عقب گرد دلار

عقب گرد دلار سیب پال: شاخص دلار در معاملات امروز عقب نشست.


به گزارش سیب پال به نقل از رویترز، با وجود آن که با بازگشایی تدریجی اقتصاد، فاکتورهای کلان اقتصادی وضعیت بهتری پیدا کرده اند اما رئیس بانک مرکزی آمریکا گفته است چالش های کاملا محسوسی بر سر راه اقتصاد وجود دارد. جروم پاول چشم انداز اقتصاد آمریکا را کاملا نامطمئن دانست و اضافه کرد: همه چیز به این بستگی دارد که سرعت شیوع ویروس کرونا تا چه حد مهار شود و کوشش های دولت برای پشتیبانی از بخش های مختلف اقتصادی تا چه حد موفق باشد.
از طرف دیگر با بازگشایی مجدد کسب و کارها شاهد اوج گیری شیوع ویروس کرونا بوده ایم و در بعضی از نقاط چین محدودیت های رفت و آمدی باردیگر به اجرا درآمده اند تا جلوی شیوع بیشتر ویروس کرونا که طبق اعلام مقامات بهداشتی چین دارای برخی رفتارهای متفاوت از ویروس اولیه آن است گرفته شود. طبق اعلام مقامات چینی ویروس کرونای جدید بوسیله اروپا وارد چین شده است. در بعضی از نقاط انگلیس و استرالیا نیز محدودیت هایی برای جلوگیری از شیوع بیشتر کرونا در نظر گرفته شده است.
تابحال بیش از ۱۰ میلیون و ۸۰۳ هزار و ۶۰۱ مورد مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است که در این بین ۵۱۸ هزار و ۹۶۸ نفر جان خودرا از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۱۳۰ هزار و ۷۹۸ نفر، برزیل با ۶۰ هزار و ۷۱۳ نفر، انگلیس با ۴۳ هزار و ۹۰۶ نفر، ایتالیا با ۳۴ هزار و ۷۸۸ نفر و فرانسه با ۲۹ هزار و ۸۶۱ نفر بوده است.
رودریگو کارتیل، استراتژیست مسائل ارزی در " بانک ملی استرالیا" اظهار داشت: افزایش مجدد شمار مبتلایان به کووید-۱۹ در جهان ممکنست سیاستگذاران را به تغییر ریل سیاست بازگشایی اقتصادها سوق دهد و این مساله برای بازارها بسیار تلخ خواهد بود. لازم است بدانیم تاثیر قرنطینه فاز نخست بر روی اقتصادها خصوصاً روی اقتصاد آمریکا چه قدر بوده است.
با تشدید تنش های آمریکا و چین و توقف قسمتی از واردات محصولات آمریکایی و همین طور اختلافات تجاری با اروپا، کسری حساب تجاری آمریکا باردیگر در حال نزدیک شدن به ۱۰۰ میلیارد دلار است تا جایی که در ماه می این کشور بگفته وزارت بازرگانی، ۷۴.۳ میلیارد دلار کسری تجاری داشته که این رقم ۳.۶ میلیارد دلار بیشتر از ماه قبل است. طی این مدت آمریکا ۹۰.۱ میلیارد دلار صادرات و ۱۶۴.۴ میلیارد دلار نیز واردات داشته است.
یوکیو ایشیزوکی - استراتژیست ارشد بازارهای ارز در موسسه " دایوا سکیوریتیز" - اظهار داشت: این احتمال وجود دارد که با موج دوم همه گیری در جهان مواجه شویم اما آن طور که موضع گیری سیاست گذاران نشان می دهد، کسی قصد ندارد بار دیگر یک قرنطینه سراسری و طولانی را نظیر آنچه در فاز نخست با آن مواجه شدیم، اعمال نماید.
اما رئیس جمهور آمریکا با اشاره به خطر شیوع بیشتر ویروس کرونا دستور داده است صدور ویزای مهاجرتی برای قسمتی از مشاغل تا اختتام امسال به حالت تعلیق در بیاید هر چند که بعضی از کارشناسان نسبت به کمبود نیروی کار مورد نیاز در آمریکا به دنبال این تصمیم آگهی داده اند. با این تصمیم نیروی کار خارجی تحت زیر مجموعه " نیروی کار متخصص" و " مدیران با مهارت در زمینه خاص" نمی توانند ویزای کار آمریکا را دریافت نمایند.
در قاره سبز، فاکتورهای کلان اقتصادی منتشره درباره کشورهای اروپایی نشان دهنده این است که شرایط کماکان تا حد زیادی بد باقی مانده است؛ هر چند که بانک مرکزی اروپا اعلام نموده است برنامه خرید اوراق قرضه خودرا با ۶۰۰ میلیارد یورو افزایش به ۱.۳۵ تریلیون یورو خواهد رساند و این برنامه را تا سال ۲۰۲۱ ادامه خواهد داد.
ینس ویدمان - رئیس بانک مرکزی آلمان - در مصاحبه با روزنامه " آلگماینه تسایتونگ" با اشاره به بازگشت تدریجی میزان تولیدات به سطوح قبل از زمان بحران کرونا گفته است: در ماه های اخیر شاید با یکی از حادترین شرایط اقتصادی تاریخ خود روبه رو شده بودیم اما فکر می کنم به احتمال زیاد از سخت ترین شرایط موجود عبور کرده ایم. خبر خوب این است که حالا در جایی قرار داریم که شرایط رفته رفته رو به بهبود رفته است.
تحلیل گران بانک "بارکلی" در یادداشتی نوشتند: انتظار ما این است که بازار ارز کماکان بین اخبار مثبت ناشی از بازگشت تدریجی سطح کارهای اقتصادی و اخبار منفی احتمال آغاز موج دوم شیوع ویروس کرونا گیر کنند و احیانا این وضعیت، خیلی زود به انتها نخواهد رسید.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۱۵ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۹۷.۰۷۳ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس معادل ۱.۰۵۷ دلار اعلام گردید.
ارزهای اروپایی
مخالفت بعضی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا نظیر هلند، دانمارک، سوئد و اتریش با طرح پیشنهادی فرانسه و آلمان تابحال مانع از آن شده است تا بسته یک تریلیون یورویی حمایتی از اقتصادهای اروپایی در مقابل ویروس کرونا به مرحله اجرا درآید. از طرف دیگر مرزهای اتحادیه اروپا هنوز به روی شمار زیادی از کشورها بسته باقی خواهد ماند که این مساله روی تجارت خارجی و جریانات سرمایه ای موثر خواهد بود.
در انگلیس نیز به دنبال کاهش شدید رشد اقتصادی این کشور، بوریس جانسون- نخست وزیر - از ارائه یک بسته حمایتی جدید از اقتصاد در مقابل نتایج کرونا آگاهی داده است. جانسون هم چنین از اعمال تغییرات ساختاری در شیوه مدیریت و بودجه بندی دولت آگاهی داده است.
از جانب دیگر بااینکه پیشنهاد انگلیس برای محدودیت های زمانی معاملات بازارهای ارزی دو طرف کانال مانس با مخالفت بعضی از طرف های اروپایی روبه رو شده است اما مقامات انگلیسی از توافق با سوئیس بر سر تقویت همکاری در حوزه بازارهای مالی و ارزی آگاهی داده اند.
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۴۱ درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۲۴۹ دلار مبادله شد. یورو ۰.۲۷ درصد بالا رفت و با باقی ماندن در کانال ۱.۱۲ به ۱.۱۲۷ دلار رسید.
مینوری اوچیدا - تحلیلگر بازار ارز در بانک "میتسوبیشی"- اظهار داشت: به صورت کلی بازار باتوجه به تحولات اخیر محتاط شده است. کاهش روابط تجاری و تعطیلی کسب و کارها تقاضا برای ارز را کاهش داده است و انتظار می رود این روند دست کم تا دو ماه آینده نیز ادامه داشته باشد.
ارزهای آسیایی
در آسیا نرخ برابری ارز کماکان تحت تاثیر سیاست های بانکهای مرکزی قرار دارد. کره جنوبی اعلام نموده است سومین و احیانا آخرین بسته محرک را رونمایی خواهدنمود که ارزش آن ۲۷۰ تریلیون وون ( ۲۲۵ میلیارد دلار) خواهد بود. این بسته محرک هم صرف پشتیبانی از کسب و کارها و هم صرف پرداخت یارانه های نقدی مستقیم به خانوارها خواهد شد.
از طرف دیگر بانک مرکزی چین نیز با صدور اطلاعیه ای اعلام نمود ۱۰۰ میلیارد یوان دیگر نقدینگی به بازارها تزریق خواهدنمود که بخش بزرگ این کار بوسیله عملیات بازخرید (ریپو) صورت خواهد گرفت. قبل از این نیز این بانک ۱۲۰ میلیارد یوان در چارچوب عملیات ریپو به بازار تزریق کرده بود.
در معاملات بازارهای ارزی جهانی، همین طور هر دلار با ۰.۱۹ درصد کاهش به ۱۰۷.۴۳۲ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۴۴۴. دلار مبادله شد. همین طور نرخ برابری دلار معادل ۷.۰۶۷ یوان چین اعلام گردید.
منبع:

1399/04/13
12:38:38
5.0 / 5
2226
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است