دلیلهای صعود بورس تشریح شد

دلیلهای صعود بورس تشریح شد به گزارش سیب پال یك كارشناس بازار سرمایه با اشاره به ركورشكنی های پی درپی این بازار در ایام گذشته، اظهار نمود: دلیلهای مختلفی در ركوردشكنی این بازار تاثیر دارد كه همچون آن می توان به افزایش نرخ ارز، تاثیرات كرونا بر مشاغل، از بین رفتن نگرانی های سیاسی، حمایت دولت از بازار سرمایه و... اشاره نمود.


احمد جواهری در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه عوامل رکوردشکنی بازار سرمایه به دو دسته برون بازاری و درون بازاری تقسیم می شوند، توضیح داد: یکی از عوامل برون بازاری افزایش نرخ ارز است. نرخ ارز در دو ماه اخیر حدود ۲۰ درصد رشد داشته است و باید به این نکته توجه کرد که افزایش نرخ ارز همیشه موجب رشد شاخص بورس می شود. علت دیگر به مسائل کرونا در داخل کشور برمی گردد، برای اینکه کرونا موجب تعطیلی یا ورشکستگی خیلی از کسب و کارها شده و صاحبان این مشاغل سرمایه خودرا وارد بازار سرمایه کرده اند.
وی با اعلان اینکه بهبود قیمت های جهانی عامل دیگر رشد بازار سرمایه شمرده می شود، اظهار نمود: قیمت های جهانی نسبت به یک ماه گذشته بهبود یافته اند؛ بطوریکه امروز قیمت نفت به ۴۲ دلار در هر بشکه رسید.
این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه نگرانی ها از تهدیدهای خارجی نیز کاهش یافته یا برطرف شده است، اظهار نمود: این مساله عامل دیگری است که در رکوردشکنی شاخص بورس تأثیر دارد. برای مثال قطعنامه شورای امنیت، تمدید تحریم تسلیحاتی ایران یا کشتی هایی که به سمت ونزوئلا اعزام شدند. نگرانی هایی که حول محور این مسائل وجود داشت یا بطور کامل برطرف شده یا بازار سرمایه نسبت به این مسائل واکسینه شده اند.
جواهری در ادامه با اعلان اینکه سایر عوامل رکوردشکنی شاخص بورس درون بازاری محسوب می شوند، توضیح داد: اولین دلیل درون بازار حمایت مستقیم دولت به طرق مختلف از بازار سرمایه است. هدف دولت از این حمایت، جبران کسری بودجه و هدایت نقدینگی های سرگردان است تا به سمت بازارهای دیگر سرازیر نشوند.
وی افزود: دلیل دیگر معافیت های مالیاتی برای شرکت هایی است که می خواهند بورسی شوند. این مساله کمک می نماید چشم انداز بازار سرمایه و شرکت ها روشن باشد. از طرف دیگر افزایش مشوق های صنایع مانند کاهش نرخ خوراک پتروشیمی ها و افزایش نرخ فروش در اغلب صنایع موجب رکوردشکنی شاخص شده است.
این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به بازدهی خوب اولین صندوق دولت، اظهار داشت: اولین ETF دولت با نماد دارا یکم با ۱۰ هزار تومان ارائه شد و الان قیمت آن به ۳۱ هزار تومان رسیده است، یعنی فردی که دو میلیون تومان در این صندوق سرمایه گزاری نموده بود در حدود یک ماه سرمایه اش بیش از سه برابر شد و به شش میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسیده است. در این راستا بازدهی خوب عرضه اولیه ها نیز بی تأثیر نیست.
جواهری افزود: علاقه فردی که بوسیله ETF یا عرضه اولیه با بازار سرمایه آشنا شده است و متوجه بازدهی خوب این بازار می شود، به بازار سرمایه بیشتر خواهد شد و این مساله موجب می شود میزان ورورد نقدینگی به بورس افزایش یابد.
منبع:

1399/04/11
22:47:36
5.0 / 5
2299
تگهای خبر: ارز , بازار , بورس , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است