به روایت جواد علیزاده، كارتونیست

خاطره ای از برخورد محمدعلی كشاورز با كاریكاتورش

خاطره ای از برخورد محمدعلی كشاورز با كاریكاتورش به گزارش سیب پال جواد علیزاده، هنرمند كارتونیست كه سال ها پیش كاریكاتوری از چهره زنده یاد محمدعلی كشاورز در ماهنامه «طنر و كاریكاتور» كشیده بود، به بهانه درگذشت این هنرمند فقید خاطره رو به رو شدن با كشاورز را پس از كشیدن این كاریكاتور روایت كرد و اظهار داشت: هیچگاه این برخورد هنرمندانه و انتقادپذیرانه و آزادمنشانه زنده یاد كشاورز را با كاریكاتورش و هم با شخص كاریكاتوریستش، فراموش نمی كنم.


به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، جواد علیزاده ـ هنرمند کارتونیست و مدیرمسوول مجله «طنز و کاریکاتور» ـ با انتشار کاریکاتور زنده یاد محمدعلی کشاورز که سال ها قبل بر جلد این مجله درج شده است، خاطره ای را از برخورد این هنرمند فقید پس از دیدن کاریکاتور، روایت کرده که به شرح زیر است:
«بعد از انتشار شماره بهمن ۷۴ مجله با روی جلدی درباره سریال پدرسالار که کلی هم آن شماره گل کرد و من پدرسالار را بر مبنای داستان سریال در چارچوب یک ژنرال قلدر ماب و دیکتاتورصفت عشق سووئیچ به تصویر کشیده بودم که ابهت و هیبتش در حال افول است و به کاریکاتور عنوان فروپاشی "ژنرال اسدوویچ پدر سالارسووئیچ!" داده بودم.
تصادفا دو ـ سه روز پس از انتشار مجله در مراسمی احیانا در تالار وحدت که تعدادی از هنرمندان سینما و تلویزیون وهنرمندان تجسمی حضور داشتند یکی از دوستان مشترک یکهویی من را با محمدعلی کشاورز روبه رو کرد و بدون هماهنگی قبلی با من به کشاورز گفت "بفرما این همان کاریکاتوریستی که شما که را کشیده و دنبالش می گشتید". من از خجالت آب شدم چون به علت کمرویی و رودربایستی حضوری، هیچ موقع دوست نداشتم و ندارم با چهره ها و سوژه های آثارم رودررو مواجه شوم و من هم چون در آن کاریکاتور کم نگذاشته بودم و با عنایت به دفورمه کردن چهره کشاورز و نشان دادن او در چارچوب یک ژنرال خشن و متعصب و هم با در نظر گرفتن جذبه و ظاهر جدی محمد علی کشاورز در آن لحظه انتظار برخورد زیاد گرمی از ایشان نداشتم، به شوخی و جدی گفتم "خلاصه جسارت من را ببخشید منظورم شخصیت پدرسالار بود نه شخص شما. خنده ای کردند و گفتند اتفاقا خیلی هم خوشم آمد. البته اولش خودم متوجه چاپ کاریکاتور نشدم که دخترم زنگ زد و گفت بابا چه نشسته ای که کاریکاتور محشرت رفته روی جلد مجله و من هم چند نسخه خریدم!!."
من هیچگاه این برخورد هنرمندانه و انتقادپذیرانه و آزادمنشانه زنده یاد کشاورز را با کاریکاتورش و هم با شخص کاریکاتوریستش و کلا خاطره آن دیدار و مکالمه کوتاه را فراموش نمی کنم. یادش گرامی، نامش جاویدان.»به گزارش سیب پال به نقل از ایسنا، زنده یاد محمدعلی کشاور یکشنبه (۲۵ خردادماه) بعد از طی دوره ای بیماری، در سن ۹۰سالگی درگذشت.
از آثار ماندگار او، به مجموعه های تلویزیونی هزاردستان (در نقش شعبان استخوانی)، سربداران (در نقش خواجه قشیری)، افسانه سلطان و شبان (در نقش خوابگزار اعظم)، پدرسالار و گرگ ها می توان اشاره نمود.منبع:

1399/03/29
18:05:18
5.0 / 5
2190
تگهای خبر: خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین مطالب مرتبط در سیب پال
نظرات بینندگان سیب پال در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سیب پال sibPal

سیب پال

اخبار اقتصادی

sibpal.ir - حقوق مالکیتی سایت سیب پال محفوظ است