چند سوال برای برگزاری جشنواره تئاتر عروسكی در اسفند

چند سوال برای برگزاری جشنواره تئاتر عروسكی در اسفند در حالیكه گمانه زنی می شد با عنایت به انتشار كرونا در كشور، جشنواره تئاتر عروسكی (مبارك) با جشنواره تئاتر فجر همزمان برگزار شود، كه در شرایط فعلی منطقی هم به نظر می رسید، قرار شده این رویداد به صورت جداگانه در نیمه اسفندماه برگزار گردد.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، هجدهمین دوره جشنواره بین المللی نمایش عروسکی تهران - مبارک قرار بود به دبیری گلزار محمدی مردادماه سال جاری برگزار گردد. اما بعد از آنکه محمدی اواخر سال قبل به علت بیماری درگذشت، نمایشگران عروسکی علاقمند به شرکت در این جشنواره ابتدا منتظر بودند دبیر جدید این رویداد معرفی شود که البته با همه گیری «کرونا»، حتی برگزاری آن هم تحت تأثیر قرار گرفت.
تعطیلی چهار ماهه ی سالن های تئاتر ابهام و سوال زیادی را در نحوه برگزاری تمام جشنواره های تئاتری ایجاد کرد که بر همین مبنا جشنواره تئاتر کودک همدان و خیابانی مریوان حدودا نخستین رویدادهای مهم تئاتر بودند که موضع اداره کل هنرهای نمایشی نسبت به آنها مشخص شد. دراین باره روابط عمومی این اداره کل اعلام نمود: با عنایت به شرایط در رابطه با شیوع کرونا و بعد از مشورت با ستاد ملی مبارزه با کرونا، مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر نهادهای مؤثر دو استان، جشنواره های کودک و نوجوان همدان و تئاتر خیابانی مریوان سال جاری به نحوی که در دوره های پیشین برگزار می شد، امکان برگزاری ندارد.
بدین سان پیشبینی می شد برای جشنواره عروسکی هم که بخشی از کارهای آن انجام شده بود، تصمیمی متفاوت گرفته شود تا در اوضاعی که هنوز چگونگی برگزاری جشنواره فجر مشخص نیست، تمام دغدغه و انرژی بر یک رویداد (شاید تجمیع شده) متمرکز شود.
اما اخیرا خبر رسیده که در دیدار مدیرکل هنرهای نمایشی با اعضای شورای سیاستگذاری هجدهمین جشنواره بین المللی نمایش عروسکی تهران- مبارک مقرر شده، دبیر این رویداد در هفته پیش رو معرفی و این جشنواره برای حفظ استقلال خود در نیمه اسفندماه سال جاری برگزار گردد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، در این نشست که با حضور بهروز غریب پور، مرضیه برومند و اردشیر صالح پور بعنوان اعضای شورای سیاستگذاری هجدهمین جشنواره بین المللی نمایش عروسکی تهران- مبارک برگزار شد، قادر آشنا در مورد ضرورت حفظ استقلال هجدهمین جشنواره بین المللی نمایش عروسکی تهران- مبارک، تعیین تاریخ برگزاری و انتخاب دبیر به دنبال درگذشت زنده یاد گلزار محمدی با آنها گفتگو کرد.
نکته مهم در این خبر تاکید بر حفظ استقلال جشنواره است، در حالیکه به نظر می آید شرایط استثنایی سالی که در آن هستیم چندان مورد توجه نبوده است. برخی تئاتری ها که از برگزاری جشنواره های مختلف در شرایط کرونایی گله مند هستند، معتقدند تصمیم گیری متفاوت در این روزها، از آن جهت مهم جلوه می کند که وضعیت سوت وکور سالن های تئاتری 20 روز بعد از بازگشایی، کاملا قابل رصد است، سالن های خصوصی که در معرض تعطیلی قرار دارند همچنان از حمایت نشدن شکایت دارند و نگرانی مضاعفی نسبت به ادامه این روند یعنی آماده نبودن اجراهای جذاب و استقبال نکردن مخاطب وجود دارد.
حال با عنایت به تاکید مسؤلان در ستاد ملی مقابله با کرونا که نیمه دوم سال را به لحاظ شیوع این ویروس پرخطر اعلام نموده اند، این سوال مطرح است که بر چه مبنایی مقرر است جشنواره های تئاتر همچون جشنواره بین المللی نمایش عروسکی (مبارک) برگزار شوند؟ اگر مقرر است مثل برخی دیگر از اتفاق ها، چنین جشنواره هایی مجازی و آنلاین برگزار شوند، بر کدام بستر و زیرساخت اجرایی خواهند بود؟ و نکته مهم تر اینکه، قادر آشنا - مدیرکل هنرهای نمایشی - پیشتر گفته بود؛ «به دنبال برگزاری جشنواره های تئاتر فجر و تئاتر عروسکی متناسب با شرایط تئاتر در دوران پساکرونا هستیم»، اما آیا به دوران پسا کرونا رسیده ایم؟
منبع:

1399/04/21
22:23:42
5.0 / 5
2095
تگهای خبر: آنلاین , ارز , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است