پارینه چه میزان اوراق مشاركت فروش رفت؟

پارینه چه میزان اوراق مشاركت فروش رفت؟ سیب پال: طبق قانون بودجه شهرداری های كشور و سازمان های وابسته به آنها باید با تأیید وزارت كشور تا سقف 5 هزار و 500 میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی ریالی منتشر كنند كه حالا بانك مركزی وضعیت انتشار این اوراق را اعلام نموده كه بر طبق آن شهرداری تهران بیشترین اوراق مشاركت را منتشر نموده و شهرداری مشهد نیز بیشترین فروش را از انتشار این اوراق داشته است.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، طبق قانون بودجه، شهرداری های کشور و سازمان های وابسته به آنها با تأیید وزارت کشور (سازمان امور شهرداری ها و دهیاری های کشور) تا سقف ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی ریالی با تضمین خود و با بازپرداخت اصل و سود آن توسط همان شهرداری ها منتشر کنند.
علاوه براین، باید حداقل ۵۰ درصد از سقف اوراق موضوع این بند به طرح های قطار شهری و حمل و نقل شهری و رفع آلودگی هوا اختصاص پیدا کند و تضمین بازپرداخت اصل و سود این اوراق برای اجرای طرح های قطار شهری و حمل و نقل شهری به نسبت ۵۰ درصد دولت و ۵۰ درصد شهرداری ها است و تضمین ۵۰ درصد سهم دولت برعهده سازمان برنامه و بودجه کشور است.
همچنین، اوراق فروش نرفته این بند در سقف مطالبات معوق طرح با تأیید شهرداری مربوطه و سازمان برنامه و بـودجه کشـور قابل واگذاری به طلبکاران طرح است.
حالا بانک مرکزی در گزارش خود درباره آمارهای اقتصادی وضعیت انتشار اوراق مشارکت را تا آخر سال گذشته منتشر نموده که طبق آن اوراق مشارکت شهرداری تبریز برای تکمیل خط ۱ قطار شهری تبریز در اسفند سال ۹۷ با مبلغ ۶۵۰ میلیارد تومان انتشار یافته که معادل ۶۴۹ میلیارد و ۴۰۰ تومان آن به فروش رفته است.
همچنین، شهرداری کرج برای تکمیل فاز ۱ خط ۲ قطار شهری ۲۵۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت منتشر نموده که ۲۴۹ میلیارد و ۸۰۰ تومان از این اوراق به فروش رفته است و شهرداری شیراز بمنظور راه اندازی خط ۲ و تکمیل خط ۱ قطار شهری معادل ۶۰۰ میلیارد تومان اوراق منتشر نموده که ۵۹۷ میلیارد تومان آن فروخته شده است.

شهرداری اهواز دارای کمترین انتشار و فروش اوراق
علاوه براین، معادل ۲۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت از طرف شهرداری اهواز برای فاز ۱ خط ۱ قطار شهری انتشار یافته که از این مقدار اوراقی فروش نرفته است و از طرف شهرداری تهران نیز برای تکمیل خط های ۶ و ۷ قطار شهری معادل ۱ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت انتشار یافته که ۹۰۹ میلیارد و ۹۰۰ تومان آن به فروش نرفته است.
طبق این گزارش، شهرداری اصفهان یکبار بمنظور فاز ۲ خط ۲ قطار شهری معادل ۵۰۰ میلیارد تومان که ۴۹۹ میلیارد تومان از آن به فروش رفته و بار دیگر برای بی آرتی ۲۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت منتشر نموده که تمام این مبلغ خریداری شده است.
همچنین، شهرداری مشهد یک دفعه برای فاز ۳ خط ۳ قطار شهری به میزان ۷۰۰ میلیارد تومان و بار دیگر بمنظور توسعه، تعریض و بدنه سازی خیابان حر عاملی ۱۵۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت منتشر نموده که هر یک از این اوراق به ترتیب ۶۹۹ و ۱۴۹ میلیارد تومان از آنها به فروش رفته است.
علاوه براین، شهرداری مشهد ۳۵۰ میلیون تومان هم برای نوسازی و بهسازی اطراف حرم اوراق منتشر نموده که تمام این میزان اوراق به فروش رفته است.

پارسال چه میزان اوراق مشارکت منتشر شد؟
در کل در سال قبل معادل ۴ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت انتشار یافته است که ۴ هزار و ۶۹۵ میلیارد و ۱۰۰ تومان از آنها به فروش رفته است.
طبق این گزارش، شهرداری تهران بیشترین اوراق مشارکت را منتشر نموده و شهرداری اهواز نیز کمترین فروش و انتشار اوراق را داشته است و از بین این میزان اوراق مشارکت انتشار یافته شهرداری مشهد بیشترین فروش اوراق مشارکت را داشته است.
تمام این اوراق به مدت ۴ سال و با ۱۸ درصد نرخ سود علی الحساب در سال انتشار یافته اند که مجوز عرضه مجدد اوراق مشارکتی که در سال ۹۷ بطور کامل به فروش نرسیده بود، در سال ۹۸ صادر شد و این اوراق فقط اوراق مشارکت انتشار یافته با مجوز بانک مرکزی هستند.
منبع:

1399/03/29
23:17:14
5.0 / 5
2181
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است