد.

تکلیف مدیریت دو باشگاه پس از واگذاری چه می شود؟

در سال ۱۳۹۷ سید حمید کلانتری، معاونت وقت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، از طرحی جدید برای واگذاری سهام استقلال و پرسپولیس به هواداران خبرداده و گفته بود "این پیشنهاد تهیه و ارائه شده است و در همین راستا طرفداران این دو باشگاه می توانند با خرید سهام، سهامدار خرد این مجموعه کلان باشند" هرچند که موضوع واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس، سالها قبل نیز مطرح شده بود. در سال ۱۳۸۸ غریب رضا، معاون طرح و برنامه وزارت تعاون سابق، بحث واگذاری باشگاه استقلال و پرسپولیس به شیوه تعاونی را پیش کشید و اعلام نمود که پیشنهاد واگذاری سهام استقلال و پرسپولیس به شکل تعاونی سهامی عام از وزارت تعاون به سازمان تربیت بدنی ارائه شده تا در امتداد اجرای سیاستهای اصل ۴۴ قانونی اساسی، شرکتهای تعاونی سهامی عام را برای عضویت کسانی که تمایل به خرید سهام این دو باشگاه دارند، تاسیس کند.

البته وی طرح این پیشنهاد را به منزله خرید سهام سرخابی ها توسط بخش تعاون ندانسته و گفته بود تمامی بازیکنان دو تیم استقلال و پرسپولیس، هواداران، حامیان و کادر اداری و فنی می توانند سهامدار این دو باشگاه بزرگ فوتبال در زمان واگذاری باشند. از طرف دیگر دبیرکل وقت اتاق تعاون ایران ـ اعلام نموده بود که پیشنهاد تاسیس دو تعاونی بزرگ سهامی به اسامی شرکت تعاونی سهام عام پرسپولیس ایرانیان و شرکت تعاونی سهامی عام استقلال ایرانیان با سهامداری حداکثری مردم و تمام علاقه مندان در سراسر کشور آماده شده و نگاهی به فعالیت باشگاه های بزرگ دنیا نیز موید این امر است که بنیادی تعاونی و مردمی دارند.

پس از طرح مباحث مذکور، فعلا هیچ منبع رسمی از وضعیت سهامداران دو باشگاه محبوب پایتخت صحبتی نکرده است اما قاعدتا ۱۰ درصد عرضه اولیه سهام باشگاه ها با هدف کشف قیمت صورت خواهد گرفت و پنج درصد دیگر سهام نیز پس از مدتی و برای به تعادل رسیدن قیمت سهام و جلوگیری از ایجاد حباب عرضه خواهد شد. احیانا به جهت اینکه دو تیم متولی داشته باشند، ۵۱ درصد سهامشان به صورت بلوکی فروخته خواهد شد. این سهام هم می تواند به اشخاص حقیقی و هم به اشخاص حقوقی فروخته شود اما این نکته لازم است که توانمندی مالی و اهلیت خریدار ثابت شود.

برای مابقی سهام باشگاه ها ممکنست تعاونی هایی، برای مثال توسط پیشکسوتان باشگاه تشکیل گردد و ۱۵ درصد سهام نیز توسط این تعاونی ها خریداری شود. ۱۵ درصد دیگر نیز ممکنست شرکتی توسط هواداران تشکیل گردد و این شرکت ۱۵ درصد سهام را خریداری کند. با این وجود باید منتظر ماند و دید تصمیم دولت مردان در این راستا چه خواهد بود.

منبع:

1399/04/29
17:13:58
5.0 / 5
2193
تگهای خبر: بازار , بورس , خرید , سهام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است