مرز سومار هنوز فعال نشده است

مرز سومار هنوز فعال نشده است به گزارش سیب پال سخنگوی گمرك اظهار داشت: باوجود صدور مجوز بازگشایی رسمی مرز مندلی(سومار) از طرف نخست وزیر عراق و بازگشایی رسمی وی در بازدید از این گذرگاه مرزی فعالیت تجاری هنوز آغاز نشده است.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، سید روح اله لطیفی، سخنگوی گمرک اظهار نمود: با وجود بازگشایی رسمی گذرگاه مندلی عراق در روزشنبه ۲۱ تیرماه، توسط نخست وزیر این کشور، به سبب نیاز به هماهنگی های بیشتر برای شیوه های فعالیت و تفاهم بر سر موضوعاتی از قبیل تعیین اولویت اقلام صادراتی، تعیین تکلیف محموله مصالح ساختمانی متوقف در مرز که به یک هزار و ۵۰۰ کامیون کالا می رسد، روش های تخلیه کالا، محل تخلیه کالا، مسائل اداری و مجوزها، اجرای پروتکل های بهداشتی و... تا زمان از سرگیری عملیات تجاری، باید منتظر ماند.
وی ادامه داد: برمبنای تصمیم اتخاذ شده، طرف عراقی برای فعالیت این مرز در دو روز در هفته و هر روز ۲۵۰ کامیون کالای صادراتی ایران، اعلام آمادگی کرده است و روزهای یکشنبه و چهارشنبه را برای انجام پذیرش کالا پیشنهاد کرده است.
دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک اظهار داشت: گمرک آمادگی دارد به محض جمع بندی موضوعات یاد شده با طرف عراقی، تشریفات و عملیات گمرکی را درسریعترین زمان ممکن انجام دهد، پس از صاحبین کالا و تجار درخواست می شود تا از سرگیری فعالیت تجاری این مرز از ارسال کالا به آن اجتناب کنند.
لطیفی در ادامه اضافه کرد: با فعال شدن مرزسومار، سومین مرز تجاری ایران و عراق در بخش عربی این کشور فعال خواهد شد که با احتساب ۳ مرز و ۴ بازارچه فعال مرزی ایران و عراق در منطقه کردستان این کشور، جمع مرزهای تجاری فعال با عراق به ۱۰ گذرگاه می رسد.
وی اشاره کرد: خبر مربوط به موافقت عراق در خصوص واردات ۵۰۰ کامیون کالا در هفته از ایران فقط در رابطه با استان دیاله عراق است که بخش کمی از کل تجارت دو کشور را شامل می شود.
سخنگوی گمرک ابراز امیدواری کرد: تا مرزهای خسروی و چذابه نیز به زودی به این تعداد مرزهای فعال، اضافه شوند.
او در آخر اظهار داشت: مرزهای ایران با عراق در بخش اقلیم کردستان در زمان بسته بودن مرزهای تجاری بخش عربی این کشور، بار تجارت دو کشور را به دوش می کشید و با گشایش مرزها در بخش عربی و با امید به بازگشت فعالیت به حالت عادی در آینده ای نزدیک، انتظار داریم تردد و انجام تشریفات گمرکی در مرزهای باشماق، پرویزخان، تمرچین و بازارچه های مرزی کیله، شیخ صله، شوشمی و سیرانبند روان تر صورت گیرد.
منبع:

1399/04/24
14:08:43
5.0 / 5
2545
تگهای خبر: بازار , كالا , گمرك , مجوز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است